Namazın Adabı Merhum İmam Humeyni (r a)Download 387.95 Kb.
bet1/68
Sana21.01.2017
Hajmi387.95 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   68
Namazın Adabı
Merhum İmam Humeyni (r.a)

Çeviri:


Kadri ÇELİK – Mustafa YALÇIN

Yayımlayan

İmam Humeyni’nin (r.a) Eserlerini

Düzenleme ve Yayımlama Kurumu
Yayımcının Notu


20 Mayıs 1962 tarihinde yazılışı tamamlanan Adab-ı Namaz kitabı, namazın kalbî adabı ve manevi esrarının geniş bir açıklamasıdır. Bu kitabın yazılışından üç yıl önce, İmam Humeyni’nin Sırr’us-Salat adındaki değerli yapıtlarının birinde bu manalar, özlü bir şekilde ve irfan ehlinin özel diliyle yazılmıştı.1 Ancak İmam Humeyni o kitaptaki bilgilerden daha geniş bir kitlenin faydalanması amacıyla daha sade bir dil ile mevcut kitabı telif etmiş ve şöyle buyurmuştur:

Daha önce namazın esrarını yeterli derecede belirttiğim bir kitap hazırladım ve bu kitap genelin istifade edebileceği bir konumda olmadığından dolayı iman kardeşlerime belki bir uyarı ve kendi katı kalbime bir tesir olur diye, bu ruhani miracın kalbi adabıyla ilgili bir kitap yazmayı kararlaştırdım.”

Daha önce Adab-ı Namaz kitabının konuları, bir takım açıklama ve değişikliklerle birlikte “Pervaz der Melekut” adıyla basıldı ve ondan sonra da kitabın kendisi yayınlandı. Ama önceki baskılar, bir takım nedenlerden dolayı, -ki belki de bu nedenlerden biri, elyazması nüshanın mevcut olmayışı idi- ideal bir şekilde gerçekleşmedi. Bu yüzden “İmam Humeyni’nin Eserlerini Yayımlama ve Düzenleme Kurumu” tam bir dikkatle ve emanete riayet ederek, asli olmayan nüshaları inceledikten ve müessesenin elindeki asli nüsha ile karşılaştırdıktan sonra bu eseri basıp yayınladı. Kitapta İmam Humeyni’nin 1984 yılında yazdığı iki önsöz vardır ve bu önsözlerde İmam bu kitabı değerli evladı Hüccet’ül-İslam ve’l-Müslimin Hacı Seyyid Ahmet Humeyni ve Fatıma Tabatabai’ye (Hacı Seyyid Ahmet Humeyni’nin eşi) ithaf etmiştir. Bu iki önsözün el yazması metni de bu kitapta basılmıştır.

Birinci baskı tirajından bin cilt, kütüphanelerin ve İmam’ın el yazması eserlerine ilgi duyanların istifade etmesi için el yazması metnin tümünün fotoğrafları ile birlikte yayınlanmış ve geri kalanlarda ise el yazmasından sadece bir örnek basılmıştır.

Bu eserin basım işinde bize yardımcı olan “İlmî ve Kültürel Yayın Şirketi” nin sorumlularına, çalışanlarına içten teşekkür ediyoruz.

O yüce şahsiyete selam gönderiyor ve yüce Allah’tan İslam’a hizmet yolunda bize daha fazla başarı vermesini diliyoruz.


İmam Humeyni’nin Eserlerini

Düzenleme ve Yayımlama Müessesesi


Önsöz


Kendini yetiştirebilme gücünde olduğum geçmiş günlerin kusur ve suçluluğuna eseflenmekten ve elimin boş, yükümün ağır, yolun çok uzun, ayağımın aksak ve göç zamanımın geldiğini belirten sesin kulakta yankılandığı ihtiyarlık günlerindeki hasret ve pişmanlığın dışında kendisinden bir fayda edinemediğim Adab-ı Namaz kitabını gençlik kuvvetiyle dolu olan aziz evladım “Ahmed” e ithaf ediyorum.

İnşallah, Kur’an-ı Kerim, Sünnet-i Şerif’in ve de büyüklerin sözlerinden alınarak hazırlanmış bu kitabın muhtevasından faydalanır, marifet ehlinin kılavuzluğuyla gerçek miraca yol bulur, bu karanlık diyardan kalbini kurtarır ve büyük peygamberlerin, yüce velilerin -Allah’ın salat ve selamı onlara olsun- ve de Ehlullah’ın ulaştığı ve başkalarını da davet ettikleri insanlığın asıl hedefine ulaşmaya muvaffak olur.

Oğulcağızım! Allah’ın fıtratıyla yoğrulmuş olan benliğini bul, kendini beğenmişliğin ve bencilliğin ağır dalgalarının dalalet girdabından kurtar ve Allah’ın velayetinin ışığı olan Nuh’un gemisine bin! Herkim bu gemiye binerse kurtulur ve herkim de yüz çevirirse helak olur.

Evladım! Allah’ın yolu olan sırat-ı müstakimde seke seke yürüsen dahi hareket etmeye, kalbi ve zahiri hareket ve sükunetlerine; maneviyat ve uluhiyet rengi vermeye ve halka Allah’ın yaratığı olduğu için hizmet etmeye çalış. Yüce peygamberler ve Allah’ın has evliyaları başkalarına benzer işlerle meşgul olmakla birlikte hiçbir zaman dünyaya dalmamışlardır. Çünkü onların meşguliyeti Hak ile birlikte ve Hak için idi. Bununla birlikte Hatem’ul-Enbiya’dan (s.a.a) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Bazen kalbim bulanmakta ve ben her gün yetmiş defa Allah’tan mağfiret dilemekteyim.”1

Belki de Peygamber Hakk’ı kesrette (varlık aleminde) görmeyi bulanıklık saymıştır.

Evladım, kendini hazırla! Zira benden sonra sana haksızlık edilecek ve benden duydukları rahatsızlıkları senin hesabına yazacaklardır. Eğer Rabbin ile hesabını temiz tutarsan ve Allah’ın zikrine sığınırsan, artık insanlardan dolayı bir korkuya kapılmazsın. Çünkü insanların hesabı çabuk kapanır ve ezeli olan şey, Hakk’ın katındaki hesaptır.

Evladım! Benden sonra sana bir hizmet teklifi yapılabilir, eğer amacın İslam Cumhuriyeti’ne ve aziz İslam’a hizmet ise reddetme ve eğer Allah korusun nefsi arzular ve şehvet tatmini için ise, ondan kaçın; çünkü dünya makamlarının, uğrunda kendini helak etmene değecek bir değeri yoktur.

Ey Allah’ım! Senin kullarından ve yüce peygamberlerin soyundan olan Ahmet, ailesi ve yakınlarını dünya ve ahirette mutlu kıl ve kovulmuş şeytanın elini, onlara zarar verme hususunda kısalt.

Ey Allah’ım! Biz zayıf, güçsüz ve sâliklerin kafilesinden geri kalmışlarız. Sen bizzat elimizden tut. Rabbimiz bize fazlın ile davran ve bize adaletin üzere davranma. Selam Allah’ın salih kullarının üzerine olsun.
4-3-1984

Ruhullah Musevi Humeyni


Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Hamd alemlerin Rabbine, selam Muhammed ve temiz ehline ve Allah’ın laneti de bugünden kıyamet gününe dek onların tüm düşmanlarının üzerine olsun.

Ey Allahım, bizim seyir adımımız senin kutsal huzuruna varmada kısadır ve talep elimiz senin dostluk diyarına uzanmaktan acizdir. Şehvet ve gaflet perdeleri basiretimizi senin güzel cemalini görmekten alıkoymuş ve dünya sevgisinin ve şeytanlığın koyu perdeleri kalplerimizi senin izzetli celaline yönelmekten gafil kılmıştır. Ahiret yolu ince, insaniyet yolu zor ve biz çaresizler tıpkı örümcekler gibi av düşüncesine kapılmışız. İpek böceği gibi etrafımıza şehvet ve emel ağlarını örmüş şaşkınlarız. Tümüyle gayp aleminden ve sevgi ortamından kopmuşuz. Ancak sen, ilahi nur ile kalp gözlerimizi aydınlığa kavuşturabilir ve gaybî yardımlar ile bizi benlikten kurtarabilsin.

Ey Allahım, (dünyevi arzulardan) sana yönelmem için tam bir kopuşu bana nasip et ve kalp gözlerimizi sana bakma nuruyla aydınlat; böylece kalbin bakışları, nur perdelerini yırtıp azamet kaynağına ulaşsın ve ruhlarımız senin kutsal izzetine asılı kalsın.”1

Bundan bir süre önce, içinde namazın esrarını yeterli derece belirttiğim bir kitap hazırladım.2 Ancak bu kitapçık genelin anlayış düzeyinde olmayışı yüzünden bu ruhani mirasın kalbi adabı hakkında kitap yazmaya karar verdim. Böylece iman kardeşlerime bir hatırlatma ve benim katı kalbimde de bir etkisi olmasını diledim. Şeytanın etkisinden ve yardımdan mahrum kalmaktan Allah Tebarek ve Teala’ya sığınıyorum. Şüphesiz O, yegane veli ve her şeye kadirdir. Bu kitabı “bir giriş”, “birkaç makale” ve bir de “son bölüm” olarak düzenledim.Katalog: lib -> doc
lib -> II. Ma'ruza va amaliy mashg’ulotlarning mazmuni 1-mavzu. Kirish
lib -> 1. Amir Temur ordeni bilan takdirlangan shaxarlarni kursating
lib -> Dunyoviy va diniy madaniyat
lib -> Mavz Iqtisodiyot nazariyasi fanining predmeti va bilish usullari. Ijtimoiy – iqtisodiy extiyojlar
lib -> Iqtisodiyot nazariyaSI
lib -> Toshkent tibbiyot akademiyasi I- ijtimoiy- gumanitar fanlar kafedrasi Iqtisodiyot nazariyasi fani Mavzu: 6- bozor iqtisodiyotining mazmuni va asosiy belgilari. Bozor va uning tuzilishi. Mavzu
lib -> «Milliy istiqlol Foyasi» fanining maqsad va vazifalari
doc -> Kuran & İtret ben aranızda iki ağır emanet bırakıyorum: Biri Allah’ın kitabı, diğeri İtretim; Ehl-i Beyt’imdir. Bu ikisine sarıldığınız müddetce benden sonra asla sapmazsınız. Hz. Muhammed (s a. a) Muhammed Hadi marifet kur’ÂN İLİmleri
doc -> Nmma 2005 Summer Test Program: Carbon Canisters for Marine Diurnal Control Prepared by Harold Haskew & Associates, Inc. Milford mi 48381 hhanda com June 29, 2005 nmma boat Test Summary
doc -> Dua etme adabi

Download 387.95 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   68
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
O’zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
o’rta maxsus
davlat pedagogika
axborot texnologiyalari
nomidagi toshkent
pedagogika instituti
texnologiyalari universiteti
navoiy nomidagi
samarqand davlat
guruh talabasi
toshkent axborot
nomidagi samarqand
ta’limi vazirligi
haqida tushuncha
toshkent davlat
Darsning maqsadi
xorazmiy nomidagi
Toshkent davlat
vazirligi toshkent
tashkil etish
Alisher navoiy
rivojlantirish vazirligi
Ўзбекистон республикаси
matematika fakulteti
pedagogika universiteti
таълим вазирлиги
sinflar uchun
Nizomiy nomidagi
tibbiyot akademiyasi
maxsus ta'lim
ta'lim vazirligi
o’rta ta’lim
махсус таълим
bilan ishlash
fanlar fakulteti
Referat mavzu
umumiy o’rta
haqida umumiy
Navoiy davlat
Buxoro davlat
fanining predmeti
fizika matematika
universiteti fizika
malakasini oshirish
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
jizzax davlat
davlat sharqshunoslik