Tumani 7-sonli umumiy o`rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi bazarbayev jasurning matematika fanidan 5-sinflar uchun



Download 0,72 Mb.
bet1/3
Sana23.05.2022
Hajmi0,72 Mb.
#607447
  1   2   3
Bog'liq
5-sinf o\'nli kasr ko\'paytirish
8-sinf-tarix-fanidan-testlar-1, 1-мавзу. Молиявий муассасалар, safarboyeva N. Turayev F., 1-Кисм булди, MAE EDUC EILE-L 011, ozbekistonda ijtimoiy sohani rivojlanishida davlatning roli, Shaxs kamolotiga tasir etuvchi omillar mohiyati, 10.7Traditions and customs, Adiba maqola, How to improve Reading, How to improve Reading, ilmiy ish asoslari test 2 (2) h

O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI


SIRDARYO viloyati oqoltin TUMANI
7-sonli umumiy o`rta ta’lim maktabi MATEMATIKA FANI o’qituvchisi BAZARBAYEV JASURNING MATEMATIKA FANIDAN 5-SINFLAR UCHUN
MAVZU:O’nli kasrlarni natural songa ko’paytirish.

Mavzusidagi bir soatlik
DARS ISHLANMASI

Tasdiqlayman”


Maktab direktorining o’quv ishlar bo’yicha o’rinbosari :
____________________Eltazarova F.
Sana : ______. sinf : 5 fan: Matematika
Mavzu : O’nli kasrlarni natural songa ko’paytirish. Dars maqsadlari :
Ta’limiy maqsad : O’quvchilarda o’nli kasrlarni natural songa ko’paytirish haqida bilim ko’nikma hosil qilish.
Tarbiyaviy maqsad : O’zora xurmat tuyg’usini “Xurmat qilsang ,xurmat ko’rasan ” iborasi asosida o’quvchilar ongiga singdirish
Rivojlantiruvchi maqsad : Mantiqiy masalalar ,savollar berish orqali o’quvchilarni mustaqil fikrlash qobiliyatini rivojlantirish , matematik bilimlarni yanada rivojlantirish
Shakllantirilgan kompetensiyalar:TK-1;TK-2;FK
Dars turi : Yangi bilim berish
Darsda qo’llaniladigan metodlar : “Aqliy hujum” ,amaliy ish
Darsda foydalaniladigan jihozlar: formulalar , tarqatma materiallar
DARSNING BORISHI
I-Bosqich : (3- minut) Darsni tashkil qilish jarayoni;
a)Sinf xonasini ,o’quvchilarni darsga tayyorgarligini ta’minlash
b)salomlashish;c)navbatchi hisoboti;d) O’quvchilarni quyidagi kichik guruhlarga ajratish:
1) Al-Xorazmiy 2) Beruniy 3) Mirzo Ulug’bek II-Bosqich : (7-minut) O’tilgan va uyga berilgan mavzuni so’rash, takrorlash jarayoni ;
Otilgan mavzular yuzasidan “ Zinama -zina” metodi orqali mustahkamlash .
Uyga berilgan 7-masalani bajarilishini tekshirish va tahlil qilish
Al-Xorazmiy guruhi
1. Burchakni o’lchaydigan asbob nima deb ataladi?
2. Olma daraxtida 5 ta gilos , 3 ta o’rik bor, jami nechta meva bor?
3. Qo’shishdan chiqadigan natija
4. Har qanday ikki nuqtadan nechta to’g’ri chiziq o’tkazish mumkin?
5. Sonning uchinchi darajasi.

Beruniy guruhi


1. Km,m,dm,sm,mm qanday o’lchov biriklari?
2. Sonning ikkinchi darajasi.
3. Tovuq bir oyoqda2 kg bo’lsa, ikki oyoqda necha kg?
4. Qayerda 3 ni ko`rib 15 deymiz
5. 2 soat necha minut?

Mirzo Ulug’bek guruhi


1. Matematikada nechta amal bor?
2. Aylanadagi eng katta vatar bu …
3. Butunning to’rtdan biri nima deyiladi?
4. Tonna, sentner,kilogramm, gramm qanday o’lchov birliklari?
5. Butunning ikkidan biri nima deyiladi?

Download 0,72 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2022
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
axborot texnologiyalari
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
guruh talabasi
O’zbekiston respublikasi
nomidagi toshkent
o’rta maxsus
davlat pedagogika
toshkent axborot
texnologiyalari universiteti
xorazmiy nomidagi
rivojlantirish vazirligi
Ўзбекистон республикаси
pedagogika instituti
haqida tushuncha
таълим вазирлиги
tashkil etish
O'zbekiston respublikasi
махсус таълим
toshkent davlat
vazirligi muhammad
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
respublikasi axborot
saqlash vazirligi
vazirligi toshkent
bilan ishlash
Toshkent davlat
fanidan tayyorlagan
uzbekistan coronavirus
sog'liqni saqlash
respublikasi sog'liqni
vazirligi koronavirus
koronavirus covid
coronavirus covid
risida sertifikat
qarshi emlanganlik
vaccination certificate
covid vaccination
sertifikat ministry
Ishdan maqsad
o’rta ta’lim
fanidan mustaqil
matematika fakulteti
haqida umumiy
fanlar fakulteti
pedagogika universiteti
moliya instituti
ishlab chiqarish
fanining predmeti