Tarbiyaviy: O’quvchilar ongiga ezgulik, ochiq ko’ngillik va saxiylik fazilatlarini singdirish



Download 27,06 Kb.
Sana25.06.2022
Hajmi27,06 Kb.
#703856
Bog'liq
Утаева Замира Dars ishlanma O\'qish

Mavzu:Ikki saxiy (Ertak).Murod Xidir


Darsning maqsadlari:
Ta’limiy:
O’quvchilarga mavzu haqida bilim va tushuncha berish.
Tarbiyaviy:
O’quvchilar ongiga ezgulik, ochiq ko’ngillik va saxiylik fazilatlarini singdirish.
Rivojlantiruvchi:
O’quvchilarning dunyoviy qarashlarini shakllantirish va tasavvur doirasini
kengaytirish.

Dars turi:Yangi bilim beruvchi.


Dars uslubi:Guruhlarda ishlash, aqliy hujum, klaster.
Dars jihozi:Darslik, ertak asosidagi plakatli rasm, rag’bat kartochkalari.

Darsning borishi


I.Tashkiliy qism.
O’quvchilar bilan salomlashiladi.
O’quvchilar davomatini aniqlash.
Dunyo yangiliklari haqida suhbat.
II. O’tilgan mavzuni takrorlash, uyga vazifani so’rash.
1.Omonat nima?
2.Omonatga xiyonat deganda nimani tushunasiz?
3.Ishongan do’stingiz sizning omonatingizga xiyonat qilganda siz qanday yo’l
tutar edingiz?
4.Xiyonatkor do’st qanday aniqlandi?
III.Yangi mavzuni tushuntirish: “Ikki saxiy’’ ertagi muallifi Murod Xidir hayoti va ijodi
haqida ma’lumot beriladi.Shu bilan birgalikda o’quvchilarga saxiylik oliyjanob
fazilatlardan biri ekanligi singdiriladi.
O’zbek xalq maqollaridan saxiylik fazilati haqidagi maqollar so’raladi.
Baxil topsa bosib yer,
Saxiy topsa barcha yer.
O’quvchilar bilan guruhlarda ishlash:saxiylik so’zi klaster usulida izohlanadi.

muruvvat o’zgalarga e’tibor

Saxiylik


rahmdillik hotamtoylik

qo’li ochiqlik g’amxo’rlik


IV Mavzuni mustahkamlash
Kompyuter ekranida klaster usulida ko’rgazma namoyish etildi.O’quvchilar ushbu
so’zlarga izoh berdilar.Dars aqliy hujum usuli bilan davom ettirilib, savollar beriladi:
1-savol: Qanday kishilarni saxiy deb hisoblaysiz?
2-savol: Siz qaysi saxiyning ishini ma’qullaysiz? Nima uchun?
3-savol: Sizningcha donishmand to’g’ri yo’l tutdimi? Misollar orqali tushuntiring.
4-savol: Siz saxiy bo’lganingizda nima ishlar qilgan bo’lar edingiz?
V O’quvchilar o’z fikrlarini og’zaki va yozma usulda bayon qiladilar. Har bir javob qabul
qilinadi.Fikrlar umumlashtirilib, dars xulosalanadi. Faol o’quvchilar rag’bat kartochkalari bilan baholanadi.
VI Uyga vazifa:37-38-bet
Download 27,06 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish