MAVZU: Vaqt o`lchov birligi.
DARSNING MAQSADI:
A)TA`LIMIY:O`quvchlarga vaqt o`lchov birligi, yil,Oy,Hafta, Kun haqida ma’lumot berish;
b)TARBIYAVIY:O`quvchlarni vaqtdan unumli foydalanishga, vaqtni,har,o’tgan kunini qadrlashga o’gatish;
d)RIVOJLANTIRUVCHI:O O`quvchlarga vaqt o`lchov birligi, yil,Oy,Hafta, Sutka va Kun haqidagi bilimlarini rivojlantirish;
DARSNING TURI: Yangi bilim beruvchi.
DARSNING USLUBI: Tushintirish,suhbat,nazorat qilish, rag’batlantirish, namuna.
Didaktik mashiqlar: “Meni tushun”, “Siz buni bilasizmi?” , “Muzyorar” mashiqlari, “Bilaman, bilib oldim, bilmoqchman”, muammoli izlanish.
Dars jihozlari: multimedia ilovasi, slaydlar, AKT, test topshiriqlari,darslik,ko`rgazma.
Darsning borishi:
Bugungi dars ,,vaqting ketdi-baxting ketdi”shiori ostida tashkil etiladi.
1.Tashkiliy qism
-salomlashish,o`quvchilarning darsga tayyorliklarini tekshirish;
-navbatchi axborotini tinglash
-o`quvchilar davomatini aniqlash
2.O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash;
-Aziz bolajonlar biz o`tgan darsimizda qanday mavzu bilan tanishganmiz va uyga qanday vazifa berilgan edi?.
O`tilgan mavzu asosidan test topshiriqlari beriladi.
Test topshriqlari:
“ ___________ bor joyda hayot bor” iborasida tushirib qoldirilgan so`zni toping.
a) non; b) suv; c) tabiat; d) o`simliklar/
2. yer yuzining necha qismini suv qoplagan?
a) uchdan ikki qismini. b) ikkidan uch qismini.
c) uchdan bir qismini. d) to`rtdan uch qismini.
3. Yer yuzida suv kam bo`lgan joylar qanday ataladi?
a) o`rmon; b) cho`l; c) ko`l; d) botqoq.
4. Suv qayerlarda oqadi?
a) okeanda; b) dengizda; s) ariq va daryolarda; d)ko`llarda/
5. suv necha holatda bo`ladi?
a) 3 holda; b) 2 holda; c) 4 holda; d) 5 holda.
Test topshiriqlari bo`yicha javoblarni aniqlab,o`quvchilar bir-birlariga savollar beradilar, javoblar umumlashtiriladi/
Animatsiya yordamida mavzuni tushuntirish.
- Suvni iflos qilmaslik, undan unumli foydalanish haqida nimalarni bilasiz?
O`quvchilarning javoblarini umumlashtirib, BBB xulosalanadi.
3.Yangi mavzu bayoni:
,,Meni tushun “ mashqi.
,,Biz unga qarab kun tartibimizni tuzamiz,vaqtimizni taqsimlaymiz, maktabga kelamiz, darsda o`tiramiz …” Nima haqida fikr yuritilyapti?(soat).
Soat bilan nimani hisoblaymiz ?(Vaqtni.)
O`quvchining bayoni slaydlar orqali namoyish etiladi.
Vaqt hisobiga Yerning o`z o`qi va Quyosh atrofida aylanishi asos qilib olingan ,
Yerning o`z o`qi atrofida bir marta aylanishi sutka deyiladi. asos qilib olingan.
Yerning Quyosh atrofida bir marta aylanib chiqishi uchun ketgan vaqt – 1yil.
1 yil-12 oy;
1 oy –o`rtacha 4 hafta;
1 hafta -7 kun;
1 sutka – 24 soat;
1 soat – 60 minut;
1 minut – 60 sekund.
Texnika vositasidan foydalanib, hafta kunlari, oy nomlarini ingliz tilida talaffuzga e’tibor bergan holda aytish kerakligi ta’kidlanadi. Hafta kunlari ingliz tilida so`raladi.
Dushanba – Monday
Seshanba - Tuesday
Chorshanba – Wednesday
Payshanba _ Thursday
Juma _ Friday
Shanba _ Saturday
Yakshanba _ Sunday
Oy nomlari ham slaydlar orqali ingliz tilida beriladi.
Dam olish daqiqasi.
,, Soat” qo`shig`I texnika vositasidan eshitirilib, harakatlari bilan bajariladi.
Darslik bilan ishlash:
Matn ustida ishlash, tayanch so`zlar bilan ishlash.
Yil, oy, hafta, kun, sutka, soat, minut,sekund, sana, so`zlariga izoh beriladi.
,,Siz buni bilasizmi?” mashqi:
Bunda guruhdagi bolalardan navbat bilan quyidagi savollarga javob berishlari so`raladi.
Soatning kichik va katta millari nimalarni bildirishini aytib bering.
Har bir fasldagi tengkunliklarni aytib bering. Nima uchun tengkunlik deyiladi?
Har biringiz tug`ilgan yil, oy, kuningizni bilasizmi?
Mamlakatimizda qachon qanday bayramlar bo`lishini bilasizmi?
IPT Multimedia ilovasi yordamida quyidagi didaktik mashq
bajariladi. Bayram nomi bilan sanasini chiziq orqali
tutashtirish lozim.
Do'stlaringiz bilan baham: |