10 sonini mustahkamlash



Download 0.54 Mb.
Sana12.02.2017
Hajmi0.54 Mb.

Sinf: 1.


Fan: Matematika

Mavzu: “10 sonini mustahkamlash”.

Darsning maqsadlari.

a) Ta’limiy maqsad:

O`quvchilarni o`tilgan mavzu yuzasidan egallagan bilimlarini boyitib borish, 1 dan 10 gacha bo`lgan sonlar haqida olgan bilimlarini mustahkamlash, uning tartibi va tarkibi haqida bilim berish.



b) Tarbiyaviy maqsad:

O`quvchilarni vaqtdan unumli foydalanishga, tejamkorlikka, o`quv qurollarini, maktab jihozlarini asrab avaylashga o`rgatish.



d) Rivojlantiruvchi maqsad:

O`quvchilarni aqliy faoliyatini rivojlantirish, mustaqillikka yo`naltirish, og`zaki va yozma, tez va to`g`ri hisoblash malakalarini shakllantirish.



Dars tipi: Aralash.

Dars turi: Mustahkamlovchi dars.

Dars usuli: Aqliy hujum, interfaol, ko`rgazmalilik, noan’anaviy.

Dars jihozi: Darslik, mavzuga oid ko`rgazmali qurollar, tarqatma materiallar, doska.

Texnik vositalar: Multimedia, magnitafon, ekran.

Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism.

Salomlashish.

Davomatni aniqlash. O`quv qurollarining mavjudligini tekshirish.

Navbatchi axborotini tinglash.

O`quvchilar bugungi kun ob-havosi va atrof-muhitdagi tabiat hodisalariga sharx beradilar.



  1. Asosiy qism.

O`qituvchi:

Qo`shni bo`lib ko`paydik,

O`n hissaga bir va nol.

Hisoblaymiz, sanaymiz,

Berib doim qo`lga – qo`l.

- Aziz bolajonlar, bu she’riy misrada qaysi son yashiringan?

O`quvchilar 10 soni deb baravariga javob beradilar.

O`qituvchi darsning maqsadi va tartibi bilan tanishtiradi.



Baholash mezoni:

Har bir to`g`ri javob uchun bitta gulchalar tasviri berib boriladi.



c08-06c08-05c08-04

5 ball 4 ball 3 ball

1. O`qituvchi 10 soni ichida to`g`ri va teskari sanashni turli rasmlar yordamida “Mening o`rnim qayerda?” o`yinini o`tkazadi.

c06-10 1 soni c17-23 2 ta bola

c29-18 3 ta qorbobo

c33-36 c33-36c33-36c33-364 ta muzqaymoq

c38-34c38-34c38-34c38-34c38-34 5 ta jo`ja

c38-24c38-24c38-24c38-24c38-24c38-24 6 ta quyon

brfcasebrfcasebrfcasebrfcasebrfcasebrfcasebrfcase

7 ta sumka



school2 8 ta stol

book3book3book3book3book3book3book3book3 book39 ta kitob

c22-26c22-26c22-26c22-26c22-26

c22-26c22-26c22-26c22-26c22-26 10 ta ananas

O`quvchilar rasmlarga qarab sonni aniqlashadi va ketma-ketlik tarzida o`z joylarini egallashadi. Slayd orqali to`g`ri joylashganliklarini tekshirishadi.

O`qituvchi javoblarga ko`ra rag`bat gulchalarini beradi.

2. Navbatdagi topshiriq “10 sonini hosil qilish” deb nomlanadi:



9

+




=

10
















8

+




=

10
















7

+




=

10


10

10



10



8

5

2

7


Darslikdagi 5-misol yechiladi:


7

4

4

1





2
+5


8
10 –


3



6


Navbatdagi topshiriq darslikdagi 6-masala.

O`quvchilar rasmlarga qarab og`zaki masala tuzadilar:

444

c22-11 c22-11444444444

c22-11 c22-11444444

O`qituvchi o`quvchilar javobini to`ldirib, rag`bat gulchalari beradi.

Jismoniy daqiqa:

O`ng qo`limda besh barmoq,

Chap qo`limda besh barmoq,

Ikkalasi esh barmoq,

Har birining nomi bor,

Bosh barmoq, boshmaldoq,

O`rta terak, Mirzaterak,

Kichkina buvi – hammasi



O`n barmoq.

Endi navbat taqqoslash uchun misollarga: “Shakllarni taqqoslang”

<

  1. 6 < 7


<

  1. 4 < 8

<

3. 7 < 9

=

4. 5 = 5 va h.k.

Navbatdagi shart – “Bo`sh kataklarni to`ldiring” deb nomlanadi:


6



2







1

3





8





4







3

1







2

Darsni mustahkamlashda o`quvchilarning ish daftari bilan ishlanadi:

5 + 3 = 10 – 8 = 10 – 10 =

5 + 4 = 10 – 6 = 10 – 9 =

c08-50c08-50c08-50c08-50c08-50

c08-50c08-50c08-50c08-50c08-50

10


c22-45 c22-45c22-45c22-45c22-45

c22-45c22-45c22-45c22-45c22-45

O`qituvchi rag`bat gullari orqali barcha o`quvchilarga ball qo`yadi. Uyga vazifa: 10 soni ichida misol va masalalar yechish.


Download 0.54 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
O’zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
axborot texnologiyalari
o’rta maxsus
davlat pedagogika
nomidagi toshkent
guruh talabasi
pedagogika instituti
texnologiyalari universiteti
toshkent axborot
xorazmiy nomidagi
rivojlantirish vazirligi
samarqand davlat
navoiy nomidagi
haqida tushuncha
toshkent davlat
ta’limi vazirligi
nomidagi samarqand
vazirligi toshkent
Darsning maqsadi
Toshkent davlat
tashkil etish
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
Ўзбекистон республикаси
Alisher navoiy
matematika fakulteti
bilan ishlash
Nizomiy nomidagi
pedagogika universiteti
sinflar uchun
fanining predmeti
таълим вазирлиги
vazirligi muhammad
maxsus ta'lim
o’rta ta’lim
fanlar fakulteti
ta'lim vazirligi
tibbiyot akademiyasi
Toshkent axborot
махсус таълим
haqida umumiy
Referat mavzu
umumiy o’rta
pedagogika fakulteti
ishlab chiqarish
fizika matematika
universiteti fizika
Fuqarolik jamiyati