Синф: 1-“Б” Фан: Алифбе I. Дарс мавзуси



Download 51,5 Kb.
bet1/3
Sana23.02.2022
Hajmi51,5 Kb.
#120270
  1   2   3
Bog'liq
Дарс-ишланма (1)


Сана: 24.12.2015 йил
Синф: 1-“Б”
Фан: Алифбе
I. Дарс мавзуси: “Aлифбо”, “Алифбони ўргандим ” шеъри. Усмон Қўчқор.
II.Дарс мақсади:
1.Таълимий мақсад: Ўқувчиларга алифбо ҳақидаги маълумотни бериш. “Алифбони ўргандим” шеъри ва муаллифи билан таништириш.
2.Тарбиявий мақсад: Ўқувчиларда она Ватанни севиш ва ардоқлаш, ватвнга садоқат, ватанпарварлик туйғусини ва юксак инсоний фазилатларни тарбиялаш.
3.Ривожлантирувчи мақсад: Ўқувчиларнинг шеърни ифодали ўқиш ва мустақил фикрлаш кўникмаларини ҳамда оғзаки нутқини ривожлантириш.
III.Дарс тури : янги билим ва тушунчаларни шакллантирувчи.
IV.Дарс методи : тушунтириш, суҳбат, савол-жавоб, кластер, дарслик билан ишлаш, кўргазмалилик.
V.Дарс технологияси: шахсга йўналтирилган таълим
VI.Дарс жиҳози: “Алифбо” плакати, мултимедия, қуёш макети, дарслик, “Алифбе” ва “Ўқиш” китоби макети, ҳарфли дидактик тарқатма.
Дарснинг бориши :
VII.Ташкилий қисм: (5 дақиқа):
-саломлашиш, давоматни аниқлаш, ўқувчилар саломатлиги ҳақидаги маълумотни фильтр дафтарида белгилаш;
-ўқувчиларни дарсга ҳозирлаш;
-об-ҳаво, кун, ҳафта, фасл ҳақида навбатчи ўқувчининг ахборотини тинглаш ва суҳбатлашиш.Ўтган мавзуда ўтилган материални ўғзаки савол-жавоб орқали мустаҳкамлаш.
1.Тутуқ белгиси қайси ўринларда қўлланилади? Мисол келтириб тушунтириб беринг.
VIII.Янги мавзу баёни: (15 дақиқа).Янги мавзу, сана ўғзаки эълон қилинади ва хаттахтага ёзилади.Дарс мақсади ва БКМ элементлари билан таништирилади:
1. Алифбо ҳақида билиш (алифбода унли ва ундош товушлар, ҳамда ҳарфлар сонига кўра фарқлашни билиш); Алифбони ёддан билиш;
2. Алифбода ҳарфларнинг кетма-кет тартиб билан жойлашишини билиш;
3. “Алифбони ўргандим” шеърини ифодали ўқишни билиш;
4. Шеърни хатосиз ва тиниш белгиларига риоя қилиб ўқиш;
5.Ўқишда эмотционал ҳис-туйғуларга бойлиги;
6. Шеърни ўқиш кетма-кетлигига риоя этиш.
Дарс қоидаси ўқувчилар билан биргаликда яратилади:
-Қўл кўтариб жавоб бериш ўнг қўл қоидасига” риоя этиш);
-Ўзаро ҳурмат;
-Фаол қатнашиш;
-Вақтдан унумли фойдаланиш;

Download 51,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish