O’zbekiston Respublikasi xalq ta’limi vazirligi
To`raqo’rg’on tuman xalq ta'limi
bo’limiga qarashli
23-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi
Boshlang’ich sinf o’qituvchisi
Saydumarova Muhabbatning
2 - sinf matematika fanidan
SINF : 2- A SINF
FAN NOMI : MATEMATIKA
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
Ishning nomi
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1- bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. Navbatchi o`quvchining axborotini tinglash. Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi. Siyosiy savol- javob o`tkaziladi.
|
suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich
Ehtiyojlarni aniqlash
|
O`quvchilarning ehtiyojlari aniqlanib, mavzuga oid misol va masalalar yechiladi.
|
Savol- javob
Mustaqil ish
|
3 minut
|
3- bosqich.
Yangi mavzu
Bayoni
|
Uy vazifani tekshirish.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash
1- misolni tushuntirib berish
2- misolni tushintirib yechish.
3- masala. masala tuzib, uni yechish.
4- 5 - misol
|
Muammoli
izlanish
tushuntirish
|
28 minut
|
4- bosqich .
Mustahkamlash
|
Krassvord yechish
|
Muammoli izlanish
|
6 minut
|
5- bosqich.
Baholash
|
O`quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib, reyting bali e`lon qilinadi.
Dars yakunlanadi
|
|
2 minut
2 minut
|
6- bosqich
Uyga vazifa
|
5- masala, 6- misol.
|
tushuntirish
|
2 minut
|
MAVZU: 0 VA 1 SONLARI ISHTIROKIDA KO`PAYTIRISH
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsad: Matematika kursining asosini natural son va nol ,butun musbat sonlar ustida to`rt arifmetik amal hamda ularning asosiy xossalari haqidagi aniq tasavvurlar va bu bilimlarga asoslangan og`zaki va yozma hisoblash usullarini ongli va puxta o`zlashtirishni tashkil etish
FK1: interfaol usullardan foydalangan holda 100 ichida sonlarni qo`shish va ayirish, 0 va 1 sonlari ishtirokida ko`paytirish va bo`lish malakalarini avtomatizm darajasiga yetkazish
Tarbiyaviy maqsad: o`quvchilar duhyoqarashini kengaytirish, odob –ahloq, insof, adolat, iymon –e’tiqod, vijdon va mehr – muhabbat hislarini tarbiyalash.
TK4:Vatanparvar ruhda tarbiyalash. Ma’naviy boy, barkamol avlod o`stirish.
Rivojlantiruuvchi maqsad: o`quvchilarda tafakkur, diqqat, xotira, ijodiy tasavvur etish, kuzatuvchanlikni rivojlantirishga imkon berish.
TK3: matematika o`quvchilarning mantiqiy fikrlash malakalarini oshirishi , ularning o`z fikrlarini aniq, to`g`ri va tushunarli bayon etishi uchun zamin hozirlaydi.Og`zaki va yozma hisoblash malakalarini rivojlantirish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi
Darsning jihozi: kompyuter, videoproyektor, testlar, darslik
Dars uslubi: noan’anaviy, interfaol, aralash
a)tashkiliy qism: Salomlashish:
-Salom bolalar, gul-u lolalar,
Bulim olishga tayyormisizlar?
O`quvchilar: Salom muallim, berdingiz ta’lim.
Bilim olishga chanqoqmiz doim!
navbatchi axborotini tinglash,
O`quvchilarni 3 guruhga bo`lib darsni guruhlararo musobaqa tarzda o`tkazisn.Ularni quyidagicha nomlash
-O`quvchilar biz yashayotgan Vatanimiz qanday nomlanadi?
-O`zbekiston
Monitorda O`zbekiston xaritasi ko`rsatiladi.
Mustaqil O`zbekistonning bu yil necha yilligini nishonladik ?
II. O’tgan mavzuni takrorlash :
Zamonlarning zamonida
Rivojlangan , yetilgan.
Bobolarning merosidan
Bizga taqdim etilgan.
Al-Buxoriy,At-Termiziy,
Ulug`beklar boyitgan.
Qarang bu fan bizga
Olam sirin tanitgan.
Bu qaysi fan?
-Matematika
-O`quvchilar biz qaysi mavzuga oid misol va masalalalar yechyapmiz?
-Ko`paytirish va bo`lishga doir.
-O`quvchilar bo`lish amalining ma’nosi nima ?
-Teng qismlarga bo`lish.
-Ko`paytirishning ma’nosi nima?
-Ko`paytirish bir xil qo`shiluvchilarni yig’indisini topish.
-
Qani men sizlarga qiziqarli boshqotirma berib sizlarni zuyraklik darajangizni tekshiraman.
G’oz va qo’ylarning umumiy soni 6 ta, ularning oyoqlari soni esa 18 ta . G’ozlar nechta ? Qo’ylar-chi?
- 3ta g`oz va 3 ta qoy.Chunki, g`ozning oyog`i
2 tadan, qo`yning oyog`i 4 tadan.Shunday ekan, 3 .2=6 bu g`ozlarning oyoqlari soni 6:2=3 bu g’ozlar soni ,18-6=12 bu qo’yning oyoqlari soni 12:3=4 ta qo’y.
- Uyga nechanchi mashq vazifa qilib berilgan?
-6 – 7 – misol va masalalar
-Hammamiz uyga vazifa daftarlarimizni ochamiz va monitorga qarab misollarimizni tekshiramiz.
Monitorda quyidagi misollar ko’rsatiladi:
7 - misol
53sm +27sm 69dm – 29dm
98dm – 48dm 75sm + 25sm
O`quvchilar o`z misollarini quyidagicha baholaydilar:
Nammasi to’g’ri va 1ta xatoga 5 ball,
2ta xatoga 4 ball,
3ta va undan ortiq xatoga 3 ball.
Qaysi qatorda 5 ball ko`p bo`lsa “Rag’bat” kartochkasi taqdim etiladi.
Aqliy hujum
D alalarda terilayotgan paxta hosili qanday o`lchov birliklarida o’lchanadi?
-kg
Suv qanday o`lchov birligida o`lchanadi?
- litr
3 .Ko`ylak tikish uchun olingan atlas qanday o`lchov birligida o`lchanadi?
-metr
O `tgan mavzuni mustahkamlash uchun monitorda bittadan test savollarini ko`rsataman o`quvchilar qo`llaridagi quyidagi kalitlar bilan javobini ko`rsatadilar.
1.12:4= bo`linmani toping.
A. 5. B. 4. D.3.
2. 3.6 = ko`paytmani toping.
A. 18. B. 12. D. 19.
3 . 4 ta taqsimchada 3 tadan olma bor .Hamma olmalar nechta?
A. 20. B. 12. D. 10.
4. 54: ? = 6 bo`luvchini toping .
A. 7. B. 8. D. 9.
5. ? .9 =72 ko`payuvchini toping .
A. 8. B. 9. D. 7.
Monitorda test kaliti ko`rsatiladi o`quvchilar o`z kalitlarini tekshiradilar.
1-D. 2-A. 3-B. 4-D. 5-A.
Qaysi guruhda to`g`ri bajargan o`quvchilar ko`p bo`lsa shu guruhga “RAG`BAT” kartochkasi beriladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |