Mit kell tudni a tűzhelyekről…
Egy kis történelem
A tűz felfedezésével az ember megteremtette a konyha legősibb formáját és az ehhez tartozó kezdetleges eszközöket. Az utolsó 100 évet leszámítva gyakorlatilag nem változott a főzés technológiája, az egyetlen konyhafelszerelés évtizedekig a tűzhely volt. A változást a villamos energia gyakorlati alkalmazása hozta. Ez azonban nem a tűzhellyel kezdődött. Az első, gyakorlatilag használható, villamos főző- és sütőkészülékek, a kenyérpirító és a kávéfőző, már 1893-ban piacra kerültek Amerikában. Ezeket követte 1907-ben az első mosógép és a porszívó, és csak 1909-ben került piacra az első villamos tűzhely.
Villamos tűzhely: olyan főzőkészülék, mely legalább két főzőlapot és egy sütőt tartalmaz
Elektromos tűzhely típusok
-
lábon álló tűzhelyek (mindig egybeépítve a sütő és a főzőlap)
-
teljesen elektromos tűzhelyek (elektromos sütő és elektromos főzőlap)
-
kombinált készülékek (elektromos sütő és gázüzemű főzőlap)
-
beépíthető tűzhelyek (a sütő és a főzőlap elválik, akár külön-külön, de
egymás alá is beépíthetők)
Főzőlap-típusok
-
gázégővel ellátott főzőlap – a tartószerkezet tűzzománcozott acéllemez vagy rozsdamentes lemez
-
masszázs, peremes főzőlap - a tartószerkezet tűzzománcozott acéllemez vagy rozsdamentes lemez
-
sugárzó, üvegkerámia főzőlap – a tartószerkezet maga az üvegkerámia, melynek általában rozsdamentes kerete van
-
indukciós főzőlap - a tartószerkezet üvegkerámia, melynek általában rozsdamentes kerete van
A főzőlapok munkafelülete a hőenergiát az edénnyel, illetve az étellel hővezetés, hősugárzás és konvekció (hőátadás) útján közli. Attól függően, hogy a hőközlési módok közül melyik van túlsúlyban, beszélünk hővezetéssel és sugárzással működő főzőlapokról.
Túlnyomórészt hővezetéssel működnek a hagyományos masszázs főzőlapok. Túlnyomórészt sugárzással működnek a sugárzó fűtőtestek, melyekhez üvegkerámia főzőlapot alkalmaznak. Külön csoportba tartoznak az üvegkerámia főzőlapok alá épített indukciós fűtőtestek.
A masszázs főzőlapok
A masszázs főzőlapokon belül megkülönböztetünk (i) normál, (ii) megemelt teljesítményű/ gyors/rapid főzőlapot (ez vékonyabb és a közepén piros kör van, és hőmérséklet-korlátozó rendszerrel van ellátva), valamint (iii) automata (12 fokozatú) főzőlapokat.
A masszázs főzőlapoknál a teljesítményt a fűtőkörök száma és a fokozatok száma befolyásolja.
Sugárzó, üvegkerámia főzőfelület
Az üvegkerámia alapanyagát 1700 C-on olvasztják és homogenizálják, majd az így kapott anygot 1400 C-on méretre hengerelik és egy hűtőkemencében, előírt program szerint normál szobahőmérsékletre hűtik. Ezután a lemezeket méretre vágják, végül 900 C-on beégetik az üvegbe.
Az üvegkerámia lemezvastagsága 4,5-5 mm, remek fizikai jellemzőkkel. A hőtágulási együtthatója gyakorlatilag elhanyagolható. Ennek következtében a szélsőséges hőmérséklet-különbségeket is elviseli: 700 C-ot tartósan, 800 C-ot lökésszerűen. Az üvegkerámia anyaga áttetsző, az infravörös sugarakkal szemben jó áteresztő képességű, vertikális irányban jó, horizontálisan rossz hővezető képességű (ezért a jelölt főzőfelület mellett gyakorlatilag nem melegszik a lap).
Maradékhő- kijelzés: a főzőlap kikapcsolása után még meleg marad a főzőfelület, ezt jelzi mindaddig, amíg a hőmérséklete kb 70C alá csökken.
Edényfelismerő automatika: csak akkor és addig kapcsolja be a főzőlap fűtőtestét, amikor és ameddig edény van a főzőlapon. (Korszerű formában még az edény méretét is érzékeli.) Fontos tudni viszont, hogy csak fémedényre reagál, műanyag, kerámia vagy túl kis méretű edényt nem képes felismerni.
Gyermekzár: biztonsági funkció, mely lehetővé teszi, hogy a gyermekek ne tudják bekapcsolni a főzőlapot
Indukciós fűtőtestek üvegkerámia főzőlaphoz
Indukciós főzéskor a hő közvetlenül az edényben keletkezik, a hő legnagyobb részét az étel veszi fel és a főzőfelület csak az edénytől vesz át meleget, de gyakorlatilag hideg marad. Az edényben létrehozott hő az edény fizikai tulajdonságainak, valamint az edény alakjának és a mágneses térben való elhelyezkedésének a függvénye.
Fontos tudni, hogy indukciós főzéshez csak mágnesezhető edény használható, aluminium vagy rozsdamentes acéledények, továbbá üveg vagy kerámiaedények nem. (Kivételt képeznek azok a rozsdamentes edények, melyek olyan háromrétegű fenékkel készültek, melynek középső rétege mágnesezhető acéllemez.)
A masszázs, a sugárzó üvegkerámia és az indukciós főzőlapok összehasonlítása
A masszázs főzőlapoknak jelenleg az alacsony áruk az egyetlen előnyük. Az ilyen főzőfelülettel ellátott tűzhelyek számára ez teszi lehetővé a versenyt az üvegkerámia főzőlappal ellátott tűzhelyekkel szemben. Hátrányuk, hogy lassabban melegednek fel, így több energiát is fogyasztanak.
A piacot jelen pillanatban az üvegkerámia lapos tűzhelyek uralják. Jó fizikai paramétereik (gyors hővezetés, minimális hőtágulási együttható), valamint praktikus funkcióik (maradékhő-kijelzés, edényfelismerő automatika) miatt korszerűbb és energiatakarékosabb üzemelést biztosítanak.
Az indukciós főzőlapok másfél-kétszer gyorsabban melegítik fel az ételt, mint bármilyen más tűzhely, beleértve a gázüzemű főzőlapokat is. Így ezek ma a legkorszerűbb és legenergiatakarékosabb főzőlapok, ugyanakkor ezek a legdrágábbak a piacon.
|
gázüzemű
|
hagyományos (masszázs)
|
sugárzó üvegkerámia
|
indukciós üvegkerámia
|
hőszabályozhatóság
|
legkevésbé gazdaságos
|
minél több fokozat és fűtőkör, annál gazdaságosabb
|
gazdaságos
|
gazdaságos
|
felfűtési idő
|
hosszabb
|
hosszabb (a gyorslapnál rövidebb)
|
rövidebb
|
legrövidebb
|
főzési idő
|
közel azonos
|
közel azonos
|
közel azonos
|
rövidebb
|
energiafelhasználás
|
legkevésbé gazdaságos
|
gazdaságosabb, mint a gáz, de az elektromosok között a legkevésbé hatékony
|
gazdaságos
|
leggazdaságosabb
|
praktikus funkciók (pl. maradékhő-kijelzés, gyerekzár)
|
nincs
|
nincs
|
van
|
van
|
ár
|
legolcsóbb
|
olcsóbb, mint az üvegkerámia
|
drágább
|
legdrágább
|
Energiafogyasztás szempontjából fontos tudni, hogy egy tűzhely energiafogyasztásának kb. 80%-a jut a főzőlapra és csak kb. 20% a sütőre.
A sütők
-
hagyományos, túlnyomórészt hősugárzással működő sütő (itt egy időben több sütőlemezt egymás alatt nem lehet elhelyezni)
-
légkeveréses sütő (ez a sütő teljes keresztmetszetében homogén légáramlást biztosít, mely lehetővé teszi, hogy egy időben egymás alatt több sütőlemezt is használjunk). Ezen sütők előnye, hogy a sütés hőmérséklete, a sütési idő, és ezáltal az energiafelhasználás is kisebb, mint a hagyományos sütőknél.
A sütők hőmérséklet-szabályozásának két fajtáját különböztethetjük meg: a teljesítményszabályozást (fokozatok szerinti szabályozást) és a fejlettebb hőmérséklet-szabályozást (C fok szerinti szabályozást).
Egyes ma kapható korszerű sütők rengeteg olyan funkcióra is képesek, melyek megkönnyítik a háziasszonyok életét. Nagytöbbségük a hagyományos sütés mellett grillezést is tud, van, amelyik gőzpárolást is. Ez utóbbi olyan kíméletes elkészítési mód, mellyel zöldségeket, halakat, húsféléket készíthetünk 40-100 C között.
Ma már amiatt sem kell aggódnunk, hogy sütés után hogyan tisztítsuk ki a sütőt: a modern készülékek öntisztításra képesek. Két ilyen eljárás ismeretes: a katalitikus öntisztítás és a pirolitikus öntisztítás. Az első olyan vegyi folyamat, amelyet valamilyen katalizátor vált ki. Ez a katalizátor a sütő belső felületének speciális zománc bevonata. A katalizátor 200-300 C-on a levegő oxigénjével a szennyeződést vegyileg átalakítja. Az átalakított és visszamaradt részecskék már csak lazán tapadnak a sütő falára, azokat könnyű eltávolítani. A pirolitikus eljárás lényege az anyagok hő hatására történő felbontását jelenti. Ez ma a legfejlettebb öntisztító technológia.
A villamos tűzhely használatának praktikus tanácsai, avagy hogyan főzzünk/süssünk energiatakarékosan
-
Minden olyan műveletet, amelyre van „célkészülék”, el kell vinni a tűzhelyről (pl.vízforralás, kávéfőzés, tojásfőzés, serpenyőhasználat stb.) a villamos célkészülékek (pl. kávéfőző, tojásfőző) és serpenyők gyorsabban és nagyobb hatásfokkal dolgoznak, mint a főzőlapon az edény
-
A légkeveréses sütőben 20-30%-kal gyorsabban és 50-60%-kal kevesebb energiafelhasználással lehet az ételeket elkészíteni, mint hagyományos sütőben.
-
A légkeverés és a grill funkció együttes használata zárt sütőajtóval szintén energiamegtakarítást eredményez.
-
Légkeveréses sütésnél egyszerre több tálcában is készíthetünk ételt anélkül, hogy az ízek összekeverednének. Ez jelentős idő- és energiamegtakarítást eredményez.
-
Ha csak lehet, célszerű elkerülni a sütő előmelegítését.
-
Sütés közben nem szabad nyitogatni a sütő ajtaját, mert ez hő- és ezáltal energiaveszteséggel jár. Csökkentsük tehát a nyitogatást a minimum szükséges alkalmakra.
-
Energiát takaríthatunk meg, ha a sütés vége előtt 5-10 perccel kikapcsoljuk a sütőt, mert ilyenkor is még van hőátadás, melegítés, célszerű ezt is a sütés részeként kihasználni.
-
A főzőfelület használata akkor gazdaságos, ha a munkafelület tiszta, mert ilyenkor a legjobb a hőátadás. Ezért a főzőfelületet tisztán kell tartani. Az odaégett szennyeződést a főzőlap rövid bekapcsolásával le kell égetni, majd nedves ruhával eltávolítani.
-
Az edény feneke legyen jó állapotban, ne legyen se homorú, se domború. Homorú fenekű edény használatakor – fedő használata esetén is – 50%-kal nő az energiafogyasztás, fedő nélkül pedig akár 350%-kal is több energiát igényelhet a főzés.
-
Mindig használjunk fedőt. Fedő nélkül az energiafogyasztás280%-kal is több lehet.
-
Kuktában az idő- és az energiamegtakarítás 30-50% is lehet.
-
Kisebb átmérőjű főzőlapon ugyanaz az étel hosszabb idő alatt, de kevesebb energiafelhasználással készül el.
-
Előbb kell kikapcsolni a főzőlapot, és csak utána levenni az edényt. A lap a kikapcsolás után még 5-10 percig melegít, ezt is érdemes kihasználni.
-
Gázüzemű főzőlap használata esetén a gázláng ne érjen túl az edényen, mert ez okozza a legnagyobb energiapazarlást.
-
Csak forrásig használjunk teljes lángot, utána takaréklángon főzzünk.
Statisztika Magyarországon
-
Tűzhelyek aránya a háztartásokban (%):
Gáztűzhely
|
teljesen elektromos tűzhely
|
kombinált tűzhely
|
60
|
10-11
|
29-30
|
-
Beépíthető – szabadonálló tűzhelyek aránya (%):
Beépíthető
|
Szabadon álló
|
71
|
29
|
-
Főzőlapok elterjedtsége (%): 7%
gáz/elektromos
|
hagyományos (masszázs)/üvegkerámia
|
sugárzó üvegkerámia/ indukciós üvegkerámia
|
54 / 46
|
2 / 98
|
95 / 5
|
-
10 évnél idősebb elektromos tűzhelyek aránya a háztartásokban1:
Millió db
|
%
|
Millió db 10 évnél idősebb
|
0,4
|
30,5
|
0,1
|
Miről tájékoztat a tűzhelyek energiacímkéje?
A teljesen elektromos vagy az elektromos sütővel rendelkező tűzhelyeknek van jelenleg energiacímkéje, mely a sütő egy sütési ciklusának az energiafelhasználásáról ad tájékoztatást egy standard terhelés alapján hagyományos és mesterséges levegőáramoltatás esetén is. Az energia hatékonyságot egy A-G-ig terjedő skála jelöli. Megadja a gyártót és a készülék típusát is. Tájékoztat a sütő hasznos térfogatáról literben, a tűzhely méretéről három kategóriában (kicsi-közepes-nagy), továbbá a ventilátorral rendelkező tűzhelyek esetében (légkeveréses típusoknál) a zajszintről.
Do'stlaringiz bilan baham: |