Mavzu: O`tkir Hoshimov hayoti va ijodi
To’garak mashg’uloti
O’quv predmetining nomi: adabiyot
Mavzu: O`tkir Hoshimov hayoti va ijodi
Dars turi: amaliy-nazariy. Dars ko’rinishi ko`rgazmali, ijodiy dars, suhbat, bahs-munozara.
Darsga ajratilgan vaqt miqdori: 90 minut
Darsning maqsadlari:
1.Ilmiy maqsadi: O’quvchilarga O’tkir Hoshimovning hayoti va ijodi haqida bilim berish;
2.Tarbiyaviy maqsadi: O’quvchilarni ilmga hurmat ruhida tarbiyalash;.
3.Rivojlantiruvchi maqsadi: O’quvchilarda qo’shimcha manbalar ustida ishlash ko’nikmalarini shakllantirish. Og`zaki va yozma nutqini o`stirish.
4.Motivatsion maqsadi: o’quvchilarda dars mashg’ulotlariga ichki qiziqishlarini orttirish
Darsdan kutilayotgan natijalar – mavzuni o’zlashtirgandan so’ng o’quvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar:
.1.Mavzu bo`yicha tayanch tushunchalarini izohlay oladi.
2. Bilim, malaka, ko’nikmalarni shakllantira oladi.
3. Milliy qadriyatlarimizga hurmati oshadi.
4. Asarni tahlil qila oladi
Ta’lim metodlari, texnikasi:aqliy hujum, ijodiy dars, munozara, musobaqa.
Baholash mezonlari: reyting
Axborot manbalari va texnik vositalar: darslik, qo`shimcha adabiyotlar, rasmlar, shoir portreti, vidioproektor.
Dolzarblashtirish
a) tayanch tushuncha va xatti-harakat usullari: darslik bilan ishlash, asar parchalaridan ifodali o`qish, mazmunini tahlil qilish..
b) mustaqil ish: tahlil qilish Yangi tushuncha va xatti-harakat usullarini shakllantirish
a) shakllantiriladigan tushunchalar va xatti-harakat usullari:yangi mavzu bo`yicha tayanch tushunchalar bilan ishlash, mazmunini tahlil qilish. b) asosiy va ikkinchi darajali muammolar: O`tkir Hoshimov hayoti va ijodi haqida
Qo’llash yoki mustahkamlash bosqichi
a) mustaqil ish turi: testlar bilan ishlash.
b) predmetlararo bog’lanish: ona tili, ma`naviyat, geografiya, tarix.
Uyga vazifa: “Bahor qaytmaydi” asarini o`qib, o`rganish.
O’qituvchi:
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
T/R
|
Mashg’ulot bosqichlari
|
Ajra-tilgan vaqt
|
Mashg’ulot mazmuni
|
Ta’lim metod lari va shakllari
|
Ta’lim vositalari
|
1
|
Tashkiliy qism
|
5 minut
|
Salomlashish, davomatni aniqlash. Shu kunning muhim siyosiy , iqtisodiy voqealari. Satrlarda Vatan madhi .
|
Aqliy hujum
|
Darslik, qo`shim cha adabiyot lar
|
2
|
Dolzarblashtirish (motivatsiya)
|
15 mi nut
|
. O`tilgan mavzular bo`yisha savol-javoblar o`tkazish
O’quvchilarda dars mashg’ulotlariga ichki qiziqishlarini orttirish
O`quvchilarning axborotlar bilan ishlashga qiziqishlarini oshirish.( uni qidirish, qayta ishlash, tahlil qilish, tartibga keltirish, tasniflash, mantiqiy uzviylikni aniqlash kabi. )
|
Ko`rgazmali, ijodiy dars
|
“Sharq yulduzi” jurnali
|
3
|
Yangi tushuncha va xatti-harakatlarni shakllantirish
|
40
|
Yangi mavzu –O`tkir Hoshimov hayoti va ijodi mavzusi bo`yicha bilim berish. Shoirning hayoti va ijtimoiy faoliyati, hikoya va qissalari, dramalari va romanlari “Bahor qaytmaydi” asari to`g`risida ma`lumotlar berish.
|
|
Darslik, “Bahor qaytmay di” asari
|
4
|
Mustahkam lash yoki qo’llash
|
15 mi nut
|
Darslik bilan ishlash, savol va topshiriqlar ustida ishlash. “Bahor qaytmaydi” asarini rollarga bo`lib o`qish, mazmunini tahlil qilish.
.
|
|
Darslik, “Saylan ma” asari
|
5
|
Yakuniy qism
|
15 mi nut
|
O`quvchilarni baholash, darsni yakunlash, uyga vazifa berish, “Bahor qaytmaydi” asarini o`qib, o`rganish.
|
|
Darslik
|
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism: Salomlashish. Davomatni navbatchi orqali aniqlash. 5 daqiqa
II. Ma’naviy daqiqa: “Salomatlik-tuman boylik” mavzusida suhbat 5 daqiqa
III.O’tilgan mavzuning o’zlashtirilganligini nazorat qilish: 15 daqiqa
E.Vohidov qachon va qayerda tug’ilgan?
Birinchi asari qachon va qayerda nashr ettirilgan?.
Adibning qanday she’riy asarlar to’plamini bilasiz?
“Ruhlar isyoni” asarining bosh qahramoni kim?.
Dostonda nima haqida fikr yuritiladi?.
IV. O’tilgan mavzuni mustahkamlab, yangi mavzu bilan bog’lash. 5 daqiqa
V.Yangi mavzu 20 daqiqa
Do'stlaringiz bilan baham: |