Darsning maqsadi: Talimiy: oquvchilarga kop xonali sonlarningoqilishini, sonlarni xona qoshiluvchilarini yigindisi korinishida ifodalashni tushuntirish. TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish;matematikaga oid audiomatnni tinglab, videotasvirlarnikorib tushunish, tegishli munosabat bildira olish; FK1: organilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish.
Tarbiyaviy: oquvchilarni Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash; TK4: atrofdagilar bilan ozaro muloqot chogida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. TK3: oz faoliyatini togrilay olish; TK6: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish.
Rivojlantiruvchi: oquvchilarning fikrlash qobiliyatlarini, tafakkurini ostirish. FK2: organilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni kundalik vaziyatlarda qollay olish.
Darsning borishi: I. Tashkiliy qism. Darsning tashkiliy qismi otkaziladi. Haftaning eng muhim yangiliklari bilan tanishtiriladi. Yurtimizdagi ozgarishlar haiqda soz yuritiladi.
II. Otilgan mavzuni mustahkamlash. Oquvchilarning uyga berilgan topshiriqlarni bajarilganliklarini korib chiqiladi. Tanlab tekshirish asosida uy vazifalari tekshirib tahlil qilinadi. Bunda oqituvchi topshiriq raqamini aytadi va tanlangan oquvchi topshiriq javobini aytadi. Qolgan oquvchilar ozlarining javoblari bilan solishtiradilar. Bajarishda xatoga yol qoyganlarning xatolari organib chiqiladi va tuzatiladi. Otilgan mavzu asosida suhbat otkaziladi.
III. Yangi mavzuning bayoni. Yangi mavzu 62-topshiriqda berilgan jadval asosida tushuntiriladi. Bunda plakatda berilgan jadvalda sonlarning xona birliklari va ularning oqilishi korsatib otiladi.
Jadvalda tushuntirgach, ekranda 46530960 sonining oqilishi tushuntiriladi.
Avval ekranda 46530960 soni paydo boladi, ongdan chapga qarab har birida uchtadan raqami bolgan sinflarga yarimdoira yordamida ajratiladi. Yarimdoiraning ustiga sinflarning nomi yoziladi. Sinflarning oralari ochilib, sinflarning nomi yozuvlari shu sinfdan keyin joylashadi va birlar sinfning nomi yoqoladi. Ovoz yordamida toldiriladi.
46 million 530 ming 960
Ushbu sonni oqish uchun, uning yozuvini ongdan chapga qarab har birida uchtadan raqami bolgan sinflarga ajratamiz. Har bir sinf birliklari sonini aytamiz va uni nomiga qoshamiz. Birlar sinfning nomi qoshib aytilmaydi. Shundan song oquvchilardan doska yoniga chaqirib bir nechta kop xonali son oqitib koriladi.
63-topshiriqnioquvchilar matematik diktant tarzida yozadilar. Oqituvchi oqiydi oquvchilar yozadilar, songra bajarilgan topshiriq parta oralab kuzatib tekshiradi.
7 ta yuz minglik 700 000,
3 ta on minglik va 4 ta minglik 34 000,
5 ta on minglik va 1 ta minglik 51 000,
4 ta yuz minglik va 8 ta minglik 408 000,
9 ta yuz yuz minglik 900 000,
3 ta yuz minglik va 5 ta birlik 300 005.
64-topshiriq doskada bajariladi.
Oquvchilar berilgan sonlarni xona qoshiluvchilarining yigindisi bilan almashtiradilar.
402 = 400 + 2 570 = 500 + 70
402 000 = 400 000 + 2 000 570 000 = 500 000 + 70 000
Oquvchilarga ixtiyoriy sonni xona qoshiluvchilari yigindisi bilan almashtirish mumkinligi tushuntiriladi.
65-topshiriq. Oquvchilar misollarni ogzaki bajaradilar.
300 000 + 60 000 + 6 000 = 366 000
588 000 500 000 = 88 000
99 000 9 000 = 90 000
800 000 + 5 000 = 805 000
209 000 200 000 = 9 000
206 000 6 000 = 200 000
66-masala shartini oquvchilar oqiydilar va nima nomalum ekanini aniqlaydilar. Masala sharti boyicha uy hayvonlari, ularning qanday foydali tomonlari borligi va hozirgi kunda kichik biznesni rivojlantirish boyicha yurtimizda olib borilayotgan ishlar boyicha savol-javob otkaziladi. Kelajak rejalari boyicha fikrlari eshitiladi va kasbga yollanadi.
I -tovuqning 15 ta,
I I-tovuqning ?, 6 ta kop
III-tovuqning?, 3 marta kam
Yechish:
1)15 + 6 = 21 (ta) ikkinchi tovuqning jojalari,
2)21 : 3 = 7(ta) uchinchi tovuqning jojalari.
Javob: uchinchi tovuqning 7 ta jo‘jasi bor.
67-topshiriq doskada bajariladi. O‘quvchilar bittadan misol ishlaydilar.
480 + 70 = 550 340 – 30 = 310 754 + 246 = 900
690 + 80 = 770 720 – 50 = 670 540 – 297 = 243
90 ∙3 = 270 30 ∙ 8 = 240 360 : 3 = 120
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Yangi mavzuni mustahkamlashda ekranda trenajor mashq bajariladi. Bunda o‘quvchilar tushirib qoldirilgan sonlarni, raqamlarni yoki so‘zlarni o‘rniga qoyib yozadilar va mavzuni qanchalik ozlashtirganlarini korsatadilar.
Ekrandagi topshiriqlarni bajarish uchun klaviatura orqali sonlar kiritiladi.
1)______ sonida birinchi sinfning 7 ta birligi va ikkinchi sinfning 4 ta birligi bor.
2)60 022 sonini yozishda _____ raqamlaridan foydalanilgan.
3)899 999 va 900 001 sonlari orasida _____ soni yotadi.
4)420 009 sonida ______ ta yuz minglik, __ ta on minglik va 9 ta _______ bor.
5)16 003 dan 15 996 gacha bolgan barcha sonlarni kamayib borish tartibida yozing: _______________________________________________________.
6)Tushurib qoldirilgan raqamlarni shunday yozingki, natijada 405 703 > 405 _ 03 tengsizlik togri bolsin.
7)8 254 sonida ikkita xonaning _____ birligi bor.
8)1 million _____ ta yuz mingdan iborat.
9)_________ soni 1 milliondan 3 birlik kichik.