48 – dars Sana: Mavzu: Joylar orasidagi masofani topish Darsning maqsadi



Download 71,67 Kb.
bet1/2
Sana19.04.2022
Hajmi71,67 Kb.
#562175
  1   2
Bog'liq
4-SINF NOYABR


48 – dars Sana: ______________
Mavzu: Joylar orasidagi masofani topish
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: o‘tilgan mavzularni mustahkamlash, harakat vaqtini topishga doir masalar yechish. TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; TK2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; FK1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish.
Tarbiyaviy: yurtni sevishga chaqirish, uni asrashga undash, o‘zaro dostona muhitni yaratish. TK4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash.
Rivojlantiruvchi: mustaqil fikrlashlariga erishish, tezkorlik va topqirlik xususiyatlarini rivojlantirish; FK2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni kundalik vaziyatlarda qo‘llay olish.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism.
Dars shiorini ishlab chiqish. O‘quvchilarni guruhlarga bo‘lish. Buguhgi sayohat darsi mazmuni bilan tanishtirish. Dars bosqichlardan iborat bo‘lib, bosqichlarda g‘olib bo‘lgan guruh “O‘zbekiston avtomobillari tarixi” haqidagi qiziqarli ma’lumotga ega bo‘ladi.
Darsning shiori “Hamma narsani bilishni xohlaymiz!”
II. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
Bunda sayohat anjomlaridan birining nomini bilib oladilar.
O‘tilgan mavzuni mustahkamlashda guruhlarga quyidagicha topshiriq beriladi. Ko‘p xonali sonlar aralash holda beriladi. Guruhlar berilgan sonlarni kamayib borish tartibida yozib chiqadilar. Bunda o‘quvchilardan topqirlik va tezkorlik talab etiladi.

Topshiriqni tez va to‘g‘ri bajargan guruh g‘olib bo‘ladi.
Demak, yo‘lga chiqishdan avval yo‘l haritasi bo‘lishi lozim ekan.

“Xarita” bu birinchi kalit so‘z. Xarita qo‘lga kiritilgach, yo‘lda davom etamiz.
O‘tilgan mavzuni mustahkamlashda darslikda berilgan 293- masalani yechish talab etiladi va navbatdagi bosqichda yana bir yo‘l anjomlaridan biriga ega bo‘linadi.
Masala og‘zaki bajariladi.
293-masala.
Vertolyot 4 soat 200 km/soat tezlik bilan, 2 soat 230 km/soat tezlik bilan uchdi. U shu vaqt ichida qanday masofani uchib o‘tdi? Vertolyot dastlabki tezlik bilan necha km ko‘p masofani uchib o‘tdi?
1) 4 soat ∙ 200 km/soat = 800 km
2) 2 soat ∙ 230 km/soat = 660 km
3) 800 + 660 = 1 460 km
4) 800 – 660 = 140 km
Javob: vertolyot jami 1460 km masofani uchib o‘tgan, u dastlabki tezlik bilan 140 km ko‘p masofani uchib o‘tdi.
Birinchi to‘g‘ri va tez bajargan guruh ikkinchi kalit so‘zga ega bo‘ladi.
Ikkinchi kalit so‘z : “Chipta”. Ana endi avtomobilga chiqib sayohatni davom ettirish mumkin. Faqat qaysi shaharga borishni aniqlash zarur. Navbatdagi shartni bajarish uchun yangi mavzuni o‘zlashtirish talab etiladi.

Download 71,67 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish