Urganch shahar 6-son
maktab-internatining biologiya fani o`qituvchisi Jumaniyazova Muxabbatning 1 soatlik
Urganch-2016
Mavzu: Karamdoshlar oilasi
Dars shiori: Ko`chat ekib bog` yarat
Ta`limiy maqsadi. Tarbiyaviy maqsadi.
O`quvchilarni karamdoshlar oilasining o`ziga xos xususiyatlari yovvoyi va madaniy vakillari va ularning ahamyati bilan tanishtirish
O`simliklarning xilma xilligini tushuntirish orqali o`quvchilarning dunyoqarashini kengaytirish, ekologik, iqtisodiy, axloqiy tarbiya berish
Rivojlantiruvchi maqsadi.
O’quvchilarning gulli o`simliklarning tuzilishi, o`simliklarni tanish va ajratish, darslik ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish
Darsning jihozi: Jag`-jag`, qurttana, “karamdoshlar oilasi” jadvali, kadaskop, slaydlar
Darsda foydalaniladigan texnologiya: Hamkorlikda o`qitish.
Darsning texnalogik xaritasi:
Tashkiliy qism
|
2
|
Asosiy qism:
|
10
|
Yangi mavzuga kirish suhbati
|
3
|
Yangi mavzu bayoni:
|
10
|
Mustahkamlash
|
15
|
Baholash
|
3
|
Uyga vazifa
|
2
|
Darsning borishi
I. Tashkiliy qism
a) o’quv xonasining darsga tayyorgarligi
b) navbatchi axboroti
c) o’quvchilarning darsga tayyorgarligi
d) ma’naviy, siyosiy daqiqa o’tkazish
II. Asosiy qism
O’tilgan mavzu o’quvchilardan tarqatma savollar orqali so’raladi.
Ra`nodoshlar oilasining o`ziga xos xususiyatlari?
Ra`nodoshlar oilasiga kiruvchi o`simliklarning gul tuzilishi qanday?
Ra`nodoshlar oilasiga mansub qanday madaniy o`simliklarni bilasiz?
Ra`nodoshlar oilasiga kiruvchi yovvoyi o`simliklarni ayting?
Ra`nodoshlar oilasiga mansub o`simliklarning odamlar hayotidagi ahamyati?
III.Yangi mavzu bayoni
Karamdoshlar oilasining vakillari yer sharining barcha qit’alarida
o’sadi .U 350 turkumga oid 3000 ga yaqin turni o’z ichiga oladi .O’zbekistonda bu oilaga 76 turkum va 200 ga yaqin tur kiradi.
Hayotiy shakllariga bir,ikki va ko’p yillik o’lar kiradi. Ildizi - o’q ildiz tizimli. Poyasi tik o’suvchi.Barglari oddiy,butun yoki qirqilgan,poyada ketma ket joylashgan.Gullari to’g’ri va ikki jinsli , shingil to’pgulda joylashgan .Gulqo’rg’oni murakkab.
Gk4 Gt4Ch4+2U1
Mevasi qo’zoq yoki qo’zoqcha .Karamdoshlarga mansub yovvoyi turlari chollarda, tog’ etaklaridagi qirlarda tarqalgan.Jag’-jag’ shu nomli turkumga oid,bo’yi 10-30 sm keladigan bir yillik o’t.Jag’-jag’ mart oyidan boshlab,mayning oxirigacha gullaydiva meva beradi.Jag’-jag’ tarkibida ,,C” va ,,K” darmondorilari,olma va limon kislotalari bor.Uning er ustki qismidan tayyorlangan dorilar tabobatda qon ketishini to’xtatishda ishlatiladi.Karamdoshlar oilasiga mansub sabzavot ekinlariga karam, sholg’om rediska va turp kiradi.Bo’yoq beradigan o’simlik sifatida o’sma ekiladi.
VI. Yangi mavzuni o`rganish.
a)O’quvchilarni guruhga ajratib, guruh a’zolari tomonidan belgilangan o’quv topshiriqlarini mustaqil ravishda bajarishga erishish.
1-topshiriq.
Karamdoshlar oilasiga mansub o`simliklarga xos belgilar.
Yer yuzida turkumva turlar soni.
|
|
Hayotiy shakllari.
|
|
Ildizi, poyasi.
|
|
Bargi .
|
|
Gullari.
|
|
Gulqo’rg’oni.
|
|
Mevasi.
|
|
Gul fo’rmulasi.
|
|
2-topshiriq.Quyida nomlari berilgan o’simliklarni hayotiy shakllariga ko’ra jadvalga joylashtiring.1)karam;2)jag’-jag’;3)sholg’om; 4) turp; rediska; 5)o’sma; 6)gulkaram; 7)pekin karami.
Karamdoshlar oilasiga mansub o’simliklar.
Bir yillik o’tlar.
|
Ikki yillik o’tlar.
|
Ko’p yillik o’tlar.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Karamdoshlar oilasini mavzusini yaxlit holda
qayta ishlab chiqilishini amalga oshirish.
V.Guruhlar o’rtasida savol javob, bahs munozaralarni tasahkil etish.
VI. Yangi mavzu bo’yicha o’quvchilar bilimini nazorat qilish
va baholash.
VII. Uyga vazifa berish:Ra’nodoshlar va karamdoshlar oilasining
o’ziga xos belgilarini jadval asosida yozish.
Foydalanilgan adabiyotlar:
O‘ktam Pratov va boshqalar. Botanika 6-sinf uchun darslik
Maktabda biologiya 2014-yil, 5-son
Dars anatatsiyasi:Bu darsning maqsadi o’quvchilar
karamdoshlar oilasi mavzusi bo’yicha bilimini mustahkamlashda “Ven diagrammasi”, jadvallar orqali o’tilgan oilalar xususiyatlari taqqoslanadi. Guruhlarda ishlash orqali o’quvchilar bilimini rivojlantirish.
Do'stlaringiz bilan baham: |