|
“Tasdiqlayman”
Kafedra mudiri
___________ Sh.Mirzamova
“____”_____________201_ yil
|
O’QUV AMALIYOTINING REJASI № ______
Mashg’ulot o’tkaziladigan joy: _________________________________________
Guruhlar
|
|
|
|
|
Dars o’tiladigan sana
|
|
|
|
|
1. Mashg’ulot mavzu: II analitik guruh anionlariga sifat reaksiyalari
2. Mashg’ulot maqsadlari:
ta’limiy: o’quvchilarga II analitik guruh anionlariga sifat reaksiyalarini tahlili yuzasidan amaliy ko‘nikmalar hosil qilish va ularni amalda qo‘llay bilishni o’rgatish
B) tarbiyaviy: o’quvchilarni milliy g’urur ruhida tarbiyalash
V) rivojlantiruvchi: o’quvchilarni bilim va amaliy ko’nikmalarini rivojlantirish
3. Mashg’ulotdan kutilayotgan natijalar:
O’quvchi bilishi kerak:.
A II guruh anionlarini sinflay olishi
B) Ularning sifat rеaksiyalarini izohlay olishi
O’quvchi bajara olishi kerak:
A) analiz uchun zarur jixоzlardan to’g’ri fоydalanishni
B) guruh va hususiy reaktivlarni to’g’ri tanlashni va ulardan fоydalanishni;
V) analizdagi sifat reaktsiyalarning tenglamalarini mоlekulyar, iоnli va qisqartirilgan iоnli mtenglamalarini tuza оlishni
4. Moddiy-texnikaviy ta’minot:
A) Texnik vositalar, axborot manbalari, ko’rgazmali qurollar va tarqatma materiallar:
O‘quv jadvallari:
1. Anionlarning cho‘kma hosil qilish xossalari bo‘yicha tasnifi
2. Anionlarni oksidlanish-qaytarilish xossalari bo‘yicha tasnifi
B) Maxsus moslamalar:Reaktivlar:
1. Eritmalar: kaliy yoki natriy xlorid tuzlari, ammoniy yoki kaliy tiotsionat, nitrat, nitrit, atsetat, kaliy permanganat
2. 2 n kislota va ishqor eritmalari: kaliy yoki natriy gidroksidi, ammiak, sulfat, xlorid
3. Konsentrlangan eritmalar: sulfat, xlorid, nitrat kislotalar va ishqorlar.
4. Maxsus reaktivlar: kaliy yoddagi yod, antipirin eritmasi, natriy nitroprussid eritmasi, indikator qog‘ozi.
5. Yangi tayyorlangan reaktivlar: xlorli suv, vodorod sulfidli suv, natrit yoki ammoniy sulfid, 0,5%li kraxmal eritmasi
V) O’lchov-tekshiruv va ishlov beruvchi asboblar :probirka, pipetka, shtativ, probirkalar uchun taglik
5. Uyga vazifa: Mirkomilova Analitik kimyo, Haydarov Analitik kimyo
O’qituvchi: Abdaliyeva G’oliba _________(Imzo)
O’QUV AMALIYOTINING TEXNOLOGIK XARITASI
Mashg’ulot bosqichlari
|
Ajratilgan vaqt (minut)
|
Mashg’ulotlar mazmuni
|
Ta’lim metodlari
|
Ta’lim vositalari
|
Tashkiliy qism
|
10’
|
O’quvchilarning davomatini tekshirish.
O’quvchilarning va o’quv xonasining mashg’ulotga tayyorgarlik xolatini ko’zdan kechirish. Kamchiliklarni bartaraf qilish
|
An’anaviy
|
Doska,bo’r
|
Kirish yo’l-yo’rig’i
|
25’
|
Mashg’ulot mavzusi va maqsadini hamda mashg’ulotdan kutilayotgan natijalarni bayon qilish.
O’tilgan mavzu yuzasidan I analitik guruh anionlariga sifat reaksiyalari suhbat o’tkazish va yangi mavzu II analitik guruh anionlariga sifat reaksiyalari bilan bog’lash
O’quvchilarga yangi mavzu bo’yicha xatti-harakat metodlarini ko’rsatishni taklif etish. Amaliy ishni bajarish bo’yicha yo’riqnoma berish. O’quvchilarga yo’l-yo’riqli amaliy ish ko’rsatmasirni berish va ish o’rinlariga taqsimlash. Mustaqil ish bajarish uchun zarur bo’lgan jihoz va reaktivlarni tasdiqlangan me’yornoma asosida o’quvchilarga berish.
|
Noan’anaviy
|
Anionlarning cho‘kma hosil qilish xossalari bo‘yicha tasnifi
IIguruh anonlarining hususiy reaksiyalari.
D.I.Mendeleyev davriy jadvali.
Baliq skelati, venna diagrammasi, toifalash jadvali
|
O’quvchilarning mustaqil ishlari, joriy yo’l-yo’riq
|
45’
|
O’quvchilarning yo’l-yo’riqli amaliy ish ko’rsatmasi yordamida mustaqil ishlarni bajarilishi. Zarur hollarda o’quvchilarga mustaqil ishlarni bajarish yuzasidan yo’l-yo’riqlar berib borish hamda ularning faoliyatini baholash mezonlari asosida baholab borish.
|
An’anaviy
|
Reaktivlar
Baholash mezonlari
|
Yakuniy yo’l-yo’riq
|
10’
|
O’quvchilarning baholarini asoslangan holda e’lon qilish.
O’quvchilar yo’l qo’ygan kamchilik va xatolarni bartaraf etish yuzasidan ko’rsatmalar berish. Ish o’rnini tartibga keltirish. Navbatdagi mashg’ulot mavzusini e’lon qilish va uyga vazifa berish.
|
An’anaviy
|
Adabiyotlar ro’yhati
|
O’qituvchi: Abdaliyeva G’oliba _____________
(Imzo)
Dars konspekti
Do'stlaringiz bilan baham: |