Dars maqsadi: Ta’limiy-o’quvchilarga adib hayoti va ijodi haqida ma’lumot berish; Tarbiyaviy



Download 1,04 Mb.
bet1/3
Sana09.07.2022
Hajmi1,04 Mb.
#766673
  1   2   3
Bog'liq
Ochiq dars adabiyot Mirtemir hayoti va ijodi @sadikov uz


  1. DARS MAVZUSI: Mirtemir hayoti va ijodi

  2. DARS MAQSADI:

Ta’limiy-o’quvchilarga adib hayoti va ijodi haqida ma’lumot berish;
Tarbiyaviy-o’quvchilarda insonparvarlik tuyg’ularini tarbiyalash;
Rivojlantiruvchi-o’quvchilar dunyoqarashini kengaytirish,hozirjavobligini oshirish,fikrlashini o’stirish.

  1. DARS JIHOZI: darslik,tarqatmalar,proyektor,monitor,noutbuk,rag’bat va jarima kartochkalari,rangli markerlar,asarlar.

  2. DARS METODI: interfaol aqliy hujum,klasster,o’yin «Aql charhi”,”Xotira mashqi”,”Zakovat”

  3. FOYDALANILGAN ADABIOYOTLAR: Abdulla Qahhor asarlari,Safo Matchon “Adabiyot”,darslik(5-7-sinf),Mirtemir to’plamlari.

VI. DARS REJASI:
1.Tashkiliy qism:
a) salomlashish; b) davomatni aniqlash.
Darsda o’quvchilar 4 guruhga bo’linadi va o’z guruhlariga nom tanlashadi. Masalan: “Ma’rifat”, “Tafakkur”,”Ziyo”,”Yosh adabiyotshunoslar” Tanlangan nomlar izohlanadi. Shundan so’ng o’qituvchi bu darsda o’quvchilar guruh bo’lib harakat qilishlari, guruhlariga ball to’plashlari kerakligini ta’kidlaydi. Har bir to’g’ri javob uchun rag’bat, xato javob uchun jarima beriladi. Dars yakunida ballar hisoblanib, g’olib guruh aniqlanadi.
2.Uyga vazifani so’rash va baholash: Uyga vazifa o’tilgan mavzuni takrorlash, Abdulla Qahhorning “O’g’ri” hikoyasi asosida sahna ko’rinishi tayyorlab kelish. Uyga vazifani bajarishda guruhlar birlashadi, ya’ni har guruhdan 2 o’quvchi sahna ko’rinishida qatnashadi va o’z guruhlariga ball olishadi.
Keyin har bir guruhga bittadan test savoli beriladi. Testlar monitorda ko’rsatiladi. Guruhdagi o’quvchi testga javob bergandan so’ng monitordagi slayd o’zgarishi , to’g’ri javob boshqa rangda (masalan, qizil) berilishi kerak. Bu esa to’g’ri javob o’quvchilarning yodida yaxshiroq qolishiga imkon beradi. Javoblar baholanib boriladi.

Keyingi shart “Aql charxi”.
Har bir guruhga oldindan tayyorlab qo’yilgan plakatlar va savollar yozilgan tarqatmalar va markerlar beriladi.

Guruhlar vazifani bajarishi uchun ma’lum vaqt belgilanadi . Guruhlar shartni bajarib bo’lishgach,har guruhdan 2 o’quvchi chiqib, javoblarini izohlashadi. Savollarning barchasi Abdulla Qahhor hayoti va ijodini qamrab olishi kerak. Monitorda javoblar quyidagicha ko’rsatilishi shart:



Guruhlar baholangach, har bir guruhga varaqlar tarqatiladi



Bu tarqatmada asar qahramonlari nomi quyida aralash holda beriladi.Guruhdagi o’quvchilar asar nomlari to’grisiga qahramonlar nomini yozib chiqishadi.Guruhlar baholangach ,yangi mavzu tushuntiriladi.



Download 1,04 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish