Sana:____________
Mavzu: Arifmetik masalalar
Tayanch tushunchalar Arifmetik soda masala, murakkab masala
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha mazmuni: Arifmetik masalalar haqida tushuncha berish,turlarini o`rganish
va masalalar yechish. Metodlar: Suhbat, mustaqil ishlash.
Jihozlar: Darslik, mavzuga doir plakatlar.
Nazorat: Uy vazifasini tekshirish, og‘zaki so‘rov, doskada va mustaqil ravishda misol, masalalarni yechish.
Baholash: Uy vazifalarining bajarilishi, mustaqil ravishda misol, masalalarni yechishlariga qarab o‘quvchilar baholanadi.
Darsning maqsadi: A) ta’limiy: O‘quvchilarda Arifmetik masalalar bo‘yicha bilim, ko‘nikma va malakalarni shakllantirish.
B) Tarbiyaviy:
Turli miqdoriy masalalarni yechishda hisoblashning bu usuli yordamida tez, oson, qulay ko'paytirish usullaridan foydalanishga o'rgatish va shu asosda bolada o'z kuchiga ishonishga, tabiat, jamiyatdagi turli voqea-hodisalarga ongli munosabatda bo'lish, topqirlik, ijodkorlik kabi axloqiy xislatlarni tarbiyalashga.
C) Rivojlantiruvchi: Arifmetik masalalarni bilib olish, ularni qo’llagan holda misollarni yechish ko‘nikma va malakalariga ega bo’ladilar.
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi:
tavsiya etilgan media manbalardan axborotni izlab topa olish, zarur bo‘lsa uni boshqa ko‘rinishlarga (matn, jadval, sxema va h.k.) o‘tkaza olish;
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish va ifodalay olish;
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:
boshqalar fikrini tinglab, tushuna olish, agar bu fikrni noto‘g‘ri deb hisoblasa, o‘z fikrini himoya qila olish;
Milliy va umummadaniy kompetensiya:
kundalik hayotda o‘rganilgan matematik usullarni tanlay olish;
Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi:
aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza oladi;
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
Salomlashish;
Davomatni tekshirish
Darsning maqsadini aytish.
II.O’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash.
Uyga vazifa tekshirib chiqiladi. Og’zaki savol –javob o’tkazaman.
III.Yangi mavzu bayoni:
1--misol
. 16 : 4 · 5 =4*5=20 36 : 6 · 4=24 24 : 4 · 8=6*8=48
32 : 8 · 9 =4*9=36 56 : 7 · 6 = 8* 6 = 48 54 : 6 · 3=9*3= 27
Yechish:
36:4=9
36-9=27
Javob: Qoldi 27 kg
3.-masala
Kutubxonaga 96 ta kitob olib kelindi. Har bir
bog‘lamda 16 tadan kitob bo‘lsa, nechta bog‘lam
kitob keltirilgan?
Yechish
96:16=6
Javob:
6 bog‘lam kitob keltirilgan
4-masala
Rasm asosida masala tuzing va yeching:
4-topshiriq bo‘yicha quyidagicha masala tuzish mumkin:
30kg kungaboqar pistasidan 3l yog’ olinadi.
15l yog’ olish uchun necha kg kungaboqar pistasi kerak bo’ladi?
Yechish:
(30:3)*15=10*15=150
Javob: 15l yog’ olish uchun 150 kg kungaboqar pistasi kerak bo’ladi
IV. Mustahkamlash
5-masala.
To‘g‘ri chiziq chizib, unda A, B, D nuqtalarni
belgilang. Agar AD = 10 cm, AB = 5 cm bo‘lsa, BD
kesma necha santimetr bo‘lishi mumkin?
Yechish:
A. B . D .
10sm
AD- AB=10 sm -5 sm =5 sm
Javob: BD= 5sm
7-masala
Ikkita ustun orasidagi masofa 100 m bo‘lsa,
1ustun bilan 11ustun orasidagi masofa necha
metr?
Javob: 1ustun bilan 11ustun orasidagi masofa1000 metr?
V Uyga vazifa
8-masala.
Ahmadda 8 ta uch xil rangdagi qalamlar bor.
Qizil qalamlar soni yashil qalamlardan 3 marta
ko‘p bo‘lsa, sariq qalamlar soni qancha?
Boshqotirma o’qituvchi yordamida yechiladi.
Javob: Yashil qalamlar soni – 1dona
Qizil qalamlar soni – 3dona
Sariq qalamlar soni – 4dona
9-misol
Katakcha o‘rniga qaysi raqamni qo‘yish mumkin?
Javob variantlari nechta?
3 · = 2 8 · = 4
3 · = 1 5 · = 3
> <=
Do'stlaringiz bilan baham: |