Mavzu: a : b ifodaning qiymatini topish. Darsning maqsadlari



Download 22.87 Kb.
Sana14.08.2021
Hajmi22.87 Kb.

Mavzu: a : b ifodaning qiymatini topish.
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga a : b ifodaning qiymatini topishni o‘rgatish.
Tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarni ona Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash
Rivojlantiruvchi maqsad: O‘quvchilarning erkin fikrlarini rivojlantirish
Tayanch va fanga oid kompetensiyalar:
Tayanch kompetensiya: O‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish, ifodalay olish va qismlarga ajrata olish.

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan uoordinatalar sistemalarini real obektlar (masalan teatrdagi tomoshobin, samalyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi


Dars turi: Yangi bilim berish.
Dars usuli: Jamoa bilan ishlash.
Dars jihozi: Mavzuga oid ko‘rgazma, tarqatmalar, test savollari, 3-sinf matematika darsligi.
Darsning borishi
I. Tashkiliy qism:

  • O‘quvchilar bilan salomlashish;

  • Xonani va o‘quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish

  • Navbatchi axborotini tinglash

  • Darsda siyosiy daqiqa o‘tkazish

  • Darsda o‘quvchilarni ruhiyatini ko‘tarish (psixologik o‘yin)

II. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash;
O‘qituvchi o‘tilgan mavzu yuzasidan bolalarga savollar beradi;
Yigirma va ikki sonini ko‘paytmasini toping (qirq soniga teng)

Ikkiyuz sonini ikki marta ortiring (to‘rtyuz ga teng)


O‘qituvchi:

Aziz o‘quvchilar o‘tilgan mavzuimizni ham takrorlab oldik.

Hammaga demak mavzu tushunarli bo‘libti.

Unday bo‘lsa kelinglar yangi mavzuimizni boshlaymiz.


III. YAngi mavzuni bayoni:

O‘qituvchi sinf doskasiga sanani va yangi mavzuni yozadi.

O‘qituvchi:

Bolajonlar bugungi mavzuimiz “a : b ifodaning qiymatini topish”. Hamma bugungi sanani va mavzuni daftariga yozib olsin.


O‘quvchilar mavzuni yozib bo‘lishgach o‘qituvchi so‘zini davom ettiradi.

O‘qituvchi:



  • Demak mavzudan kelib chiqib bugungi darsimizda sizlar bilan a : b ifodaning qiymatini topishni o‘rganib olamiz. Kelinglar diqqatimizni

1-misolimizga qaratsak.

Agar a =4000 , b = 2 bo‘lsa ifodaning qiymatini toping.

O‘qituvchi taxta doskasida bajarib berdi.

4000 : 2 = 2000

Bolajonlar misolimizni hamma daftariga yozib olsin.


  • Aziz o‘quvchilar endi sizlar bilan 2-misolimizga to‘xtalsak.

O‘quvchilar ikkinchi misolni magnit doskada bajardi


a

246

4826

6484

7305

8052

8416

b

2

2

4

5

6

8

a : b

123

2413

1621

1461

1342

1052

O‘qituvchi:

O‘quvchilar yuqoridagi misolni echimini daftarlariga yozib oladilar.

SHu bilan 2-misol ham yakunlandi.


O‘qituvchi:

Aziz o‘quvchilar endi sizlar bilan 3-masalamizga to‘xtalsak.

2-masalamiz Yo‘lning ikki chorrahasid orasidagi masofa 750 m. Bu yo‘l chtiga elektr tarmog‘i ustunlari o‘rnatilgan. Ularning orasi 50 m dan CHorrahalar orasiga nechta ustun o‘rnatilgan?
SHundan so‘ng o‘qituvchi bolalarga 3-masalani o‘qib berdi. Keyin masala rasm asosida ko‘rsatib taxta doskasida o‘qituvchi tomonidan echiladi.

Yechish:


750 m : 50 m = 15 m

Javob 15 ta ustun o‘rnatilgan.


O‘qituvchi o‘quvchilarga yuqoridagi masalasini echimini daftarlariga yozib oladilar. SHu bilan 3-masala ham yakunlandi.

O‘qituvchi:

Aziz o‘quvchilar endi biz sizlar bilan 4-masalamizga qaraymiz.

3 sm 8 mm va 5 sm 4 mm tomonli to‘g‘ri to‘rtburchak chizing va perimetrini toping

Kelinglar chizishdan oldi sm ni mm ga aylantirib olamiz.

38 mm va 54 mm

54 mm





Yechish: 1) 54+38=92mm

2) 92*2=

Javob :


38 mm

O‘qituvchi

Aziz o‘quvchilar masalamizni daftarga chizib javobini yozing.

O‘qituvchi:

Aziz o‘quvchilar endi biz sizlar bilan 5-misolni echamiz.

a) Jadvalda keltirilgan ifodalarni o‘qing:



Ifoda

Ma’nosi

(d+2)+d

Yig‘indiga sonni qo‘shish

(b-3)-a

Ayirmadan sonni ayirish

(a*5)-b

Ko‘paytmadan sonni ayirish

(s:4)+a

Bo‘linmaga sonni qo‘shish

Bu misolni o‘quvchilar harflar o‘rniga sonlarni qo‘yib misolni yechadi.


(100+2)+100=102+100=202

(53-3)-2=50-2=48

(10*5)-10=50-10=40

(400:4)+10=100+10=110


O‘qituvchi

Ofarin bolalar siz ushbu misollarni to‘g‘ri bajardingiz. Bolalar sizlarga bir savol:

Xo‘sh bunday misollarni bajarish bizga nima uchun kerak, bu kabi misollar bizga kelgusihayotimiz davomida ham kerak bo‘ladimi?
O‘quvchilar quydagi savolga o‘zlarining fikr va mulohazalarini bildirdilar. So‘ng o‘qituvchi to‘g‘ri javobni aytib mulohazalarni to‘ldiradi.

SHu bilan 5-misol ham yakunlanadi.


IV. Dam olish daqiqasi.

O‘qituvchi:

Qani bolajonlar men esa sizlarga ko‘paytirish jadvali asosida savollar beraman. Sizlar esa bu savollarga to‘g‘ri javobni aytasizlar.
8*8=64 4*7=28

9*2=18 9*9=81

6*8=48 7*7=49

9*3=27 5*5=25

7*5=35 6*6=36
O‘qituvchi:

Bolalar mana biroz yozilib oldik.

V. Yangi mavzuni mustahkamlash:

O‘quvchilar bilan savol-javob qilindi rasmli kartochkalarni ko‘rsatdi, o‘quvchilar javob berdi

VI. Dars yakuni:

O‘quvchilarni o‘zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab baholar qo‘yiladi



Darsda faol qatnashmagan o‘quvchiga keyingi darsda faol bo‘lishlari aytib o‘tildi.
Uyga vazifa: 6- misol, 7-masala
Download 22.87 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
maxsus ta’lim
O’zbekiston respublikasi
zbekiston respublikasi
axborot texnologiyalari
o’rta maxsus
guruh talabasi
nomidagi toshkent
davlat pedagogika
texnologiyalari universiteti
xorazmiy nomidagi
toshkent axborot
pedagogika instituti
haqida tushuncha
rivojlantirish vazirligi
toshkent davlat
Toshkent davlat
vazirligi toshkent
tashkil etish
matematika fakulteti
ta’limi vazirligi
samarqand davlat
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
bilan ishlash
pedagogika universiteti
vazirligi muhammad
fanining predmeti
Darsning maqsadi
o’rta ta’lim
navoiy nomidagi
haqida umumiy
Ishdan maqsad
moliya instituti
fizika matematika
nomidagi samarqand
sinflar uchun
fanlar fakulteti
Nizomiy nomidagi
maxsus ta'lim
Ўзбекистон республикаси
ta'lim vazirligi
universiteti fizika
umumiy o’rta
Referat mavzu
respublikasi axborot
таълим вазирлиги
Alisher navoiy
махсус таълим
Toshkent axborot
Buxoro davlat