Sinf: 8e fan nomi: geometriya Dars mavzusi



Download 124,76 Kb.
bet1/3
Sana21.06.2022
Hajmi124,76 Kb.
#688489
  1   2   3
Bog'liq
8 E dars ishlanma 1



Taxiatosh tumani 2- sonli umumiy o‘rta
ta’lim maktabining matematika fani o‘qituvchisi
Ametova Gulasalning
8- E sinfi uchun geometriya fanidan
bir soatlik dars ishlanmasi


Sana: 15.12.2021
Sinf: 8E
Fan nomi: geometriya
Dars mavzusi:30˚,45˚,60˚li burchaklarning sinusi, kosinusi, tangensi va kotangensini hisoblash
Darsning maqsad va vazifalari:
Ta’limiy maqsadi:
O‘quvchilar DTS asosida beriladigan burchakning sinusi, kosinusi, tangensi va kotangensini hisoblashga doir masalalar bo‘yicha tushunchalarni o‘zlashtiradi.
Tarbiyaviy maqsadi:
O‘quvchilarda ahillik, o‘zaro hamjihatlik kabi fazilatlarini shakillantiradi.
Rivojlantiruvchi maqsadi:
O‘quvchilarning formulalar, qoidalarni misol va masalalarda, amaliyotda qo‘llay olish bilim , malaka va ko‘nikmalarini rivojlantiradi.
Dars shakli: Yangi o‘quv materiallarini o‘rganish shakldagi dars.
Dars turi: Interaktiv (didaktik o’yin-mashg’ulotlar darsi)
Darsda foydalaniladigan metodlar: Baholash metodi, monologik bayon (mini lektsiya), dialog metodi (savol-javob), yakka , guruhlarda ishlashish, analiz, sintez, solishtirish metodi, aqliy hujum , metodi .
Fanlar aro bog‘liqligi: ona tili, rasm, tarbiya, ,informatika
Darsda shakllanadigan kompetensiyalar: kommunikativ, o‘z-o‘zini rivojlantirish, yangiliklar bilan ishlashish, matematik savodxonlik.
Darsni tashkillashtirish:



Dars bosqichlari

Bajariladigan ish mazmuni

Vaqt

1

Tashkiliy qism

Salomlashish,davomatni aniqlash, sinfni darsga tayyorlash

2 min

2

Uyga vazifani tekshirish

O’tilgan mavzuni takrorlashga doir kichik guruhlarda bir nechta misollar ishlanadi

5 min

3

Yangi mavzu bayoni

30˚,45˚,60˚li burchaklarning sinusi, kosinusi, tangensi va kotangensini hisoblashga doir masalalar yechish usullari tushuntiriladi

12 min

4

Yangi mavzuni mustahkamlash;
topshiriq berish

Mavzuga doir 2-3-4-misollarni ’’aqliy hujm‘‘ metodi yordamda yechish toshiriq qilib beiladi

10 min

5

O‘quvchilar bilimini baholash

Qo shimcha topshiriq beiladi individual baholanadi

9 min

6

Uyga vazifa berib, dasrni yakunlash

7-8-misollarni vazifa qilib beriladi

2min




Download 124,76 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish