Termiz 2022y Mavzu: Ikki qanotlilar turkumi Dars maqsadi: L ta'limiy



Download 7,92 Mb.
bet1/3
Sana09.07.2022
Hajmi7,92 Mb.
#762911
  1   2   3
Bog'liq
ustama uchun kitob





Termiz 2022y

Mavzu: Ikki qanotlilar turkumi
Dars maqsadi:
l) ta'limiy-O'quvchilarga hasharotlarning tabiatda tarqalishi ularning foydali va zararli turlari haqida o’quvchilarga tushuincha berish. 2) tarbiyaviy-Tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash.Axloqiy, iqtisodiy, estetik,ekologik tarbiya berish 3) rivojlantiruvchi-ta'limiy savodxonligini oshirish. Darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko’nikmasini rivojlantirish Darsda shakllantiriladigan kompetensiya;axborotlar bilan ishlash,kommunikativ,fanga oid tayanch kompetensiya ,o'z-o'zini rivojlantirish,ijtimoiy faol fuqarolik. Dars shiori: Tabiatni-asraylik Metod:Og'zaki bayon qilish . Didaktik o`yin ,aqliy hujum, Biologik diktant Vinn diagrammasi, Moychechak yoki so’ligan yaroq o’yini. Shakl: Savol-javob, individual ishlash, guruhlarda ishlash. Baholash: 5 imkoniyat asosida rag'batlantirish: Sinfdagi o'quvchida o'quv qurollarining mavjudligi - 1 ball Uyga vazifani bajarganligi- 1 ball Yangi mavzuni ochishdagi ishtiroki- 1 ball Mustahkamlash qismidagi ishtiroki- 1 ball Rasm chizish qobiliyati uchun -1 ball Darsning borishi: Tashkiliy qism(3 d) O'tgan mavzu yuzasidan takrorlash (15d) Yangi mavzu(12d) Mustahkamlash(10 d) Yakuniy qism:Baholash va uyga vazifa berish(5 d) Tashkiliy qism:O'qituvchi sinfga kirib, navbatchini, undan davomatni so'raydi. Keyin o'tgan soatdagi mavzu va uyga vazifani aniqlaydi. O'qituvchi darsni kun yangiligi bilan boshlaydi va qish mavzusiga bag`ishlangan she’rni ifodali o`qib o`quvchilar kayfiyatini ko`tarib dars jarayonini boshlaydi. O`quvchilarni “Asalarilar”,”Ninachilar”, “Xonqizi”nomlari ostida uch guruhga ajratadi. Har bir shart mobaynida o'quvchilarni "ofarin" "barakalla" "harakat qil"tarqatmalari bilan rag`batlantirib boradi. II.O'tgan mavzu yuzasidan takrorlash O`tgan mavzuni takrorlash uchun”o’tkan mavzuni so’rash” va Donishmand ukki testklari, Biologik diktant vinn diagrammasi, Kartochkali savollar shartlardan foydalaniladi . O‘tilgan mavzuni so‘rash 1. Asalarilar oilasi qanday arilardan iborat? 2. Ishchi arilar qanday vazifani bajaradi? 3. Nektar qanday qilib asalga aylanadi? 4. «G‘ujlanish» nima? 5. «Asalarilar tili» nima? 6. Asalarilar tabiatda qanday ahamiyatga ega?

Download 7,92 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish