Aim.Uz
O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
ANDIJON VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
XALQ TA’LIMI MUASSASALARI FAOLIYATINI
METODIK TA’MINLASH VA TASHKIL ETISH ANDIJON SHAHAR BO’LIMI
TASARRUFIDAGI 48-UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABI
“ TARIX ” FANI O’QITUVCHISI
MAXMUDAXON ABDURAXMONOVANING
2016 – 2017 O’QUV YILINING APREL OYIDAGI
AMIR TEMUR TAVALLUDIGA (681YILLIK) BAG`ISHLANGAN
“AMIR TEMUR BOBOMIZ - MANGU BARHAYOT ”
MAVZUSIDAGI
OCHIQ DARS ISHLANMASI
ANDIJON - 2017 Y.
MAVZU: “ AMIR TEMUR BOBOMIZ - MANGU BARHAYOT ”
Darsning maqsadi:
Ta`limiy maqsad: O’quvchilar ongiga bahs munozara orqali inson ma’naviyati, komil inson g’oyasi, ajdodlardan ibrat olish hamda Amir Temur shaxsining nechog’lik yuksak ma’naviyatga ega ekanligi haqidagi bilimlarni singdirish.
Tarbiyaviy maqsad: Ajdodlardan ibrat olish, ularning amalga oshirgan ishlaridan faxrlanish, ularga munosib avlod bo’lish hamda yuksak ma’naviyatli shaxsning o’zida mujassam etadigan xislatlarini tushuntirish va o’quvchilarda shakllantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni Amir Temur bobomiz hayoti va faoliyati haqidagi tarixiy bilimlar asosida ularning ma’naviyatini yuksaltirish va bunyodkorlikka, barkamollikka bo`lgan hislarini, tarixiy xotira va tarixiy tafakkurini rivojlantirish.
D A R S T E X N O L O G I Y A S I
Metod: INOVATSION(ingilizcha, yangi) – INTERAKTIV (jamoa bo`lib fikrlash), Hikoya – suhbat, Aqliy hujum, matn, va darslikdan unumli foydalanish, KLASTER(g`uncha,bog`lam, yoki QUYOSH ) kabi usullardan unumli foydalaniladi.
O`qitish shakllari: Og`zaki, savol-javob, guruhlar bilan ishlash, MUSOBAQA tashkil qilish. Hayotiy va tarixiy misollar asosida guruhlarga bo’linib ishlash.
Vosita: Mavzuga oid ko`rgazmalar, tarqatma savollar, turli rasmlar,
mavzuga oid adabiyotlar, texnik vosita bo`yicha ma`lumotlar, o`quv filmi.
DARSNING BORISHI
I.TASHKILIY QISM: O`quvchilar bilan salomlashish. Sinf xonasini darsga tayyorligini kuzatish. O`quvchilar davomatini aniqlash. (2 – 3 daqiqa ) Dastlab ma`naviyat daqiqalari. Bunda kunning dolzarb dunyo xabarlari yoki yangiliklari haqida, yoki yurtimiz hayotiga oid yangiliklar va ajdodlarimizdan meros bo`lib qolgan milliy, ma`naviy va ma`rifiy qadriyarlarimiz asosida yoki buyuk allomalarning hikmatli iboralari asosida Ma`naviyat daqiqasi o`tiladi. Masalan, “ Tarixiy xotirasiz - kelajak yo`q” (I.Karimov) , yoki “ Biz buyuk ajdodlarga munosib avlod bo`lamiz ” kabi hikmatli iboralardan foydalaniladi .
So`ng o`quvchilarni darsga jalb qilish jarayoni boshlanadi.
II. Bu jarayonda Amir Temurning bolalalik va o’smirlik davri haqida o’quvchilar tomonidan ma’lumotlar tinglanadi. 10 minut
Do'stlaringiz bilan baham: |