Ta’limiy: o‟quvchilarga Hamidulla Murodovning “Yangi uy” hikoyasi haqida ma‟lumot berish; tarbiyaviy



Download 370,79 Kb.
bet1/2
Sana31.12.2021
Hajmi370,79 Kb.
#274462
  1   2
Bog'liq
3-sinf-oqish-namuna


Sana: “ 201 -yil. Sinflar: 3-‟‟ ”. O„qituvchi:

MAVZU: Yangi uy DARSNING MAQSADI:


  1. ta’limiy: o‟quvchilarga Hamidulla Murodovning “Yangi uy” hikoyasi haqida ma‟lumot

berish;

  1. tarbiyaviy: o‟quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, adaboyotga muhabbat uyg‟otish, oila va uning a„zolariga hurmat bilan munosabatda bo‟lishga o‟rgatish;

d) rivojlantiruvchi: O`quvchilarning lug`at boyligini oshirish, og`zaki nutqini o`stirish. Mustaqil fikrlash qobiliyatini o`stirish orqali o`z-o`zini rivojlantirish kompetensiyasini shakllantirish.

Mavzuga oid shakllantiriladigan kompetensiyalar:


  1. tayanch kompetensiya(lar): TK1, TK2;
  2. fanga oid kompetensiya(lar): FK1.


Dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi.

Dars uslubi: an‟anaviy.

Dars jihozlari: darslik, slaydlar, bukletlar, tarqatma materiallar, ko„rgazmali qurollar (audio, video, fotolavhalar, jadvallar) jamlanmasi.

DARS REJASI



Darsning tarkibiy qismi (bosqichlari)

Ajratiladigan vaqt (reglament)

1

Tashkiliy qism

5 daqiqa

2

Ma‟naviyat daqiqasi

3

O„tilgan mavzuni takrorlash

5 daqiqa

4

Yangi mavzuni tushuntirish

25 daqiqa

5

Mustahkamlash

5 daqiqa

6

O„quvchilarni baholash

5 daqiqa

7

Uyga vazifa berish

DARSNING BORISHI:


    1. Tashkiliy qism: O„quvchilar bilan salomlashib, sinf xonasining darsga tayyorlik darajasini tekshirish, davomatni aniqlash.

    2. O’tilganlarni takrorlash: Og‟zaki savol-javob o‟tkazish va uyga berilgan vazifani tekshirish.
    3. Yangi mavzu bayoni:


Yangi uy

(Hikoya)

  • Qishlog„imiz chekkasidagi eski bog„ o„rnida g„ishtli, chiroyli uylar quriladigan bo„libdi! Bu gapni sinfdoshimiz Xurshidbek topib keldi. O„rtoqlari birpasda uni o„rab olishdi.

  • Qanaqa uylar deding?

  • Kimlar qurar ekan?

  • Kimlar turadi yangi uylarda?..

  • Kim quradi demay, quradiganlar kim ekan, deb so„ranglar. Bilasizmi, ular kim?

  • Sinfga kirib kelgan ustozlari Orif aka bolalarning savollariga savol bilan murojaat qildi.

  • Bilmay turibmiz-da, ustoz! Bilolmay turibmiz...

  • Unda gapimni yaxshilab eshitib olinglar. Bu quriladigan uylar qishlog„imizning uyga ehtiyoji bor yosh oilalariga ekan. Qurilayotgan uylar siz-u bizniki. Endi kimning bo„sh vaqti bo„lsa, o„qishdan keyin yordamga chiqsin. Quruvchilarga g„isht, qum, tuproq yetkazib turishda baholi qudrat yordam berasizlar. Shu kuni darsdan keyin Xurshidbek ko„chasidagi o„rtoqlari bilan qurilish bo„layotgan joyga borishdi. Bolalarni ko„rib Bunyodbek amaki juda xursand bo„ldilar.

  • Sizlarni o„zim yordamga chaqirmoqchi bo„lib turgandim, - dedilar. - Yaxshiyam o„zingiz kelib qoldingiz. Endi gap shu, uylar qishloqniki, demak, sizlarniki ham. Shunday ekan, ustalarimizga g„isht, qum, tuproq tashib berib tursangiz xursand bo„lardik.

  • Yordam beramiz! Yordam beramiz! Yoz tugamay, yangi uylar qad rostlab, bir chekkadan bita boshladi. Uyning egalari ko„chib kela boshlashdi. Bu orada yangi o„quv yili boshlandi. Bir hafta o„qigan ham edik, bir kuni Xurshidbekning dadasi Bunyodbek amaki oila a‟zolariga quvonchli xabarni aytdi.

Xurshidbeklar oilasi ham yangi uyga ko„chadigan bo„lishdi. Xurshidbek keyin bilsa, yosh oilalar qatori yangi bitgan uylardan biri ularning oilasiga berilgan ekan.
Hamidulla Murodov


    1. Mustahkamlash: Darsning ushbu qismida o„quvchilar dars yakunida quyida berilgan topshiriqlar va savollarga javob beradilar:

  1. Xurshidbek bolalarga qanday yangilikni yetkazdi?

  2. Bunyodbek amaki nima uchun xursand bo„ldi?

    1. O‘quvchilarni baholash: O„quvchilar darsdagi ishtirokiga ko„ra belgilangan baholash mezonlari asosida baholanadilar. Baholar o„quvchilarning kundalik daftarlarida va sinf jurnalida aks ettiriladi. Darsda faol ishtirok etmagan o„quvchilar bilan ishlanadi.

    2. Download 370,79 Kb.

      Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish