Ригелда тортқининг таъсирини ҳисобга олган ҳолда эгувчи момент ва кесувчи кучларнинг эпюраларини қуриш.
Таянч реакцияларини топиш: RA=440–40=400кН RВ = 436–40 = 396кН (3.36-расм)
Моментларни аниқлаш:
Мчап,т = 431 – 44= 387кН Мўнг,т = 397 - 44 = 353кН
Мор = - 387 - 97,4·4,52·0,5 + 40·2 + 400·4,5 = 507 кНм
3.36-расм. А-ригелда тортқи таъсирини ҳисобга олган ҳолда эгувчи моментларнинг эпюраси; б-тортқи таъсирини ҳисобга олган ҳолда кесувчи куч эпюраси.
Қия кесим бўйича ригелни мустаҳкамликка текшириш
Таянч олди зонасида
bh2 R 2 0,3 0,72 0,95 10 3
С0 b 2 0 bt
1,396; h
= 0,7 < C
≤ 2h
= 1,4м.
Q / 2 400 / 2 0 0 0
bh2R 2 0,3 0,72 0,95 103
Qb b2 0 bt
200кН
C0 1,396
Qsw = qswC = 230·1,396 = 321 кН
R f n 244 0,785 3 10 1
бу ерда q
sw
230 кН / м
sw S
0,25
Шундай қилиб, Q=400кНb+Qsw=200+321=521кН, мустаҳкамлик шарти бажарилди.
Оралиқнинг ўртасида
bh2 R 2 0,3 0,72 0,95 10 3
С0 b 2 0 bt
1,78 , қабул қиламиз 2h
= 1,4м.
Q / 2 196 ,5 / 2 0
bh2R 2 0,3 0,72 0,95 103
Qb b2 0 bt
200кН
C0 1,4
Qsw = qswC0 = 115·1,4 = 161кН
R f n 244 0,785 3 10 1
бу ерда
qsw
sw
115 кН / м
S 0,5
Шундай қилиб Q=156,5кНb+Qsw=200+161=361кН, мустаҳкамлик шарти бажарилди.
Кучайтиришдан сўнг ригелнинг солқилигини текшириш
Ҳисобий юк бўйича ишончлилик коэффициентининг ўртача қиймати γ fm=1,15 ҳол учун меъѐрий юклар таъсирига бажарилади
Моментларни аниқлаш:
Мчап.т М ўнг.т Мор
219 кН
200 кН
293 кН
3.37-расм. Ригелда доимий ва узоқ муддатли юклар таъсиридан эгувчи момент эпюраси.
Доимий ва узоқ муддатли юклар таъсиридан солқилик аниқланади (юкларнинг таъсир қилиш давомийлиги =0,15 коэффициентда [14, таб. 35]. Дастлабки маълумотларга мос равишда тўлиқ юкнинг 65%ини ташкил қилади.
Ригел учун оралиқнинг ўртасида солқилик маҳкамланган таянчларда бўйича аниқланади:
1
rп
1чап
0,5 2
1ўнг
бу ерда,
,
r
т rт
- ўнг ва чап таянчлардаги оралиқ ўртасидаги эгрилик.
к текис тақсимланган юкланишда солқилик қуйидагича бўлади:
f 2
1
Ригель оралиғи ўрта қисмидаги эгрилик rп
Қуйидаги параметрларни аниқлаймиз:
0,091
ни аниқлаймиз:
A
|
18,47
|
E 2 105
88 ; s
|
bh
|
30 70
|
E
|
32,5 103
|
s
0
0,00
B
µα = 0,0088·6,2 =0,055
Ø10 A-II.
0,023 , где A' s=2,36см 2 – монтаж арматураси
(1 a' )
h0
0,023 (1
) 0,022
Сиқилган зонанинг нисбий баландлиги:
0,216
2a' =2·3 = 6см ҳол учун ички жуфт кучлар елкаси
2a' 2
0
h f
6 0,023
70
0,2162
z1 h0 1 2(
70 1
2(0,023
0,216)
69,12
Коэффициент
1,8 103
49218 10 6
s 1,25
1,25
0,8
293
1,008
Коэффициент φl3 = 0,8 [17,36-жадвал];
bh2 3
Wpl
W0 1,7 6
1,7
49218 см
Шундай қилиб, φs > 1, қабул қиламиз φs = 1. Оралиқда ригелнинг эгрилиги:
1rп
293 1
0,9
0,0039 1
0,6912 0,7 2 105 18,47
10 4
(0,023
0,216)0,3 0,7
32,5
103
0,15 м
Чап таянчда эгрилик 1чап ни аниқлаймиз:
rт
0,068
E 2 10 5
0,0095 ;
s
6,2 ; µα=0,0095*6,2=0,059
3
EB 32,5 10
(1 a' )
h0
0,18(1
0,18 ,
) 0,17
Сиқилган зонанинг нисбий баландлиги:
0,181
2a' =2·5 = 10см ҳол учун ички жуфт кучлар елкаси
2a' 2
2 10 0,18
0,1812
0
h f 70,4
z1 h0 1 2(
70,4 1
2(0,18
0,181)
64,5см
Коэффициент S
1,25
1,25
0,8
1,8 103
49218 10 6
219
0,926
Оралиқда ригелнинг эгрилиги:
л
1 Мор s b
rоп
z1h0
Es As
( f ) bh0 Eb
219
|
|
|
0,926
|
|
0.645 0,704
|
|
2
|
105 18,47
|
10 4
|
(0,18
0,181)0,3
0,9
0,70
32,5
103
0,15
0,00224 1
м
Ўнг таянчда эгрилик 1ўнг ни аниқлаймиз:
rт
0,062
A 18.47
E 2 105
s
0,0088 ;
s
6,20; µα=0,088·6,2=
0,055
bh0 30 70
3
EB 32,5 10
0,182
(1 a' )
h0
0,182 (1
) 0,174
Сиқилган зонанинг нисбий баландлиги:
0,174
2a' =2·5 = 10см
Ички жуфт кучлар елкаси
2a' 2
h f
10 0,182
70
0,1742
z1 h0 1 0
70 1
67см
2( f )
2(0,182
0,174)
У холда коэффициент φs
1,8 103
49218 10 6
s 1,25
1,25
0,8
200
0,896
Ригелнинг оралиқдаги эгрилиги:
1ўнг
Мор s b
rт
200
z1h0
Es As ( f
0,896
)bh0 Eb
0,9
0,00221 1
0,67
0,7
2 105
18,47 10 4
(0,182
0,174)0,3
0,7
32,5 103
0,15 м
Махкамланган ригель таянчлари оралиғи ўртасида доимий ва узоқ муддатли юклар таъсиридан ҳосил бўладиган солқилик:
f 2 (0,104
0,0039
0,0104(0,0024
0,0022))92
0,029м
9м оралиқ ригель учун чегаравий солқилик:
[f]
4.3 см
Шундай қилиб, f = 2,9см < [f] = 4,3см, солқилик бўйича қаноатлантиради.
Do'stlaringiz bilan baham: |