Sinf: 7 a sinf Darsning mavzusi



Download 37,94 Kb.
bet1/6
Sana25.05.2022
Hajmi37,94 Kb.
#608727
  1   2   3   4   5   6
Bog'liq
Otaeva Gulnoza


Sinf: 7 A - sinf
Darsning mavzusi: Ko’hadni ko’paytuvchilarga ajratish
Darsning shiori: Intilganga tole yor
Dars maqsadi:

  1. Ta’limiy maqsad o’quvchilar diqqatini ko’phadni ko’paytuvchilarga ajratish tushunchasiga oid misollar yechishga qaratish orqali ularda ko’phadni ko’paytuvchilarga ajratishga doir misollar yechish ko’nikmasini shakllantirish

  2. Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarda izlanuvchanlik , bilim olishga intiluvchanlik xususiyatlarini shakllantirish, ularni vatanparvarlik ruxida tarbiyalash, raqibiga hurmat bilan qarashga o`rgatish.

  3. Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini mustahkamlash, fanga qiziqtirish, o`tilgan mavzular bo`yicha ularning bilim, ko`nikma, malakalarini oshirish.

Dars turi: aralash.
Dars uslubi: dasturlashtirilgan- noan`anaviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar: kompyuter, video proyektor, darslik, savolli tarqatmalar.
Fanlararo bog’lanishi:

  • Ona tili va adabiyot: o’quvchilar nutqini o’stirish, yangi so’zlar.

  • Mehnat va tasviriy san’at: o’quvchilar tarqatmalar taxlashgan.

Darsda yoritilishi lozim bo’lgan tushunchalar va atamalar:

  • Ko‘phad;

  • Ko’paytuvchilarga ajratish;

  • Kublar yig‘indisi;

  • Kublar ayirmasi;

Dars bosqichlari va vaqt taqsimoti:

1.

Tashkiliy qism

2 daqiqa

2.

O’tilgan mavzuni takrorlash

9 daqiqa

3.

Yangi mavzuni yoritish
a) misollar ishlash
b)xulosa

4 daqiqa
15 daqiqa
2 daqiqa

4.

Yangi mavzuni mustahkamlash
Guruhlarda ishlash

10 daqiqa

5.

Darsga yakun yasash va baholash
Uyga vazifa

2 daqiqa
1 daqiqa

Dars rejasi:

  1. Tashkiliy qism: a) davomat; b) sinf tozaligi; c) o`quvchilarning darsga tayyorligi.

  2. Oldin o’rganilgan mavzularni qisqacha takrorlash (“kim tez hisoblaydi” misollar beriladi).

  3. Yangi mavzu tushuntiriladi.

  4. Mavzuga doir misol va masalalar yechish, guruhlarda ishlash.

  5. Mavzuni mustahkamlash( Qisqa ko’paytirish formulalarini yozish)

  6. O’quvchilarni baxolash

  7. Darsni xulosalash , uyga vazifa berish.


Download 37,94 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish