Sinf; ___1-‘’D’’______Sana: ____13/11/2021___
Fan: Matematika.
Darsning texnologik xaritasi;
Geometrik shakllar
|
Mavzu:Burchak turlari
|
MATEMATIKA FANLAR ICHIDA SHOH UNING SIRLARIDAN BO`LINGIZ OGOH!
|
O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi;
Dars turi: yangi bilim beruvchi BKMlarni mustahkamlash Dars shiori;Kelib ketma Bilib ket
Dars metodi: Tushuntirish, ko`rgazmalilik guruhlarda ishlash
Dars jixozi: matematika darsligi;magnit taxtacha, o‘yinchoqlar, ko`rgazmalar.
Nazorat: Og‘zaki so‘rov.
Baholash: O`quvchilarning javoblariga qarab va guruhlarga bo`lib baholash..
|
Darsning maqsadlari;
Ta`limiy : O`quvchilarga yangi mavzuni darslikning 51-betidagi rasmlar hamda didakdik o`yinlar orqali va bayon etish va ularda geometrik tushuncha hosil qilish tasavvurlarini kengaytirish.
Tarbiyaviy :O`quvchilarni aqlli, dono v qo`rqmas bo`lishga, hamkorlikda ishlashga o`rgatish.
Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarni bilimdon, zukko bo’lishga undash
|
Kutilayotgan natijalar
Mavzular bo‘yicha olgan bilim, ko‘nikma va malakalarni puxta o`zlashtirib oladilar.
KOMPETENSIYAVIY TA`LIM; Tayanch kompetensiyalar; Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi Faol fuqarolik kompetensiyasi FANGA OID KOMPETENSIYALAR;Matematika faniga oid umumiy kompetensiya Kognetiv kompetensiya kundalik hayotda uchraydigan joylashuvlarni va tartiblarni aniqlashda qo`llay oladi
|
I. Darsning borishi;
1 Tashkiliy qism:
1. Salomlashish ;Matematika fanlar ichra shoh Uning sirlaridan bo`lingiz ogoh
2. Davomatni aniqlash
3,Tozalikga e`tiborli bo`lish darsga tayyogarlikni aniqlash
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (5 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 10 daqiqa)
3. Dam olish daqiqasi (2 daqida)
4. Yangi mavzuni bayoni. (15 daqiqa)
5. Mavzuni mustahkamlash (10 daqiqa)
6. O`quvchilarni baholash . (2 daqiqa)
7. Uyga vazifa. (1 daqiqa)
Matematika darsi --- Darslarning eng a`losi Sizni olg`a yetaklaydi Raqamlarning dunyosi Jumboq misol bosh qotirma Ilmingizni charxlaydi Xorazmiyga asl voris Bo`lmoqqa u chorlaydi
II. O’tilgan mavzuni takrorlash:GEOMETRIK shakllar deb nimaga aytiladi
g
Dam olish daqiqasi; Osmonda ham yerda ham Quruqlikda suvda ham Bizga uchrar GEOMETRIK SHAKLLAR O`quvchilar ‘’Tomchilar’’ sheriga birgalikda kuylashadi
|
III. MAVZU BAYONI: BURCHAK deb:Bir nuqtadan chiquvchi ikkita nurdan iborat shaklga BURCHAK deyiladi
1-misol;Shakllarda qanday burchaklar bor ular nechtadan;
To`g`ri burchak o`tkir burchak o`tmas burchak
OSMONLARGA UCHAMAN
.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:
TO`G`RI BURCHAK O`TMAS BURCHAK O`TKIR
Ushbu rasmda nechta burchak bor;
HISOBLAYMIZ;
4+ =7 2+ =8 1+ =6
3+ =7 8- =6 6- =5
V.O’quvchilarni rag`batlantirish.
rag`bat kartochkalarini
sanab eng a`lo guruhni taqdirlash
Darsni yakunlash o`quvchilarni baholash;O`quvchilarning o`zlashtirishlariga qarab va faol qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish Faol qatnashmagan o`quvchilarni keying darsda faol bo`lishini so`rash
VI.Uyga vazifa;
6 + = 7 9- =5 3+ =6
7 - =6
O’TIBDO’: Husanova Xolida ______
O’qituvchi: Nazarova Saodat _______
Do'stlaringiz bilan baham: |