Sana:4-mart
Mavzu:Salom, bahor!
Darsning maqsadi:
ta’limiy maqsad-bahorgi tabiat manzarasi ,uning o’ziga xos xususiyatlari ,bahor darakchilari ,tabiatning uyg’onishi haqida ma’lumot berish.
b) tarbiyaviy maqsad-o’simliklarga zarar yetkazmaslik va odamlarning mehnatini qadrlashni o’rgatish
d) rivojlantiruvchi maqsad-o’quvchilarning bahor fasli haqidagi bilimlarini rivojlantirish
TK1:mavzuga oid ko’rsatilgan multimediya ilovalariga munosabat bildira oladi
TK3: orasta kiyinish
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Darsda foydalaniladigan metodlar:suhbat,savol-javob, aqliy hujum ,tushuntirish
Darsda foydalaniladigan jihozlar:mavzuga oid rasmlar,darslik,elektron jihozlar,multimediya ilovalari
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism: 1.Salomlashish.
2.Davomatni aniqlash
3.Darsga hozirlik ko’rish
2.O’tilgan mavzuni takrorlash,uy vazifasini tekshirish:
O’tgan dars mavzusida o’zlashtirilgan bilimlarni takrorlash.
“Suv” mavzusida rasmlar asosida savol-javob o’tkaziladi.
O’quvchilar guruhlarga bo’linadi.Ular nomlanadi
3.Yangi mavzining bayoni:
Yangi mavzuni yoritishdan oldin o’quvchilarga ertak aytib beriladi.
Bir bor ekan ,bir yo’q ekan .Qadim zamonda qalin o’rmon tomonda yilbobo yashar ekan .
Yilbobo hech ham tinim bilmas ekan .U yer yuzini aylanib charchamas ekan.Yilbobo yer yuzini aylanib chiqish chog’ida hassalarini yerga bir urgan chog’larida yenglaridn 3 ta qush uchib chiqar ekan.Bu qushlar oddiy qushlar emas sehrli qushlar edi.Bu qushlarning sehri uning nomida edi.Bular:dekabr,yanvar,fevral qushlar ekan.Bu qushlar butun yer yuziga tarqalib
o’z hukmronligini o’tkazar ekan.Yil bobo esa dunyo kezishida davom etar ekan. Ular hasallarini yerga yana bir bor ursalar yengidan yana 3 ta qush uchib chiqar ekan.Bu qushlar oddiy qushlar emas ekan,ular qanday qushlar ekan?
-Sexrli.
-Bu qushlarning ham o’z nomlari bor ekan, mart, aprel,may nomlariga ega ekan. Ular o’zlariga yarasha tarovatlarini ko’rsatib ,hukmronligini ko’rsatar ekan.
Yilbobo yana hassalarini yerga urgan ekanlar ularning yenglaridan yana 3ta qush uchib chiqibdi.Bu qushlarning soni nechta ekan?
-3ta
Bu qushlarning ham sehrli nomlari bor ekan: iyun,iyul,avgust.Bu qushlar ham butun yer yuzida aylanib o’zlarining hukmronligini o’tkazar ekan.
Yilbobo hassalarini yerga to’rtinchi bor urganlarida ularning yenglaridan yana 3 ta qush uchib chiqdi.Ularning nomlari sentabr,oktabr,noyabr oylari ekan.
Mana shunday qilib yilbobo yer yuzini aylanib yurib insonlarga borliqni ,hayotni baxsh etar ekan.Bolajonlar ertagim sizga yoqdimi?
Endi aziz bolajonlar ertakni qay darajada tushunganingizni savol-javob orqali bilib olamiz.
Mavzu yuzasidan savol-javob o’tkaziladi.
Ekranda videolavha namoyish etiladi.
-Videolavhada qaysi fasl tasvirlangan?
-Bahor fasli
Bahor faslining darakchilarini ayting
-qaldirg’och,binafsha,chuchmomo, lola
Bahor fasli haqida suhbat o’tkaziladi.
Gulbahor,bu –gulbahor,
Kular bosgan izgacha,
Yashnar dala –kuzgacha,
Gulbahor,bu-gulbahor.
Bahor fasli haqida videolavha namoyish etiladi.
4.Mustahkamlash.
Darslik bilan ishlash.
Darslikda berilgan matn o’qib ,tushuntiriladi.
Rasm asosida suhbat o’tkaziladi.
Guruhlar bilan ishlash.
Guruhlarga rasm tarqatiladi
Dam olish daqiqasi o’tkaziladi.
Animatsiya namoyish etiladi.
-Qishdan so’ng bog’ va ko’chalarni qanday tartibga keltiradilar?
-Gullar qanday parvarishlaydilar?
-Qanday gjullar ekadilar?
-Daraxtlarni qanday parvarishlaydi?
-Dalalarda qilinadigan ishlar haqida so’zlang.
-Bahor qaysi oylarni o’z ichiga oladi ?
-Bahor gullarni aytinng .Sizga bahor yoqadimi ? Nima uchun?
Qish oylarida dam olgan dehqonlarning ishlari bahorga kelib ko’payib ketadi.
-Qani,kim aytadi , ular qanday ishlar bilan shug’ullanadilar?
Avvalo ,traktorlar yordamida yerlar haydaladi,don,bug’doy,paxta yetishtirish maqsadida haydalgan yerlarga urug’ qadaladi. Kuz oxirida yerlarga ko’mib qo’yilgan toklar ochilib ,so’rilarga bog’lanadi,daraxt tanalari ohaklanadi,gul va daraxt ko’chatlari ekiladi
Interfaol o’yin .”Ha”,”Yoq” mashqi
Pirls test topshiriqlari ekranda namoyish etiladi.
O’quvchilarga test tarqatiladi.
O’quvchilar bilimlari umumlashtiriladi ,dars hulosalanadi.
5.Darsni yakunlash:
Darsda faol qatnashgan o’quvchilar baholanadi.
6.Uyga vazifa berish:
O’quvchilarga darslikda berilgan uy vazifasi tushuntiriladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |