O`qish 3-sinf



Download 0,67 Mb.
Sana17.07.2022
Hajmi0,67 Mb.
#812594
Bog'liq
1-sinf matematika .100 icida qo\'shish va ayrish




Matematika 1-sinf
Mavzu: “100 ichida qo’shish va ayrish”
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad. 100 soni ichida qo’shish va ayrishga doir agallangan bilimlarni mustahkamlash. DTS talablari asosida bilim berish.
Tarbiyaviy maqsad: Dars mohiyatini yoritib berish jarayonida o’quvchilarga zukkolik, topqirlik, tezkorlik, ziyraklik fazilatlarini rivojlantirish. Keksalarga hurmatda bo’lishga ahil-inoq yashashga o’rgatish.
Rivojlanuvchi maqsad:
Misollarni tez va to’g’ri yechish ko’nikmalarini rivojlantirish.
Dars turi: aralash.
Darsning metodi: suhbat, savol-javob, yakka, guruhlarda va jamoa bo’lib ishlash.
Dars jixozi: Sonli abaklar, harakatli ko’rgazma, mavzuga oid rangli rasmlar va jadvallar, matematik multimedialar, proektor, ekran, noote book, eng so’ngi texnologya bilan jixozlangan keng va shinam xona.
Darsning borishi:
O`qituvchi: Bolajonlar omonmisiz?
Bugun darsga tayyormisiz?
O`quvchilar: Ustoz bizlar omonmiz.
Bugun darsga tayyormiz.
O`qituvchi: Kimdur bugun navbatchi.
Navbatchi: Bizdir bugun navbatchi.
Navbatchi kun, oy va hafta kuni haqida ma’lumot beradi. O`quvchilarni davomatini aytadi. O’quvchilar bilan o’qituvchi ingliz tilida savol – javob qiladi.
Whot day is it today?
Todey is tuesday.
Whot deyt is it todey?
Todey is ___.
O`qituvchi: Hozir o`lkamizda qanday fasl?
Whot season is it now.
It iz spring
Yil fasllari ingliz, rus tilida so’raladi.
O’quvchilar javob beradilar.
Spring – bahor - весна
Summer – yoz - лето
Autumn – kuz – осенъ
Winter – qish - зима
Vatan deganda nimani tushunasiz?
V atan bizning tug`ulib o`sgan, kindik qonimiz to`kilgan makondir.
-Bizning Vatanimiz qayer?
-Mustaqil O`zbekiston.
Mustaqillik deganim
Bilib qo`y ne ekanin.
Eng avval mustaqillik
Bo`lmoq puxta axillik.
Bu yilda qanday ishlarni qilishimiz mumkin?
O’quvchilar javob beradilar.
Tejamkorlik deganda nimani tushunasiz?
O’quvchilar javobi eshitiladi.
Nimalarni tejash kerak?
Hozir darsimiz nima?
-Matematika darsi
O’qituvchi sinfni uch guruhga ajratib oladi:
Kamalak, Quyosh, Boychechak
O’tilagan mavzu so’raladi:
O’quvchi javobi: O’nliklar ustida amallar mavzusi
O’quvchilar dars taxta oldiga chiqib sonli abak yordamida sonlarni o’nlik va birliklarga ajratadilar. 25 soni ichida ikkita o’nlik va beshta birlik bor Qo’shish va ayrish hadlari nomi aytib o’tiladi
4+5=9 4-qo’shiluvchi, 5-qo’shiluvchi 9-yig’indi
20-10=10 20-kamayuvchi, 10-ayriluvchi, 10-ayirma
“ Tipratikan” trinajorini bajarib o’tilgan mavzu mustahkamlab olinadi.
O’qituvchi o’quvchilarni javoblarini rag’bat gullari bilan baholab boradi
O`quvchi o’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtirib rangli rasmlar yordamida tusuntirib beradi.
Mavzu: 100 ichida qo’shish va ayrish

10+10=20 50+10=60


20+10=30 60+10=70
30+10=40 70+10=80
40+10=50 80+10=90
Sonlari hosil qilinadi
“ Kim g’olib” harakatli o’yini bajarilib o’tilgan mavzuga oid misollar yechib olinadi. O’quvchilar kitoblarini ochib 1-misolga qaraydilar dars taxtaga 1-misoldagi jadval tushurilgan plakat yordamida har bir guruhdan o’quvchilar chiqib misollarni yechadilar

1-misolni yechib bo’lib 2-masalani 2 o’quvchi o’qib chiqadi


O’qituvchi rangli rasm yordamida masalani tushuntirib beradi


O’quvchilar masalaga qisqa yozuv tuzishadi.
1-40 ta Yechish
2-20 ta 40+20=60
Ikkala-? Javob: 60 ta bodring
O’quvchilar daftarlarini ochib sanani yozishadi,
So’ngra husnixat mashqi bajariladi.
Bir o’quvchi darstaxtada masalani yozma ravishda bajaradi Qolgan o’quvchilar daftarlarida bajaradilar
3-misol
Rangli plakat yordamida o’quvchilar dars taxtada 3-misolni og’zaki bajaradilar.
4-misol. Taqqoslang
70 40 84 84 27 72 53 35
Bu misolni yozma bajaradilar
Dam olish daqiqasi
Kulrang g’ozlar uchdilar
Ko’lmakchaga qo’ndilar
U yon, bu yon qarashib
Yana uchib ketdilar.
O’quvchilar she’rga qarab harakatlar bajaradilar
5-misol ham og’zaki bajariladi
Qanday ko’pburchak tushib qolgan?
O’quvchilar tushib qo’lgan ko’pburchakni topadilar va rasmini chizadilar.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun test o’tkaziladi.
Buning uchun praektor yordamida o’quvchilarga test savollari ko’rsatilib, o’qib beriladi.
O’quvchilar oldilariga tarqatilgan varoqlarga to’rg’ri javoblarni belgilaydilar. O’qituvchi o’quvchilarni javoblarini baholab rag’batlantirib boradi.
2-savol: Sinf kutubxonasi uchun 50 ta kitob olindi. Ulardan 40 tasi ertak kitoblar qolganlari esa she’riy kitoblar. Nechta she’riy kitoblar olingan
20 ta
10 ta
12 ta
Dars yakunlanib o’tilgan mavzu mustahkamlandi
G’olib guruh rag’bat gullari yordamida aniqlanadi o’quvchilarni darsda qatnashishlariga qarab baholanadi
Uyga vazifa beriladi. 6-misolni yechib kelish
Uyga vazifa o’quvchilarga og’zaki tushuntirib beriladi.
Download 0,67 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish