“Tasdiqlayman”
Maktab O’IBDO’_____________ __________________________
№____sonli umumta’lim maktab
3___-sinf o’qituvchisi
_________________________ning
Ona tili fanidan
OCHIQ DARS ISHLANMASI
Mavzu:DARAK GAP
Sinf _________ Sana : _______
Mavzu: Darak gap. .
Texnologik xarita
O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: suhbat, tushuntirish, noan`anaviy usullardan foydalanish.
Shakl: jamoa, guruhda ishlash
Jihoz: darslik, multimedialiilovali disk, ko‘rgazma va tarqatma materiallar.
Nazorat: o‘quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash: O‘quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxirida e`lon qilinadi.
|
Darsning maqsadi
|
Maqsadlar:
Ta`limiy: Tilshunoslik qoidalari bilan tanishtirish.Til birliklari haqida ma`lumot berish.O`quvchilar savodxonligini oshirish.Tinish belgilarini ishlatish ko`nikmalarini hosil qilish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarda mehnatga muhabbat tuyg’ularini uyg’otish, kasb egalariga nisbatan hurmat hissini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning bog‘lanishli nutqini o‘stirish, imlo malakalarini takomillashtirish.
Tayanch kompetensiya elementlari: axborot bilan ishlash kompententsiyasi, o‘zini-o‘zi rivojlantirish kompetentsiyasi
Nutqiy kompetensiya elementlari (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish,yozish):
O‘qituvchi nutqini, video va audio (multimedia ilovalari) matnlarni va topshiroqlarini tinglab tushuna oladi: gapda so‘zlarni o‘zaro bog‘lanishi va ma’lum bir vazifani bajarishini bilib oladi.
Lingvistik kompetensiya elementlari: talaffuz me’yorlariga rioya qila oladi, bo‘g‘in ko‘chirish qoidasiga rioya qila oladi, mavzuga oid so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda qo‘llay oladi, o‘zlashtirilgan leksik birliklarni matnda qo‘llay oladi.
|
Dars jarayoni va texnologiyasi
|
Ishning nomi
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
metod
|
Vaqt
|
I-bosqich
Tashkiliy qism
|
O‘quvchilar davomati aniqlanadi. Sinf o‘quvchilarining darsga tayyorgarligi tekshiriladi.
|
kayfiyat mashqi
|
2 daqiqa
|
2-bosqich
Ehtiyoj
(refleksiyalarni aniqlash)
|
Dars shiori tanlanadi. Dars davomida rioya qilish lozim bo‘lgan qoidalar belgilanadi.
|
suhbat
|
2 daqiqa
|
3-bosqich
Darsning borishi
|
1. O‘tgan darsni so‘rab baholash, uy vazifasini tekshirish.
2. Darslik bilan ishlash.
3. Darslikdagi qoida ustida ishlash
4. Savol-javob
5. Multimedia ilovasidagi topshiqni bajarish
|
suhbat
mustaqil ish
qoidalarni eslab qolish
izlanish
|
4 dаqiqa
7 daqiqa
3 daqiqa
5 daqiqa
6 daqiqa
|
4-bosqich
Mustahkamlash
|
1. Darslik bilan ishlash.
2. Multimedia ilovasidagi topshiqni bajarish
|
mustaqil ish
namoyish suhbat
|
5 daqiqa
7 daqiqa
|
5-bosqich
Dars yakuni va baholash
|
O‘quvchilarning darsda ishtiroki hisobga olinib, reytingi e`lon qilinadi. Dars yakunlanadi.
|
baholash
|
2 daqiqa
|
6-bosqich
Uyga vazifa berish
|
Uyga topshiriq qilib berilgan mashqni bajarib kelish
|
tushuntirish
|
2 daqiqa
|
Darsning maqsadi:
A)o'quvchilarning darak gaplar haqidagi bilimlarini kengaytirish
B)lug'at boyligini oshirish; muomala madaniyatini tarbiyalash.;
D)matn tuzish ko‘nikmalarini rivojlantirish;
Darsning turi: yangi bilim beruvchi.
Darsning metodi: izlanish.
Darsning jihozi: uydan maktabgacha bo'lgan yo'l tasviri, 4 faslga oid rasmlar.
Darsning borishi:O`quvchilarni darsga tayyorgarligini aniqlash .
I.Tashkiliy qism:
1.Salomlashish
So`zlarning eng shirini,
Ochiq aytay sirini,
Odob bog`in sharbatin,
Qalb gavharin qimmatin,
Qo`l berib shu so`z bilan,
Dillar qulfin ochamiz.
Aql nurin sochamiz.
Qaysi shirin so`z ekan?
Assalomu alaykum!
____Bolajonlar omonmisiz?
Bugun darsga tayyormisiz?
____ Ha, ustozjon, omonmiz,
Bugun darsga tayyormiz!
O`qituvchi: Darsimiz nima bolajonlar?
O`quvchilar:Ona tili-onajonim tili -bu .
navbatchi axboroti tinglanadi
Vatanimizning nomi nima bolajon?
Poytaxtimiz nomi nima? Prezidentimiz kim?
21-oktabr “O`zbek tiliga Davlat tili maqomi berilgan kun.O`zbek tiliga So`z mulkining sultoni Mir Alisher Navoiy asos solgan.
2. Uy vazifasini tekshirish.
76- mashq. Matnda nechta gap borligi va ular qanday gap ekanligi aniqlanadi.
. „Muzyorar“ mashg‘uloti o‘tkaziladi. Bu mashg'ulotda o'quvchilar iliq so‘zlar aytib, bir-birlariga gul beradilar. Ra’no Muhayyoga gul berayotib: „Ozoda kiyinibsan“ desa, Muhayyo Botirga: „Kecha futbolda g'olib bo‘libsizlar, tabriklayman“, deb yaxshi so'zlar aytishadi. Bu bilan o'quvchilarning faolligi oshadi, bir-birlari bilan tezda muloqotga kirishib ketadilar.
III. Yangi mavzu
Darslik bilan ishlash. 77- mashq.
O'quvchilarning uydan maktabga kelguncha kimlami ko'rganlari, kimlar bilan suhbatlashganlari, qanday voqea-hodisalarning guvohi bo'lganlari haqida savollar bilan suhbat uyushtiriladi.
— Yo'lda kimlarni uchratdingiz?
— Nima haqida suhbatlashdingiz?
– Yo'lda sizni nima qiziqtirdi?
— Qanday voqeaning guvohi bo'ldingiz?
Savollarga berilgan javoblardagi gaplardan 3 — 4 tasi yoziladi, Gaplarning mazmuni aniqlanadi.
Masalan: I, Bolalar maydonchada o'ynamoqdalar.
2, Avtobus bekatga kelib to'xtadi.
3. Qo'y-qo'zilar o'tladi.
Gaplar o'qilib, nima haqida aytilgani so'raladi:
— Birinchi gapni o'qing. (Bolalar maydonchada o'ynamoqdalar.)
— Gap oxirida ovoz nima qildi? (Pasaydi.)
— Gap kirn haqida aytilgan? (Bolalar haqida.)
— Gap qanday ma’no bildiryapti? (Xabar ma’nosini.)
— Gap oxiriga nima qo'yiladi? (Nuqta.)
Keyingi gaplar ham xuddi shunday tahlil qilinadi va xulosa chiqariladi.
Bu qoida darslikdan topib o'qitiladi. O'quvchilar doskadagi gaplarni ko'chirib yozadilar.
Ijodiy ish. O'quvchilarga topshiriqlar beriladi.
.
O'quvchilar 1-, 2-topshiriqni yolg'iz bajarganlarida biroz cho'chiydilar.
. Bu topshiriq sheriklari bilan bajarilganligi uchun osonroq kechadi.
Do'stlaringiz bilan baham: |