Mavzu: Unli tovushlar va harflar



Download 39 Kb.
Sana01.01.2022
Hajmi39 Kb.
#292115
Bog'liq
Dars ishlanma ona tili mustaqil ish Sadullayeva Aziza


Dars ishlanma

Mavzu: Unli tovushlar va harflar.

Mavzuga oid tayanch tushunchalar: tovush, harf, unli tovushlar, ovoz va shovqin

Mavzuga ajratilgan vaqt: 45 minut

Mavzuning qisqacha ta’rifi:

O‘quvchilar dars yakunida tovushlar ovoz va shovqinning ishtirokiga ko‘ra 2 turga bo‘linishi, unli tovushlarning belgilari, to‘siqqa uchramasligi, cho‘ziq aytilishi va ovozdan hosil bo‘lishi, unli tovushlar so‘z ma’nosini farqlashga xizmat qilishi haqidagi bilimlarga ega bo‘ladilar.

O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:

Dars turi: yangi bilim ko‘nikma va malakani shakllantiruvchi dars.

Metod: suhbat, analiz-sintez, tushuntirish, ta’limiy o‘yin

Jihoz: darslik, mavzu asosida tayyorlangan slayd, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga mos rasmlar, multimediya ilovalar.

Nazorat: og‘zaki nazorat, savol-javob, o‘zini-o‘zi nazorat qilish.

Baholash: o‘quvchilar dars yakunida baholanadilar.

Darsning maqsad va vazifalari

Maqsadlar:

Ta’limiy maqsad: tovushlar ovoz va shovqinning ishtirokiga ko‘ra 2 turga bo‘linishi, unli tovushlarning belgilari: to‘siqqa uchramasligi, cho‘ziq aytilishi va ovozdan hosil bo‘lishi, unli tovushlar so‘z ma’nosini farqlashga xizmat qilishi haqida ma’lumot berish.

Tarbiyaviy maqsad: mashqdagi matn orqali o‘quvchilarni, poytaxt shahar bilan tanishtirish, vatan ruhida tarbiyalash .

Rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilar lug‘atini tinchlik qo‘rg‘oni, ozodlik kuyi, mehrning o‘chog‘i so‘zlari bilan boyitish, chiroyli yozish ko‘nikmasini rivojlantirish

Kutilayotgan natija:

Dars yakunida o‘quvchilar unli va undosh tovushlar, unli tovushlarning belgilari, to‘siqqa uchramasligi, cho‘ziq aytilishi va ovozdan hosil bo‘lishi, unli tovushlar so‘z ma’nosini farqlashga xizmat qilishi haqida bilimlarga ega bo‘ladilar.

Darsning borishi

I.Tashkiliy qism.

Salomlashish;

O‘quvchilar davomati aniqlash;

Sinfning darsga tayyorligi tekshirish.

Darsning oltin qoidalari eslatib o‘tish.

2-ilova.


II.O‘tilgan mavzuni mustahkamlash va uyga vazifani tekshirish

“Bilarjonni kim yengadi” ta’limiy o‘yin asosida mustahkamlab, tekshiriladi.

Savollar slaydda ketma-ketlikda namoyon bo‘ladi. O‘quvchi savolni o‘qishi bilan javob berishi, agar javob bera olmasa boshqa o‘quvchi shu savolni javobini aytishi lozim bo‘ladi yoki ushbu “Bilarjonni kim yengadi” ko‘rgazmasi cho‘ntaklariga savollarni yozib solib qo‘yishi mumkin. O‘quvchi ixtiyoriy savolni olib javob berishi mumkin.

Ko‘rgazmadagi savollar

1.O‘zbek tilida nechta tovush bor?

(30ta)


2.Tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi?

(Harflar bilan)

3.O‘zbek tilida nechta harf bor?

(29 ta)


4.Tovushlar ko‘pmi yoki harflar? Nima uchun tovushlar ko‘p?

(Tovushlar, sababi: J ikki xil talaffuz qilinadi)

5.Nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz?

(Tovushlarni)

6.Nimani yozamiz, ko‘ramiz, o‘qiymiz?

(Harflarni)

3-ilova.

Uy vazifasi 7-mashq multimediya 1-ilova asosida tekshiriladi. O‘quvchilarning mashq shartiga ko‘ra tuzgan so‘zlari o‘qitiladi.

O T a

N O N


A K A

Javoblar: ota, ona, ana, aka, tok, non.

Tuzgan so‘zlaringiz bir-biridan nimasiga ko‘ra farq qilyapti?

Javob:Harflarning joylashuviga ko‘ra

Husnixat daqiqasi: Multimediya ilovasi asosida bosh va kichik Ee harfini va harf unsurlarini yozilishi ko‘rsatiladi. Gap yozishda harflarni bog‘lanishi tushuntiriladi:

Ee, Ee, Ee, Ee.

E’zoza elakni eladi.

III. Yangi mavzu bayoni.

4-ilova.

8-mashq multimediya 2-ilova asosida tushuntiriladi. Ilovada she’r muallifi tanishtirilib, she’r matn o‘qib eshittiriladi.

Poytaxt shahar ,bosh shahar,

Qadim tuproq,Shosh shahar…

Sen tinchlik qo’ng‘irog‘i,

Sen ozodlik kuyisan.

Sen mehrning o‘chog‘i,

Sen oftobning uyisan.

Muhammad Yusuf.

Video rolik namoyishida Toshkentning avvalgi va hozirgi ko‘rinishi tasvirlanadi. She’r matni yuzasidan quyidagicha suhbat o‘tkaziladi. She’rning dastlabki ikki qatori ko‘chirilib unlilar tagiga chizish kerakligi aytiladi.

-She’r sizga yoqdimi?

(…..)


-She’r nima haqida ekan?

(Toshkent shahri haqida)

-She’rning muallifi kim? Yusuf)

-Muhammad Yusufning qaysi she’rini o‘qigan edingiz?

(“Ona tilim” she’ri)

-Nima uchun bosh shahar deyiladi?

(Poytaxt bo‘lgani uchun)

-O‘zbekistonning poytaxti qayer?

(Toshkent shahri)

Lug‘at ustida ishlash:

Qadim tuproq, Shosh shahar, tinchlik qo‘rg‘oni, ozodlik kuyisan,

mehrning o‘chog‘i, oftobning uyisan so‘z birikmalarinig ma’nolari tahlil qilinadi.

5-ilova.

Poytaxt – so‘zida nechta tovush bor? (7 ta)

Tovushlarni nima qildingiz? (Talaffuz qildik)

Harflarni-chi? (Yozdik)

Tovushlar nechta turga bo‘linadi? (Unli va undosh)

-Poytaxt – so‘zdagi unli harflarni tagiga bitta chiziq chizing:

–Poytaxt– nima uchun bu tovushlar unli tovush deyiladi?

-So‘zdagi undosh tovushlarini ayting.

-Nima uchun bu tovushlar unli tovushlardan farqlanadi?

-O‘quvchilar javobi umumlashtirish jarayonida to‘ldiriladi.

Barmoqchalarim buklab,

Jajji qaddimni tiklab.

U yon, bu yonga qarab,

Qadam tashlay bittalab.(o,quvchilar harakatlar orqali ko’rsatishadi)

IV.Mustahkamlash.

Mavzuni mustahkamlash 9-mashq asosida amalga oshiriladi. Katakchalardagi harflardan foydalanib, so‘zlar tuzish kerakligi aytiladi.

Javobdagi so‘zlar:

kuz, kun, tun, tuz, kut, tuk.

Multimediya ilova asosida ham quyidagicha amalga oshirish mumkin.

k N


U

t Z


Katakchadagi harflardan foydalanib so‘zlar tuzing.

Tuzgan so‘zlariningizni daftarga yozing.

Unlilarni o‘zgartirib yangi so‘z tuza olasizmi?

Darsga yakun yasash va baholash.

O‘quvchilar bilimini baholash, faol qatnashgan o‘quvchilar rag‘batlantiriladi.

VI.Uyga vazifa



Uyga vazifa 10-mashqni bajarib kelish aytiladi.Avval unlilar topiladi, uchinchi va to‘rtinchi gapni ko‘chirib,tekshiriladi,unlilar tagiga chiziladi.

Bajardi:Sadullayeva Aziza
Download 39 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish