Mavzu: Quymoq tayyorlash tartibi va dasturxonga tortish. Darsning maqsadi: a ta’limiy



Download 0,56 Mb.
Sana30.12.2021
Hajmi0,56 Mb.
#86739
Bog'liq
5. Obshiy.tayyor


Mavzu: Quymoq tayyorlash tartibi va dasturxonga tortish.

Darsning maqsadi:

a) ta’limiy – o’quvchilarga turli xil masalliqdan pishirish mumkin bo’lgan quymoqlarni tayyorlash, ularni did bilan bezab, dasturxonga tortish to’g’risida tushuncha berish;

b) tarbiyaviy – o’quvchilarda mehnat va ekologik tarbiya berish, estetik didini shakllantirish.

d) rivojlantiruvchi – o’quvchilarning amaliy mehnat ko’nikmalarini kengaytirish.

Darsning turi: Yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi, o’quvchilarni bilim, ko’nikma, malakalarini rivojlantiruvchi.

Darsda foydalaniladigan metodlar: An’anaviy

Darsda foydalaniladigan jihozlar Quymoqlar rasmlari va ish qurollari, kerakli masalliqlar

DARSNING BORISHI:

Tashkiliy qism. salomlashish, davomatni aniqlsh, sinf xonasi va o’quvchilarni darsga tayyorlash, o’quvchilarni guruhlarga ajratish.

O’tilgan mavzuni so’rash:

1.Taom tayyorlash texnologiyalarini sanab bering.

2.Sovuq taomlar haqida ma’lumot bering.

3.Issiq ichiliklar qanday tayyorlanadi?

4.Kofe , choy nima uchun bolalarga ishish tavsiya etilmaydi?

Amaliy ish

1 guruh Oddiy quymoqlar pishirish

2 guruh Tvorogli quymoqlar pishirish

3 guruh Murabboli quymoqlar pishirish









Mavzu: Ertalabki nonushta uchun dasturxon bezash

Ta’limiy maqsad: Ertalabki nonushta uchun hazmi yengil va ko’proq sutli mahsulotalar-dan va tuxumdan tashkil topgan dasturxon bezash bo’yicha bilimlarini shakllantirish.

Tarbiyaviy maqsad: Sutli mahsulotlar va tuxumli taomlar haqida malumot. Ovqatni o’zlashtirish haqida tasnif berish. Ovqatni o’zlashtirish usullarini tushuntirish. Inson organizmida ovqatni o’zlashtirishni ochib berish

Rivojlantiruvchi maqsad: Davolash va davolash profilaktikasi ovqatlanishi tasniflay-dilar. Ovqatni o’zlashtirishni bilib oladilar. Ovqatni o’zlashtirish yo’llarini mustaqil gapirib beradilar,yozadilar. Inson organizmida ovqatni o’zlashtirish haqida ma’lumotga ega bo’ladilar

O’qitish usullari

Kichik axborot ma’ruza, tushuntirish namoyish,ko’rsatib berish, kitob bilan ishlash, tushuntirish,Insert- metodini qo’llash

O’quv faoliyatini tashkil etish shakli

Ommaviy, jamoaviy, o’ylang va juftlikda fikr almashing

O’qitish vositalari

Yozuv taxtasi,Ma’ruza matni, slayd,kompyter

O’qitish sharoiti

Maxsus texnika vositalari bilan jixozlangan xona

Qayta aloqaning usuli va vositalari

Tezkor –so’rov, savol-javob,topshiriqlar, ularni baholash, Aqliy hujum metodi

Aqliy xujum”ning asosiy qoidalari:

  • Ilgari surilgan fikr va g`oyalar tanqid ostiga olinmaydi va baholanmaydi;

  • Taklif qilinayotgan fikr va g`oyalar qanchalik Fantastik va antiqa bo`lmasa ham, uni baholashdan o`zingizni tiying!

  • Tanqid qilmang – hamma bildirilgan fikrlar bir hilda bebehodir.

  • Fikr bildirilayotganda bo`lmang!

  • Maqsad – fikr va g`oyalar sonini ko`paytirish.

  • Qanchalik ko``p fikr va g`oyalar bildirisa shunchalik yaxshi. Yangi va bebeho fikr vaa g`oyaning paydo bo`lishi extimoli paydo bo`ladi.

  • Agar fikrlar qaytarilsa asabiylashmang va hayron bo`lmang.

  • Xayollar “to`zg`ishiga” ijozat bering

  • Bu muammo faqatgina ma’lum metodlar yordamidagina hal bo`lishi mumkin, deb o`ylamang.

  • Fikrlar “xujumi”ni o`tkazish vaqti aniqlanadi va unga qat’iy rioya qilinishi shart.

  • Berilgan savolga qisqacha (1-2 so`zdan iborat) javob beriladi










Download 0,56 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish