3-“B” sinf Matematika
Mavzu: Mustahkamlash
Darsning maqsadi ta’limiy: Sonning bo`luvchi va karralilarini aniqlashning sodda hollari haqida bilim berish. TK1 so’z va gaplarni bog`lagan holda o`z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish.
TK1. O`rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi.
Tarbiyaviy: Sport bilan shug`ullanish targ`ib qilish, ish tajribasida tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. TK3 o`rganilgan mavzu doirasida o`qituvchi bilan birgalikda o`quv masalasini qismlarga ajrata olish, o`qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o`z faoliyatini to`g`irlay olish.
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarga matematik nutq, xotira, tafakkur, yozuv ko`nikmalarini rivojlantirish. O`quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarni hayot bilan bog`lash. TK3 sodda real hodisalarni matematik tilde ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuntira olish.
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi
Darsning metodi: Savol, javob, tushuntirish.
Darsning jihozi: Yangi O`zbekiston varragi, mavzuga oid ko`rgazmalar, tarqatmalar, kitob
Darsning shiori: O`qib o`rganamiz odob.
Darsning borishi.
Tashkiliy qism.
1. Salomlashish.
2. Davomatni aniqlash.
3. O`quvchilarni o`quv qurollarini nazoratdan o`tkazish.
4. Aylanma daftarlarni almashtirish.
II. O`tilgan mavzuni mustahkamlash.
Sinf bo`ylab, Yangi O`zbekiston varragi ko`tarilib o`quvchilarga tarqatmali materiallar beradilar. Savol-javob o`tkazilib, shu bilan birga uyga vazifa og`zaki tekshiriladi.
95+115= 120-15= 80:2=
Shundan so`ng sinfga Quyosh bobo o`z nurini sochib o`quvchilarga tarqatma materiallar, bulut o`z namligini sochib, tarqatma materiallar beradilar. Savol javob asosida o`quvchilar baholanadi.
99:3= 80+15= 70*30=
Yangi mavzu.
Misol Jadvalni to`ldiring.
Ko`paytuvchi
|
40
|
|
60
|
|
80
|
Ko`paytuvchi
|
7
|
6
|
|
5
|
9
|
Ko`paytma
|
|
420
|
480
|
350
|
|
O`quvchilarga komponentlar asosida tushuncha bolish amali bilan. Misollarni o`quvchilar doskada ishlaydilar.
Guruhdagi o`quvchilar bilan “shilliqurt” o`yini o`tkazilib g`oliblar aniqlanadi.
Masala o`quvchilar tomonidan o`qitiladi
I o`ramda- 76m
II o`ramda- 44m ? Yechish: 76+44=120m
III o`ramda- ?m. 4 marta kam 120:4=30M
120+330=150m
Javob: Hammasi 150m sim bor
Masala tarbiyaviy tomoni yoritiladi. Simni qurulish materiallarida ishlatilishini aytiladi.
3-misol
Jadvalni to`ldiring
Bo`linuvchi
|
450
|
*
|
35
|
360
|
*
|
Bo`luvchi
|
90
|
60
|
*
|
40
|
30
|
Bo`linma
|
*
|
5
|
7
|
*
|
8
|
Guruhlar bilan bo`linuvchi, bo`luvchi, bo`linmalar topdiriladi.
“Toshbaqaning kosasini topib ber” o`yinini o`ynataman. G`olib chiqqan jamoa aniqlanadi. Savol-javob o`tkazildi.
“Muz yorar” o`yinini o`tkazamiz.
20:?=4 25:?=4 4*?=24
36:?=4 32:?=4 4*?=16
Dam olish daqiqasi musiqa asosida
4-misol misolga shunday qo`yinki natija to`g`ri chiqsin.
10*(48-4*3)=360 (10*48)-(24:3)=472
4*3=12 10*48=480
48-12=36 24:3=8
10*36=360 480-8=472
Jamoa sardorlarini “Intelektual ring” o`yiniga chorlaymiz.
Har bir o`quvchiga 10 tadan savol fanlar asosida
5- masala mantiqiy
100kg- 80L sharbat 700:100=7(L)
-?L sharbat 7*80=560 (L)
Mustahkamlash
“Qong`izchalar” o`yinini o`ynataman.
Uy ishi
6-7- misol-masala
Do'stlaringiz bilan baham: |