Mavzu: 100 DAN IKKI XONALI SONNI AYIRISH
1
|
Tashkiliy qism
|
5 daqiqa
|
2
|
0 'tilgan mavzuni so'rash
|
5 daqiqa
|
3
|
0'tilgan mavzularni mustahkamalsh
|
5 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzu bayoni
|
20 daqiqa
|
5
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
5 daqiqa
|
6
|
Dars yakuni. Baholash va uyga vazifa
|
5 daqiqa
|
Ish bosqichlari va mazmuni
|
Faoliyat mazmuni
|
O'qituv chining
|
O'quvchining
|
Faoliyat jarayoni
|
Dars uslubi:noananaviy, yangi bilim beruvchi
Dars turi: ко 'rsatmalilik, suhbat, aralash
Dars jihozi: plakatlar, testlar, tarqatma didaktik materiallar, rasmlar, jadvallar
|
|
Dars maqsadlari:
|
Ta'limiy: O'quvchilarga 100 da ikki xonali sonni ayirishni turli usullarini о'rgatish, yangi bilimlar bilan boyitish/
Tarbiyaviy: o'quvchilarni misol masalalar yechishda aniq tez, mustaqil shoshmasdan bajarishlarini tarbiyalash
Rivojlantiruvchi: о' quvchilar og'zaki va yozma nutqini boyitish, dunyoqarashlarini yanada rivojlantirish
|
|
l.Tashkiliy qism
|
Salomlashish, о'quvchilarni darsga jalb qilish. Navbatchi bilan savol-javob о'tkazish Dars qoidasini eslatish
|
Tinglashadi Savollarga
javob berishadi
|
II. O'tgan mavzuni so'rash
|
О 'tilgan mavzu yuzasidan savol javob qilish. Ко'rgazmali qurollar orqali о'tilgan mavzularni so 'rab, uyga vazifani tekshirish
|
Amaliy top shir iqlarni bajaradilar. Yozib oladilar.
|
O’tilgan
|
1. Ко 'rgazmali qurollar
|
Tinglanadi
|
mavzularni
|
orqali оtilgan
|
savolarga
|
mustahkamlash
|
mavzularni so'rab
|
javob
|
|
mustahkamlash
|
berishadi,
|
|
2. 2. Interfaol usullardan
|
yozib
|
|
foydalanish
|
oladilar
|
IVyangi mavzu
|
O'quvchilarning 100dan ikki xonali
|
Tinglanadi
|
bayoni.
|
Sonni ayirish haqidagi
|
savolarga
|
|
bilimlarini boyitish. Darslik
|
javob
|
|
bilan ishlash. Ayirish, qo 'shish
|
berishadi,
|
|
haida о 'quvchilarga yangi
|
yozib oladilar
|
|
bilimlar berish
|
|
V. Yangi mavzuni
|
|
Tinglanadi
|
mustahkamlash
|
|
savolarga
|
|
|
javob
|
|
|
berishadi,
|
|
|
yozib oladilar
|
VI.Dars yakuni
|
Oquvchilar bilimlarini
|
|
|
baholash, rag 'batlantirish
|
|
Mavzu: 100 DAN IKKI XONALI SONNI AYIRISH
Darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarning 100 sonini hosil qilish bo‘yicha egallagan bilimlarini boyitib borish, 100 dan ikki xonali sonni ayirish bo‘yicha bilim berish;
b) tarbiyaviy: dars jarayonida matematik muammolami ahillik, birodarlik, hamjihatlikbilan bajarishga, o‘quvchilarning bilimdon, zukkobodishga, hayotdagi har bir narsani qadrlashga, unga mehr bilan yondashishga o‘rgatish;
d) rivojlantiruvchi: matematik nutq, xotira, tafakkurni rivojlantirish, o‘quvchi- larning faolligini oshirish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi.
Dars metodi: tushuntirish, savol-javob.
Darsjihozi: 1-sinf “Matematika” darsligi, mavzuga oid rasmlar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism. O‘quvchilar diqqatini darsga jalb etish. Daftar almashtirish. Uy vazifasini tekshirish.
0‘tilgan inavzuni mustahkamlash.
1) Akbar bir son o‘yladi. U o‘ylagan songa 9 ni qo‘shganda 50 soni hosil bodadi. Akbar o‘ylagan sonni toping.
100 so‘m pulga 50 so‘mlik qalamdan nechta olish mumkin?
Zebo 100 so‘m pulining 40 so‘miga konfet oldi, unda qancha pul qoldi?
Yangi mavzuning bayoni. 1-misol yangi mavzu asosida bo‘lib, unga ekran orqali tushuncha beriladi.
9 ta o‘nlik
100 - 72 = ?
100-72 =
10 + 90= 100 10-2 = 8 90 - 70 = 20 20 + 8 = 28 100-72 = 28
namuna tarzida ko‘rsatiladi:
1 ta o‘nlik
100 sonidan 72 ni ayirish kerak. 100 - bu 10 ta o‘nlik. Bitta o‘nlikni olamiz. Bir o‘nlikdan 2 ni ayirsak, 8 qoladi. Bizda 9 ta o‘nlik qolgan edi.
9 ta o‘nl. - 7 o‘nl. = 2 o‘nl.
2 o‘nlik va 8 ta birlik 28 ta bo‘ladi.
2-misol doskada vozma tushuntirish
100 - 36 = (90 + 10) - (30 + 6) = (90 - 30) + (10 - 6) = 60 + 4 = 64 100 - 42 = (90 + 10) - (40 + 2) = (90 - 40) + (10 - 2) = 50 + 8 = 58 100 - 57 = (90 + 10) - (50 + 7) = (90 - 50) + (10 - 7) = 40 + 3 = 43 100 - 24 = (90 + 10) - (20 + 4) = (90 - 20) + (10 - 4) = 70 + 6 = 76 100 -62 = (90 + 10) - (60 + 2) = (90 - 60) + (10 - 2) = 30 + 8 = 38 100 - 56 = (90 + 10) - (50 + 6) = (90 - 50) + (10 - 6) = 40 + 4 = 44 Ekran orqali “O‘rdakcha trenajyori” bajariladi. Bu trenajyor mashqida o‘rdakcha qismlariga misollar yozilgan bodadi. Misollaming javoblariga mos
rangni tanlab o‘rdak qismlari bo‘yaladi. So‘ngra tugmachasi bosilsa, trenajyor mashqning misollari o‘zgarib keladi. O‘quvchilar bu trenajyor mashqni istalgancha b aj ari shl ari mumkin.
Yangi mavzuni mustahkamlash.
O‘quvchilarga mavzuni mustahkamlash uchun 3-masala ekranda ko‘rsatiladi.
Do‘konga 100 dona patir non keltirildi.
Tushgacha 85 tasi sotildi. Sotiladigan yana nechta patir qoldi?
Masalaning qisqacha shartini o‘quvchi- larning o‘zlari tuzib chiqadilar.
0‘quvchilar diqqati ekranga qaratiladi. Unda “Berilgan misollarni yechib taqqoslang” degan topshiriq yangraydi.
> = <
> = <
40 - 12 ? 78 - 50
40 - 12 = 78 - 50
O‘quvchilar topshiriqni bajarish uchun pastdagi belgilardan birini “sichqoncha”ning chap tugmachasi bilan bosadilar. Topshiriqni bajarish uchun TEKSHIRISH tugmachasi bosiladi. Agar topshiriq to‘g‘ri bajarilsa, qarsak chalinadi.
Mavzuga oid bilimlarni baholashda testdan foydalaniladi. Ekran orqali test savollari beriladi. Unda testni boshlash va keyingi tugmachalari bor. Testda m avzuga oi d masalalar bo’lib, ular bir balli tizimda baholanadi.
Testdan foydalanish o‘quvchilaming mavzu bo‘yicha olgan bilimlarini baholashda o‘qi- tuvchiga qulaylik tug‘diradi.
Ekranda “Sonlami o‘sish tartibida joy- lashtiring” yozuvi paydo boTadi. Yuqorida berilgan bo‘sh kataklar o‘miga pastdagi sonlar “sichqoncha” kursori orqali o‘sish tartibida joylashtiriladi. So‘ngra topshiriq to‘g‘ri yoki noto‘g‘riligini bilish uchun tugmachasi bosiladi
Topshiriq javoblarini to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanligini bilish uchun “Tekshirish’' tugmachasi bosiladi.
0 (nol) bilan tugaydigan ikki xonali sonlarni qo‘shish va ayirish mavzusini mustah- kamlash uchun “Sonlarning tarkibini to‘ldiring” trenajyor mashqi beriladi.
Darsni yakunlash. 0‘quvchilarning bilimini baholash va faol o‘quvchilam: rag‘batlantirish.
Uyga vazifa: darslikning 142-betidagi 4-misol.
Do'stlaringiz bilan baham: |