Komisjoni talituste töÖdokument



Download 428,5 Kb.
bet1/20
Sana23.03.2017
Hajmi428,5 Kb.
#5129
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20




EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON

Brüssel,

SEK(2009) 712/2



KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT

Lisatud dokumendile:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE JA REGIOONIDE KOMITEELE,

mis käsitleb ELi Läänemere piirkonna strateegiat




TEGEVUSKAVA


{KOM(2009) 248}
{SEK(2009) 702}
{SEK(2009) 703}

Euroopa Liidu Läänemere piirkonna strateegia


Integreeritud raamistik, mille abil Euroopa Liit ja liikmesriigid määravad kindlaks vajadused ning leiavad nendele asjakohaseid meetmeid koordineerides vastavad ressursid, võimaldades seeläbi Läänemere piirkonnale jätkusuutlikku keskkonda ning optimaalset majanduslikku ja sotsiaalset arengut.

TEGEVUSKAVA

SISSEJUHATUS


ELi Läänemere piirkonna strateegiat kirjeldatakse kolmes dokumendis: 1) Euroopa Komisjoni teatis nõukogule ja Euroopa Parlamendile; 2) osutatud teatisega samal ajal nõukogule ja Euroopa Parlamendile esitatud ning seda täiendav tegevuskava; 3) komisjoni talituste töödokument, milles käsitletakse strateegia tausta, lähenemisviisi ja sisu.

Käesolevas tegevuskavas esitatakse rida Euroopa Liidu Läänemere piirkonna strateegia ettevalmistamisel määratletud prioriteetseid valdkondi1. Pärast prioriteetsete valdkondade koordinaatorite, liikmesriikide ja Euroopa Komisjoni vahel kokkuleppe sõlmimist võib kava piirkonna ja selle tingimuste arenedes korrapäraselt ajakohastada. Käesolev dokument on komisjoni 2009. aasta juunis avaldatud tegevuskava 2010. aasta ajakohastatud versioon.

Ehkki tegemist on Euroopa Liidu strateegiaga, on selge, et paljusid küsimusi saab käsitleda ainult konstruktiivses koostöös meie välispartneritega kõnealuses piirkonnas, eelkõige Venemaaga. Ometi ei saa strateegiaga dikteerida kolmandate isikute tegevust – pigem osutab see valdkondadele, milles võiks teha koostööd, ning pakub foorumit asjaomaseks aruteluks ja platvormi koostööks. Nagu märgitud Euroopa Ülemkogu järeldustes, on strateegia väliste aspektide aluseks põhjamõõde – ELi, Venemaa, Norra ja Islandi ühispoliitika. Selles osas on kasulikud ka muud foorumid, näiteks ELi-Venemaa ühisruumid2. Koostöö muude rahvusvaheliste organitega (näiteks Läänemeremaade Nõukogu, Põhjamaade Ministrite Nõukogu või Helsingi komisjoniga (HELCOM)) ei mõjuta nende asjaomaseid otsustusmehhanisme.

Tegevuskavas on 15 prioriteetset valdkonda – need on peamised valdkonnad, kus ELi Läänemere piirkonna strateegiaga on võimalik olukorda parandada (kas siis peamiste probleemide lahendamise või peamiste võimaluste ärakasutamise kaudu). Iga prioriteetse valdkonna koordineerimine tuleks tavaliselt teha ülesandeks ühele liikmesriigile, kes teeb selle rakendamisel tihedat koostööd komisjoni, kõikide asjaomaste sidusrühmade, eelkõige teiste liikmesriikidega, kuid ka piirkondlike ja kohalike ametiasutuste, valitsustevaheliste ja valitsusväliste asutustega. Peale selle tagatakse sidusus integreeritud merenduspoliitikaga.

Prioriteetsed valdkonnad jagunevad neljaks temaatiliseks sambaks ja üheks horisontaalmeetmete jaotiseks. Oluline on siiski silmas pidada, et selline jaotus on tehtud üksnes analüüsi hõlbustamiseks. Tegelikult hõlmab iga sammas mitut poliitikavaldkonda ning avaldab mõju teistele sammastele – sambad on omavahel seotud ja vastastikuses sõltuvuses. Iga prioriteetne valdkond algab teema tutvustusega, milles esitatakse asjaomase teema kohta taustteavet. Seejärel osutatakse peamistele probleemidele ning kirjeldatakse meetme lisandväärtust Läänemere piirkonnale.

Prioriteetseid valdkondi rakendatakse üksikasjalike meetmete kaudu, mida tegevuskavas selgitatakse. Teatavad meetmed on Läänemere piirkonna jaoks strateegilised, kuna need on ette nähtud piirkonna, kodanike ja ettevõtjate seisukohalt oluliste eriküsimuste lahendamiseks. Koostöömeetmed põhinevad aga kasul, mida on võimalik saavutada koostöö parandamisega küsimustes, mille puhul liikmesriigid ja sidusrühmad on selleks valmis. Mõnel juhul võivad meetmed nõuda muutust Läänemere piirkonna liikmesriikide poliitilises suunitluses või (harva) riiklikes õigusaktides. Mõnel juhul on meetmete jaoks vaja rahastamist era- või riiklikest vahenditest (ELi, riiklikud, piirkondlikud või kohalikud vahendid). Meetmed ei mõjuta olemasolevate ühenduse ainupädevuste kohaldamist.

Samuti esitatakse tegevuskavas näiteid juhtprojektidest, st olulistest projektidest. Juhtprojektidele peaks olema määratud vastutav juhtiv partner ning rakendamistähtaeg. Teatavad juhtprojektid võidakse käivitada ja rakendada suhteliselt kiiresti; neile on lisatud märge „kiirprojekt”.

Mitmel juhul on tegevuskavas üksikasjalikult kirjeldatud meetmete eesmärk tõsta esile meetme prioriteetsed valdkonnad, mis on juba ELi süsteemis või muudes rahvusvahelistes raamistikes kindlaks tehtud või neis süsteemides juba rakendamisel, kuid mille edukaks rakendamiseks on vaja tihedamat koostööd Läänemere piirkonnas ning sidusaid rahastamisstrateegiaid. Selleks pakub ELi Läänemere piirkonna strateegia ainulaadset võimalust. Sidususe ja tõhususe tagamiseks tuleks tegevuskava kaudu tehtavate suuremate jõupingutuste puhul tagada kooskõla selliste rakendatavate prioriteetsete valdkondadega (eelkõige uute eeskirjadega), sealhulgas ELi tasandil.

Käesoleva tegevuskava jaotistes esitatud meetmeid ja juhtprojekte mõjutab jätkuv majanduskriis. See tähendab vähem soodsat investeerimiskliimat, mis mõjutab nii avalikke sektoreid kui ka eraettevõtlust üldiselt. Seda olulisem on asjaolu, et ELi Läänemere piirkonna strateegia võimaldab kõnealuse piirkonna partneritel näha olukorda pikemas perspektiivis, tunnustades, et kriisi lõppedes saavad uutest võimalustest ja uuendustest eeldatavasti kasu kõige paremini ettevalmistunud piirkonnad.

Euroopa Komisjon peab kavandatavaid meetmeid oluliseks ning soovitab vaadelda kriisi võimalusena vaadata läbi liikmesriikide prioriteedid. Eelkõige annab see võimaluse pöörata eritähelepanu kodanike elukvaliteedile, mis nõuab jätkusuutlikku keskkonda. Peale selle võib kriis muuta äriühingute suunitlust, kes võivad pidada arukaks kasutada tuleviku ärivõimalusi nn rohelises äris. Samuti võiksid kavandatavad meetmed kuuluda riiklikesse majanduse elavdamise pakettidesse, kuna nende rakendamise ajal (nt transpordi- ja energiainfrastruktuurid) ja pärast seda luuakse tänu piirkonna suuremale juurdepääsetavusele ja atraktiivsusele tõenäoliselt uusi töökohti, soodustades seeläbi majanduskasvu.



Sisukord

Euroopa Liidu Läänemere piirkonna strateegia 2

SISSEJUHATUS 3

LÄÄNEMERE PIIRKONNA MUUTMINE
KESKKONNASÄÄSTLIKUKS PIIRKONNAKS 7


1. Vähendada merre sattuvate toitainete koguseid vastuvõetava tasemeni 10

2. Säilitada looduslikud alad ja bioloogiline mitmekesisus, sh kalandus 13

3. Vähendada ohtlike ainete kasutust ja mõju 16

4. Saada puhta meretranspordi näidispiirkonnaks 18

5. Leevendada kliimamuutuse mõju ja kohaneda sellega 21

LÄÄNEMERE PIIRKONNA MUUTMINE
HEAOLUPIIRKONNAKS 24


6. Kõrvaldada tõkked Läänemere piirkonna siseturult, sealhulgas parandada tolli- ja maksundusalast koostööd 26

7. Kasutada ära piirkonna teadustöö ja innovatsioonialast täit potentsiaali 31

8. Väikeettevõtlusalgatuse „Small Business Act” rakendamine: soodustada ettevõtlust, tugevdada väikseid ja keskmise suurusega ettevõtteid ning tõhustada inimressursi kasutamist 34

9. Tagada säästliku põllumajanduse, metsanduse ja kalanduse areng 39

Läänemere piirkonna
Juurdepääsetavaks ja ATRAKTIIVSEks PIIRKONNAKS muutmine 44


10. Parandada energiaturgude juurdepääsetavust, tõhusust ja julgeolekut 47

11. Parandada nii sise- kui ka välistranspordivõrku 50

12. Säilitada ja suurendada Läänemere piirkonna atraktiivsust, eelkõige hariduse, noorsoo, turismi, kultuuri ja tervishoiu valdkonna meetmete kaudu 54

Läänemere piirkonNA MUUTMINE turvaliseks PIIRKONNAKS
59


13. Kujundada piirkond maailma juhtiva mereohutuse ja  julgeolekuga alaks 61

14. Tugevdada hädaolukordi ennetavat tegevust merel ja maismaal 64

15. Vähendada piiriülest kuritegevust ja leevendada selle tagajärgi 66

HoriSONTAALMEETMED 68

Koondada kättesaadavad rahalised vahendid ja ühtlustada poliitikat ELi Läänemere piirkonna strateegia prioriteetide ja meetmete rakendamiseks 68

Töötada välja integreeritud merendusalase juhtimise struktuurid Läänemere piirkonnas 69

Edendada mereala ruumilise planeerimise kasutamist kõigis Läänemere-äärsetes liikmesriikides ja töötada välja ühtne lähenemisviis seoses piiriülese koostööga 69

Kavandada ja täielikult ellu viia maismaa ruumiline planeerimine 70

Arendada edukad katse- ja näidisprojektid täiemahulisteks meetmeteks 70

Kooskõlastada digitaalse dividendi kasutamist 70

Määrata kindlaks ja rakendada Läänemere vesikonna osa Euroopa merevaatlus- ja andmevõrgus (EMODNET) ning täiendada sotsiaalmajanduslikke andmeid 71



Download 428,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish