Fan: O’qish
Mavzu:Do’stlikning bahosi
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O’quvchilarga “Do’stlikning bahosi” hikoyasining mazmunini tushuntirish. TK-2. Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi.
Tarbiyaviy: O’quvchilarni do’slik birodarlik ruhida tarbiyalash, do’stlashish va do’st orttirmoqlik ulug’ fazilat ekanligini uqtirish, komil inson qilib tarbiyalash. TK-4. Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning dunyo qarashini kengaytirish, mustaql fikirlash va og’zaki nutqni rivojlantirish. Chin do’stga nhos bo’lgan fazilatlarni tarbiyalash. TK—fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo’lish hamda foydalanish kompetensiyasi.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Dars usuli: Tarmoqlash , zanjir, guruhlarda ishlash, besh barmoq.
Dars jihozi: Darslik multimediya, ko’rgazmali rasmlar, topshiriqlar.
Darsning texnologik haritasi:
-
№
|
Darsning borishi
|
Vaqt
|
I
|
Tashkiliy qism
|
5 daqiqa
|
II
|
Uy vazifasini baholash
|
12 daqiqa
|
III
|
Yangi mavzuning bayoni
|
10 daqiqa
|
IV
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
12 daqiqa
|
V
|
Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash
|
3 daqiqa
|
VI
|
Uyga vazifa berish
|
2 daqiqa
|
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
Salomlashish: O’quvchilar.
Har tong ertalab
Boramiz maktab tomon
Bizlar bilimga chanqoq
O’qtuvchimiz mehribon
Qo’limiz ko’ksimizda
Assalomu alaykum
O’qtuvchi:
Qalam tutgan nozikkina
Qo’lingizdan aylanay
Mehr bilan boqib turgan
Ko’zingizdan aylanay
Sizni juda sog’inaman
Tongni intiq kutaman
Bilimga chanqoq bo’lgan
O’zingizdan aylanay
Vaalaykum assalom
Navbatchi axborati:
- Yangilikdan xabarchi
Sinfda kim navbatchi
Sinfda men navbatchi
Tayyor 33 o’quvchi
O’qtuvchi: O’quvchilar omonmisiz
Bugun darsga tayyormisiz
O’quvchilar: Biz hammamiz omonmiz
Ustoz darsga tayyormi
Ma’naviyat daqiqasi:
O’zbekiston Respublikasi prizdenti kim?
Shavkat Mirziyovev Miromonovich.
2021 – yil qanday yil deb elon qilindi?
Yoshlarni qo’llab - quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili.
Davlat ramzlari qaysilar?
Bayroq, gerb, konstitutsiya, madhiya.
Besh tashabbus haqida nimalarni bilasiz?
Besh tashabbus haqida she’rlar aytiladi.
II. Uy vazifasini baholash:
Darsning shiori: Bir marta o’qish, o’qish
Ko’p marta o’qish, uqish
O’quvchilarga xo’roz haqidagi topishmoq aytiladi va bu orqali o’tgan mavzu o’quvchilarning yodiga solinadi.
Qo’shig’i asli qu-qu,
Tongni qarshi olar u,
Ko’zdan qochsin deb uyqu
Jar soluvchi so’zi shu.
Bunda o’quvchilar bilan suhbat olib boriladi ,tovuq va uning maxsuloti xaqida qisqacha ma’lumot beriladi
“Maqtonchoq xo’roz” hikoyasini bir nuqtadan o’qiladi , savol – javob o’tkaziladi , o’quvchilar chizib kelgan xo’roz rasmlari ko’rib chiqiladi , eng chiroylilari doskaga ilinadi , rasmlar
Dam olish daqiqasi: Multimediya yordamiga “Nima ortiqcha o’yin o’tkaziladi “.
III. Yangi mavzu bayoni: O’quvchilar rebusni yechib yangi mavzu nomini topishadi .
“Kim aqlli ? ” hikoyasi o’qib beriladi .
Lug’at ishi o’tkaziladi:
Lug’at ishi
Bahs - tortishuv
Haq - to’g’ri
Janjalkash - urushqoq
Xayolga cho’mdi – o’ylandi
O’quvchilar hikoyani rollarga bo’lib o’qiydilar . Kichik sahna ko’rinishi qilinadi.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:
Maqollarni davom ettir o’yini o’tkaziladi.
Krossword yechiladi.
V. Darsni yakunlash va o’quvchlarni baholash: O’quvchilar o’zlari to’plagan rag’bat kartochkalari soniga ko’ra baholanadi.
Do'stlaringiz bilan baham: |