Fan : Algebra



Download 1,69 Mb.
bet1/8
Sana25.04.2022
Hajmi1,69 Mb.
#580870
  1   2   3   4   5   6   7   8
Bog'liq
dars iahlanma algebraik kasr



Navoiy viloyati
Zarafshon shahri
8-sonli umumiy o`rta
ta`lim maktabining
matematika fani
o`qituvchisi
Nazarova Inobat
Bobomurodovnaning
"Algebraik kasr.Kasrlarni
qisqartirish"



mavzusida yozgan bir
soatlik dars ishlanmasi


Zarafshon


Sana :
Fan : Algebra
Sinf :
Mavzu: Algebraik kasr. Kasrlarni qisqartirish.
Darsning shiori:
A`lo mamlakatning a`lo farzandi.
Bilib qo`yki seni Vatan kutadi.
(G`. G`ulom)

Darsning maqsadi:



  1. Tarbiyaviy: O`quvchilarni o`zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik, tartiblilik va madaniyatlilikka o`rgatish;

  2. Ta`limiy maqsad: Algebraik kasr. Kasrlar ustida asosiy amallarni, bajarish va ularni qisqartirishni o`rgatish, algebraik ifodalarni ko`paytuvchilarga ajratishning har xil yo`llarini egallash va ularni qo`llay olish to`g`risida bilim, ko`nikma, malaka hosil qilish;

  3. Rivojlantiruvchi: Tafakkur, xotira, idrok mashqi qiziqishini rivojlantirish, muloqot madaniyatiga o`rgatish;

  4. Kasbga yo`llovchi: Tadbirkor, vositachi, hisobchi kasblarining ayrim qirralari bilan tanishtirish;

  5. Milliy va mafkuraviy : Milliy qadriyatlar , san`at, ulug` mutafakkirlarni matematika rivojiga qo`shgan hissalaridan g`ururlanish, vatanni sevish va o`z yurtidan g`ururlanish tuyg`usini shakllantirishdan iborat.

Dars jihozi: Darslik , dars uchun zarur ko`rgazmali qurollar, testlar, tarqatma materiallar, kompyuter, plakatlar, doska, bo`r.


Dars usuli: Interfaol.
Dars tipi: Yangi bilim va tushunchalarni hosil qilish.

Darsning bosqichlari va vaqt taqsimoti:





1

Tashkiliy qism

2 daqiqa

2

Yangi mavzuni yoritish
a) Tayyorgarlik
b) Guruglarda ishlash
d) Xulosa

15 daqiqa


10 daqiqa
3 daqiqa

3

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

4

Darsga yakun yasash va baholash

3 daqiqa

5

Uyga vazifa

2 daqiqa



Tashkiliy qism: O`quvchilar bilan salomlashish. Davomatni tekshirish. Zarur va ko`rgazmali qurollarni va jihozlarni darsga hozirlash. O`quvchilarni guruhlarga ajratish.
O`tilganlarni takrorlash va yangi mavzuga hozirlik ko`rish.


O`qituvchi: O`quvchilar har bir guruhga o`tilgan mavzu yuzasidan savol beraman, bir o`quvchi og`zaki ta`rifni aytadi, guruhdagi qolgan o`quvchilar esa misol yozadi.



Download 1,69 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish