Darsning loyixasi



Download 180,21 Kb.
Sana07.07.2022
Hajmi180,21 Kb.
#752803
Bog'liq
ochiq dars ishlanmasi Qanat


Sana ____________
11- “ A ”Sinf Fan :Algebra

Mavzu: O‘zgaruvchi miqdorlarorttirmalarining nisbati va uning ma’nosi.


Urinma ta’rifi. Funksiya orttirmasi
Darsning loyixasi

Ta’limiy maqsad



O‘zgaruvchi miqdorlar orttirmalarining nisbati va uning ma’nosini bilish

Tarbiyaviy
maqasd

Vatanimizning jannatmakon yurt ekanligi va bu yurt farzantlarini yana bir bora yurakdan sevishga undash.

Rivojlantiruvchi
maqsad

Musstaqil ravishda o’z bilimlarini mustahkamlay olishi,Kognitiv kompitensiyani (shaxsning mustaqil ijodiy fikrlashi) rivojlantirish.

Vazifalari

O’quvchilarni mavzuga qiziqishi,bilim,ko’nikma ,malakalarini shakllantirish ,kengaytirishga erishish.

O’quv jarayonini amalga oshirish texnalogiyasi



Dars turi

Yangi bilim berish

Kompetensiya

Matematik savodxonlik , fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo’lish hamda foydalanish

Dars usuli

Induktiv (amaliyotdan nazariyaga qarab borish)

Metod

Savol javob va aqliy hujum ,Guruhlarda ishlash.

Vosita

Darslik ,multimediya vositalari(vidioproektor,kompyuter)

Nazorat turi

Yozma ish va test sinovi

Baholash

5 ballik tizimda

Dars bosqichlari taqsimoti

5 daqiqa

Tashkiliy qism

15 daqiqa

Uy vazifasini nazorati

10 daqiqa

Mavzu ustida ishlash

13 daqiqa

Mavzunini mustahkamlash

2 daqiqa

Uy vazifasi

O’qituvchi tomonidan kutiladigan natija

Qisqa vaqt ichida o’quvchilarga misollar yechishning qulay usulini ko’rsatish, misollar yechishda bu formulalarni qo’llay olishni va bu formulani qo’llash noqulayliklarga olib kelishini tushuntira olish

O’quvchi tomonidan kutiladigan natija

Mavzuga oid misollar yechishning yanada mustahkamlashi.Formulalarni qo’llashda yanada qat’iy fikrga ega bo’lishi. O’z fikri va guruh fikrini tahlil qilib , bir yechimga kelish malakasini hosil qiladi

Yangi bilimni o’zlashtirish
Turli o‘lchov birliklariga ega bo‘lgan ikkita o‘zgaruvchi miqdor nisbatini hisoblash inson hayotida tez-tez uchrab turadi.
Masalan, avtomashinaning tezligi uning yurgan yo‘lining vaqtga nisbati km/soat yoki m/s larda o‘lchanadi, yoqilg‘i sarflashi esa km/litr yoki 100 km/litr larda o‘lchanadi. Xuddi shunday, basketbolchining mahorati bir o‘yinda to‘plagan ochkolar soni bilan belgilanadi.1- Misol. O‘quv ishlab chiqarish majmuasida 11-sinf o‘quvchilari orasidamatn terishning sifati va tezligi bo‘yicha sinov o‘tkazilmoqda. Karim 3 minut mobaynida 213 ta so‘zni terib, 6 ta imloviy xatoga, yo‘l qo‘ygani ma’lum bo‘ldi. Ularning natijalarini solishtiring. Nargiza esa 4 minut mobaynida 260 ta so‘zni terib, 7 ta imloviy xatoga  Har bir o‘quvchi uchun tegishli nisbatlarni tuzamiz:
Karim:
matn terishning tezligi ( 213ta so‘z):( 3min)= 71so’z/min
matn terishning sifati 6 ta xato xato : 213 ta so‘z ≈ .0,0282so‘z
2-Misol. Silindr shaklidagi idish suv bilan bir xil tezlikda to‘ldirilmoqda. Bunda silindrik idish ichiga vaqtga proportsional bo‘lgan suv (hajmi) quyilayotgani bois suv sathining (balandligining) vaqtga nisbatan bog‘lanishi chiziqli funksiya o‘rinishida bo‘ladi (1-rasmga qarang).


Bu holda idishdagi suv sathining vaqtga bo‘lgan nisbati (ya’ni sathning o‘zgarish tezligi) o‘zgarmas son bo‘lib qolaveradi.


Endi boshqa shakldagi idishni qaraymiz (2-rasm):

2- rasmda suv sathining o‘zgarish tezligining vaqtga nisbatan bog‘lanishi aks ettirilgan.
O‘zgarishning o‘rtacha tezligi
Ikkita o‘zgaruvchi miqdorning bir-biriga bog‘lanishi chiziqli funksiya ko‘rinishida bo‘lsa, bu miqdorlar orttirmalarining nisbati o‘zgarmas son bo‘ladi. Ikkita o‘zgaruvchi miqdorning bir-biriga bog‘lanishi chiziqli funksiya ko‘rinishida bo‘lmasa, biz bu o‘zgaruvchi miqdorlarning berilgan oraliqdagi o‘rtacha nisbatini topa olamiz. Agar oraliqlar turlicha olinsa, hisoblangan o‘rtacha nisbatlar ham turlicha bo‘ladi.
1-misol. Moddiy nuqtaning vaqtga nisbatan to‘g‘ri chiziq bo‘ylab harakat qonuni grafikda tasvirlangan (7- rasm). FM esuvchining burchak koeffitsiyentini toping.




Uyga vazifa : mavzu
Download 180,21 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish