7- dars Sana: 15. 10. 2015 yil Sinf: 3b, Fan: Musiqa madaniyati 1 Chorak



Download 22.07 Kb.
Sana28.06.2017
Hajmi22.07 Kb.
7- dars

Sana: 15 .10. 2015 yil

Sinf: 3b,

Fan: Musiqa madaniyati 1 Chorak 7-dars

Mavzu: Musiqaning ifoda vositalari.

Ovoz sozlash:

Notalarni kuylash

Jamoa bo’lib kuylash:“Diyor madhi” Nadim Norho’jaev musiqasi, Habib Rahmat she’ri.

Musiqa savodi: Pauza turlari.
Musiqa tinglash:“Feruza” xalq kuyi

Ritmik harakat:Raqs harakatlari,Uchburchakdajo’r bo’lish

Dars maqsadi:

Ta`limiy maqsad:Musiqaning ifoda vositalari haqida tushincha berish va musiqaning ichki nazariy bilimlarini ham bir yo’laberib borish.

Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarni ona vatanga bo’lgan mehr – muhabbatlarini shakllantirish, musiqa ohangi ostida o’quvchilarni tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni musiqaga bo’lgan qiziqishlarini va qobiliyatlarini rivojlantirish.

Dars turi: yangi bilim beruvchi dars, aralash.

Dars jihozi: 3-sinf musiqa darsligi, yillik ish reja, reja konspekt, fortepiano musiqa cholg`u asbobi, texnik vosita(USB kalonka), rag`barlantiruvchi kartochkalar, tarqatma materiallar.

Dars metodi: guruhlarga bo’lib ishlash, inter faol usullar, fikrlovchi dars.

Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish, tozalik va davomatni aniqlash. Salomlashib, davomat aniqlanadi, o’quvchilarning darsga tayyorgarligi tekshiriladi.O’tilgan mavzularni takrorlab mustahkamlash uchun har bir qatordagi 10 tadan o’quvchiga savollar tarqatiladi va berilgan daqiqa ichida savollarga tug`ri javob berishgan o’quvchilar quvnoq notachalar bilan rag`barlantiriladi.

O’tilgan mavzuni mustahkamlash: O’quvchilardan avallgi darslarda o’tilgan mavzularni so’rab baholash va savol javob o’tkazish.

Yangi mavzu bayoni: Musiqa -san’atning bir turidir u turli cho’zim va balandliklar yordamida obraz yaratib beradi. Musiqaning asosi kuy bo’lib, o’lchov,usul,sur’at, va dinamik belgilar musiqaning ifoda vositalari hisoblanadi.

Musiqaning tovushlari bir-biri bilan o’zaro bog’lanishi kuy ohang deyiladi

Musiqiy tovushlarining kuchli , kuchsiz kelishiga usul deyiladi.

Musiqiy tovushlarning muayyan tartibda o’zaro bog’lanishi lad deyiladi.
Taktda kuchli va kuchsiz hissalarning bir maqomda almashib turishiga o’lchov deyiladi.

Kuy tezligi sur’at deyiladi.

Kuyni kuchli va kuchsiz jaranglashini ko’rsatuvchi belgilar dinamik belgilar deyiladi.

music


Mustahkamlash: Ma’lum bir qo’shiqda o’lchov,usul, lad, dinamik belgilarinini alohida ko’rsatib mustahkamlaymiz.
Dars yakuni:O’quvchilar bilimini tekshirib darsda faol ishtirok etgan o’quvchilar baholanadi.

Diyor madhi”



Ona Vatan ertasi, Orzularim uch berar,

Kelajakning mevasi. Diyor mehri kuch berar.

Bilim, hunar egasi, Dilda yorug’ tuyg’ular,

Biz bo’lamiz albatta, Yorug’likka oshnamiz,

Niyatlar ulkan, katta. Ezgu ishga tashnamiz.

Dovrug’lidir Vatanim,

Obro’lidir Vatanim.

Dunyodagi chamanim,

Ko’z qoramdek saqlayman,

Ishonchingni oqlayman.
Baholash va rag’batlantirish:Eng yahshi qatnashgan qator “Bugungi dars qahramoni” deb e’lon qilinadi.







Uyga vazifa:O’qib gapirib berish.
Toshkent shahar Yashnobod tumani 255-maktab musiqa

fani o’qituvchisi Otabekova Lazzat Raximboyevnaning

3-sinflarda o’tkazgan

bir soatlik dars ishlanmasi

картинка 17 из 6078

Do'stlaringiz bilan baham:


Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2017
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa