5-MAShG’ULOT
BIOLOGIYАNI O’QITIShDA DIDAKTIK O’YIN
TEXNOLOGIYАLARINING KONFERENSIYА, MATBUOT
KONFERENSIYА FOYDALANISh
Mashg’ulot maqsadi:
О’quvchilarning bilish faoliyаtini faollashtirishda
qo’llaniladigan pedagogik texnologiyalarning mazmuni, moxiyati bilan tanishtirish.
Zarur bo’ladigan materiallar
. Kodoskop, matnlar, lineyka.
Mashg’ulotning borishi.
1.Didaktik o’yinlarning mazmuni va mohiyati.
2.Didaktik o’yinli mashg’ulotlarga qo’yiladigan talablar.
3.Ta’lim-tarbiya
jarayonida
foydalaniladigan
didaktik
o’yinli
mashg’ulotlarning turlari.
Syujetli-rolli, taqdimot, ijodiy o’yin,
konferensiyalar,
o’yin mashqlar.
Ta’lim jarayonida didaktik o’yinli texnologiyalar didaktik o’yinli mashg’ulot
shaklida qo’llaniladi. Ushbu mashg’ulotlarda talabalarning bilim olish jarayonini
o’yin faoliyati bilan uyg’unlashtiriladi.
Shu sababli, talabalarning bilim olish
faoliyati, o’yin faoliyati bilan uyg’unlashgan mashg’ulotlar didaktik o’yinli
mashg’ulotlar deb ataladi.
Didaktik o’yinli mashg’ulotlar orqali quyidagi funksiyalar amalga oshiriladi:
Ta’lim-tarbiya berish;
Shaxsni rivojlantirish;
Talabalarni ijodiy faoliyatga yo’naltirish;
Bilimlarni nazorat va tahlil qilish;
Kasblar bilan tanishtirish va kasbga yo’naltirish;
Talabalarning muloqot va nutq madaniyatini rivojlantirish;
Konferensiya mashg’ulotlari
Didaktik o’yinli mashg’ulotlar ichida konferensiya mashg’ulotlari muhim o’rin
tutadi. Konferensiya mashg’ulotlari talabalarning bilish
faoliyatini faollashtirishda,
ilmiy dunyoqarashni kengaytirishda, ularni qo’shimcha va mahalliy materiallar bilan
tanishtirishda, ilmiy va ilmiy-ommabop adabiyotlar bilan mustaqil ishlash ko’nikma
va malakalarini rivojlantirishda, yoshlarni
mustaqil hayotga tayyorlashda, ongli
ravishda kasb tanlashida muhim ahamiyat kasb etadi.
O’qituvchi konferensiya mashg’ulotini o’tishdan avval mashg’ulot mavzusini,
maqsadi va vazifalarini aniq belgilab olib shu mavzuga oid qo’shimcha ilmiy, ilmiy-
ommabop adabiyotlarni ko’zdan kechiradi. Mazkur mashg’ulot o’tkazishdan 10 kun
oldin mashg’ulot mavzusi e’lon etilib, unga tayyorgarlik ko’rish
uchun adabiyotlar
tavsiya qilinadi.
E’lon qilingan didaktik o’yinli mashg’ulotda
“olimlar”
rolini tanlash, mavzuni
har tomonlama yoritish, har bir talabaning qiziqishi va qobiliyatiga yarasha ma’ruza
tayyorlash talabalarning ixtiyorida bo’ladi. Mashg’ulotga
tayyorgarlik davrida
o’qituvchi tomonidan ijobiy rag’batlantirishning ustunligi va muvaffaqiyatga
yo’llovchi o’qituvchining
muloqot madaniyati, o’zaro yordami talabalarning
mashg’ulotga qizg’in tayyorgarlik ko’rishning muhim omili sanaladi.