Tasdiqlayman” Chirchiq shahar 15-idumning O‘ibdo‘ Chirchiq shahar



Download 8,42 Mb.
bet1/3
Sana10.03.2022
Hajmi8,42 Mb.
#488416
  1   2   3
Bog'liq
Raxmatullo


Tasdiqlayman”
Chirchiq shahar 15-IDUMning
O‘IBDO‘ ___________

Chirchiq shahar
15-ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktabining
jismoniy tarbiya fani o‘qituvchisi
Mirzayev Raxmatullo Raxmonqul o‘g‘lining
bir soatlik ochiq dars ishlanmasi
OCHIQ DARS ISHLANMALAR



2021-2022-o`quv yili

Fan: Jismoniy tarbiya
Sinf: 3-B





Dars davomiyligi: 45 daqiqa
Darsning shiorlari: “Sog`lom avlod-yurt tayanchi”.

D A R S N I N G M A Q S A D L A R I :




TA`LIMIY MAQSAD:

    1. Amaliy ko’nikmalarni egallash va mustahkamlash;

    2. O`quvchilar ilmiy dunyoqarashini shakllantirish;

d) O’zlashtirgan bilim va ko’nikmalarini musobaqa va hayotiy faoliyatda qo’llash;

TARBIYAVIY MAQSAD:


  1. O`quvchilarni Vatanga, milliy qadriyatlarimizga bo’lgan muhabbat xislarini tarbiyalash;

  2. O`quvchilar ongida muomula madaniyatini shakllantirish;



RIVOJLANTIRUVCHI MAQSAD:


  1. O`quvchilarda diqqat, chidamlilik, chaqqonlik va tezkorlikni rivojlantirish.

  2. O`quvchilarda mustaqil erkin fikrlashni rivojlantirib borish;

  1. O`quvchilarga o`ziga nisbatan talabchanlikni kuchaytirish;

  2. O'quvchilarni mustaqil fikrlash qobiliyatini, o'z sog’liqlarini mustahkamlash ustida ishlashga o’rgatish.

Dars tipi: Yangi bilimlar beruvchi, tushunchalar hosil qilish, mustahkamlash;
Dars uslubi: Og`zaki, ko`rgazmali-amaliy
Dars usuli: Noan`anaviy (jamoada o`rgatish).
Dars shakli: Individual (yakka tartibda) va mustaqil ishlash darsi

D A R S D I D A K T I K A S I :


Darsning jihozlari: Hushtak, sekundomer, to`plar, stullar, xaltachalar, gardishlar va rag`bat kartochkalari.




D A R S N I N G X R O N O L O G I K X A R I T A S I:





DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI



Mavzu

Harakatli va “Estafetali o`yinlar”. “Stul ustiga xaltacha”, “To`pni o`z
joyiga qo`y” , “Quyoncha” kabi estafetali o`yinlarni o`ynash.

Maqsad va vazifalar

Maqsad:
-o`quvchilarning yo`l qo`yayotgan xatolari ustida ishlash;
-dars jarayonida bilmaganlarini tengdoshlaridan so`rab o`rganish;
-nazariy hamda amaliy bilim, ko`nikma va malakalarini oshirish;
Vazifa:
-o`quvchilarning o`z ishlashini, malakasini shakllantirishini tashkil etish;
-savol-javoblar hamda amaliy harakatlar orqali o`quvchilarning o`tilgan mavzularni qay darajada o`rganganligini aniqlash;

O`quv jarayonining mazmuni

-o`quvchilarning o`yin qoidalarini o`rganilgan bilimlardagi xatolar ustida ishlash;
-mavzudagi estafeta o`yinlarini o`rganishda yo`l qo`yayotgan xatoliklar
ustida ishlash

O`quv jarayonini amalga oshirish vositasi

Usul: jamoa bo`lib, guruhlar bilan ishlash. Shakl: nazariy hamda amaliy
Vosita: kompyuter, monitor (nazariy bilimlar berishda zarur) Nazorat: savol-javob, ko`rsatmalilik hamda bo`shliqlar bilan ishlash. Baholash: o`z ustida ishlagan, xatolar ustida ishlagan hamda faol o`quvchilarni rag`batlantirib borish.
Jihozlar: sekundomer, hushtak, to`pchalar, xaltacha, o`yin qoidalari
yozilgan tarqatma materiallar, baholash uchun yasab kelingan medullar.

Kutiladigan natijalar

O`qituvchi: dars davomida yo`l qo`yilayotgan xato va kamchiliklarni o`z vaqtida bartaraf etib, o`quvchilar bilan tuzatishga erishadi; xatoni tuzatish orqali o`quvchining o`ziga bo`lgan ishonchini orttiradi, o`z ustida mustaqil ishlash, darsni mustaqil o`rganish va uni xotirada uzoq saqlash, boshqalarga yetkazish, savol berish va to`g`ri javob berishga hamda to`g`ri harakat qilishga o`rgatadi.
O`quvchi: aniqlangan bo`shliqlarda o`zi va tengdoshlari yo`l qo`ygan xato va kamchiliklarni tuzatish orqali bilim, ko`nikma va malakalarni mustahkamlaydi, o`rganilgan nazariy hamda amaliy mashg`ulotlarni
tengdoshlari bilan birgalikda o`rganish orqali bo`shliqlarni to`ldirib boradi.

Kelgusi natijalar

O`qituvchi: yangi pedagogik texnologiyalarni o`zlashtirib, darsga tadbiq etib boradi, o`z ustida ishlab pedogogik mahoratini oshirib boradi.
O`quvchi: Xatolar ustida ishlash orqali qo`shimcha ma`lumotlarga ega bo`ladi, ularni amalda qo`llay oladi, tengdoshlariga yordam berish orqali
hamkorlikda, jamoa bo`lib ishlash malakasi shakllanib boradi.

Uyga vazifa

O`rganilgan mashg`ulotni mustahkamlash, o`tilgan mavzuni takrorlash.



D A R S N I N G B O R I S H I:

Tashkiliy qism:


Saflanish. O`quvchilar bilan salomlashish, davomatni aniqlash, o`quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish, sport kiyimlarini nazorat qilish, saf mashqlarini bajarish (“Tekislaning!”, “Rostlaning!”, “Tartib bo`yicha sanang!”, “O`ngga!”, “Chapga!” kabi buyruqlarni bajarish).




Maydon bo`ylab sekin yurish, yurish mashqlarini bajarish (oyoq uchida, tovonda, oyoqning ichki va tashqi qismlarida), yurishdan yugurishga o`tish, yugurish mashqlarini bajarish (o`ng va chap tomonlar bilan, orqa tomon bilan ).
Yugurishdan yurishga o`tish va doira bo`lib saflanish.


Umumrivojlantiruvchi mashqlarni bajarish:


1-mashq: Dastlabki holat asosiy turish. 1-qo`llarni oldinga ko`tarish, 2-qo`llarni yuqoriga ko`tarish,
3-qo`llarni yonga tushirish, 4-dastlabki holat



  1. mashq: Dastlabki holat oyoqlar yelka kengligida, qo`llar belda. 1-4-boshni chap tomonga aylantirish,

1-4- boshni o`ng tomonga aylantirish



  1. mashq: Dastlabki holat oyoqlar yelka kengligida, qo`llar yelkada. 1-4-yelkalarni oldinga aylantirish,

1-4-yelkalarni orqaga aylantirish.



  1. mashq: Dastlabki holat oyoqlar yelka kengligida, qo`llar ko`krak oldida, tirsakdan bukilgan. 1-2-qo`llarni orqa tortish, 3-4-chap va o`ng tomonga burilib qo`llarni orqaga toritish.

  2. mashq: Dastlabki holat oyoqlar yelka kengligida, qo`llar belda. 1-4-belni chap tomonga aylantirish, 1-4-belni o`ng tomonga aylantirish.




  1. mashq: Dastlabki holat oyoqlar yelka kengligida, chap qo`l yuqorida. 1-4-chap tomonga egilish mashqini bajarish, 1-4-o`ng tomonga egilish mashqini bajarish.

  2. mashq: Dastlabki holat oyoqlar yelka kengligidan biroz kengroq ochilgan, qo`llar belda. 1-chap oyoqqa egilish, 2-o`rtaga egilish, 3-o`ng oyoqqa egilish, 4- dastlabki holat.



  1. mashq: Dastlabki holat oyoqlar yelka kengligidan biroz kengroq ochilgan, qo`llar oldinda. 1-chap oyoqqa o`tish, qo`llar oldinda, 2-dastlabki holat, 3-o`ng oyoqqa o`tirish, 4-dastlabki holat


  1. mashq: Dastlabki holat oyoqlar yelka kengligida, qo`llar oldinda. O`tirib turish mashqini bajarish

(5 marta)



  1. mashq: Dastlabki holat asosiy turish. 1-qo`llar yuqoriga, oyoqlar uchlariga ko`tarilib, chuqur nafas olinadi, 2-egilib nafas chiqariladi, 3-4-shuning o`zi takrorlanadi.

Download 8,42 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish