Sana______________________
Dars mavzusi: Sahiy va kamtar bo’ling .
Dars maqsadi:
1.Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga sahiy va kamtarlik fazilatlari haqida bilim berish
2.Tarbiyaviy maqsad: insoniylik fazilatlarini shakllantiish.
3.Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni og’zaki nutqini o’stirish,lug’at boyligini oshirish
Dars metodi: ko’rgazmali ,tushuntirish, suhbat
Dars turi: Yangi bilim berish,
Dars jihozi: darslik, ko’rgazma, tarqatma, video lavha
Darsning borishi
I.Tashkiliy qism.
O’quvchilar bilan salomlashish.Dars maqsadi bilan tanishtirish.Bugungi tabiat taqvimini yurgizish. Tabiatdagi o’zgarishlar haqida suhbat.
O’tgan mavzui so’rash, mustahkamlash Maqol va topishmoqlarni yod olgan o’quvchilar bilan “Tezlor savol-javob” o’yinini o’tkazish.
”Sabrli Ohu” matnini hikoya qildirish va o’qitish.
III. Yangi mavzu bilan ishlash
Sahiy va kamtar bo’ling
Darsikdagi rasm bilan ishlash
a) Rasmda nimalar tasvirlangan?
b) Rasm asosida qizg’anchiqlikni yomon odat ekanligini so’zlab bering.
Hikoyat
Bir donishmanddan so’radilar:
– Qaysi yomon odat boshqa yaxshi fazilatlarni yo’q qiladi?
– Xasislik ,- deb javob berdi u .
Yana so’radilar:
Qaysi yashi fazilat boshqa yomon odatlarni yo’q qiladi?
Sahiylik ,-dedi donishmand
Matnni o’quvchilarga bir nuqtadan o’qitiladi. Har bir o’quvchi sinfdagi ehg sahiy deb bilgan o’quvchi va eng xasis deb bilgan o’quvchi haqida o’z fikrlarini bildiradi. Matn asosida savollarga javoblar topiladi.
Sahiylik qanday fazilat?
Sahiy bo’lish uchun nima qilish lozim?
Yangi mavzuni mustahkamlash
Sahiylik borini boshqalar bilan baham ko’rish. Xasislik esa qizg’anchiqlikdir. Xasis yordam so’rab kelgan odamga bor narsni ”menda yo’q” deb aldab bermaydi.
Farzandlarim, sahiylik fazilatlarni eng yahshisi, xasislik odatlarning ehg yomoni ekanini yodingizda tuting.
|
Donolar bisoti bolan ishlash
Lug’at bilan ishlash
Moddiy yordam- pul yoki buyum bilan yordam ko’rsatish.
Farzandlarim , kamtarlik biror ishni ’men qildim ”deb maqtanmay ,”do’stlarim bilan birga , yaqin insonlar yordamida bajardim’ deyish, yordami uchun katta- kichikka rahmat aytishdir.
Kamtarlik – yaxshi xislat . Kamtar bo’ling , maqtanchoq bo’lmang .
Manmanlikdan yiroqda bo’ling .
Unutmang , qamish ham kekkayib-kekkayib oxiri bo’yra bo’ladi .
|
Manman o’z onasiga ham yoqmaydi .
Kamtarga- kamol,manmanga -zavol
Xosiyat buvisi o’tirgan xonaga kirdi.
– Assalomu- alykum, buvijon, yaxshi uxlab turdingizmi?-deb buvisining yuzidan o’pib qo’ydi.So’ng pastga o’tirdi.
– Vaalaykum assalom, oppog’im,nega pastga o’tirib olding? Kel yonimga –dedi Mukarram buvi.
–Yo’q buvilon ,yuqoriga sizning oldingizgz otaponam o’tiradilar, bolalar pastga o’tirishi kerak- dedi Hosiyat.
–Voy o’zimning odobli qizimdam o’rgilay ,- yayrab ketdi buvisi.
-Buvijon ,odob nima?-qiziqdi Hosiyat.
Odob odamning kimligini bildiradi.Olamga oftob qanchalik zarur bo’lsa, odamga odob ham shunchalr zarur.Sening kattalarga salom berishihg, jilmayib ochiq chehra bilan ”buvijon”, ’oyijon”,opajon” deb gapirishingni ko’rgan kishilar ” Hosiyatxon odobli qiz ekan” deydi. Bordi-yu o’toqlaringni jerkib gapirsang ,odamlarga labingni burib qarasang,kir-chir kiyimda yursang , hamma sendan qochadi, odobsiz qiz ekan deydi.
– Demak qimmatxon odobsiz qiz ekan-da. Maqtanchoq. Faqat o’zining o’yinchoqlarini ,ko’ylaklarini ,oyisini maqtaydi. Boshqalarni masxara qilgani-qilgan. O’yinlarimizga qo’shilmaydi. ”Sening yangi ko’ylaklaring ham yo’q”, deydi.
– Bundaylarni manman deyishadi.manman odamlar o’zlarini hammaan aqlli, dono deb hisoblashadi. Lekin undaylar juda tez obro’sini yo’qatadi, yakkalanib qoladi.
– hozir Qimmatxon ko’chamizda yakkalanib qolgan.
– Bolajonim, manman odam shunaqa jizzaki bo’lib qoladi. Keyinchalik katta bo’lib o’qishga kirganida , ko’pchilik bilan ishlaganinda ham hech kim bilan til topisha olmaydi. Manmanning do’sti bo’lmaydi. Kamtar odam esa katta- kichikka bir hil muomalada bo’ladi. Qo’lidan kelgan yaxshilikni ayamaydi. Natijada ko’pchilikni hurmatini qozonadi.
– Buvijon shu gaplaringizni o’rtoqlarimga ham aytib bersam maylimi?
— Albatta ayt. Hunki bu o’gitlar ularg ham , qimmatxonga ham kerak.
Hosiyat quvonganindan buvisini quchoqlab oldi.
Maqol
Dono o’git durdan aziz
Hikoyadan hulosa chiqaring.: manmanlik va kamtarlikning farqi nimada ekan?.
Darsni yakunlash. .Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilarni baholash va rag’batlantirish.
Uyga vazifa. Matnni o’qish va savollarga javob topish.Hikoya qilish
O`IBDO`: ______________________
Do'stlaringiz bilan baham: |