Sana : Sinf : 5 Fan : Ona tili Mavzu : Sifatlovchi aniqlovchi Darsning maqsadi : O'quvchilarga sifatlovchi aniqlovchi haqida ma'lumot berish



Download 40 Kb.
Sana12.04.2020
Hajmi40 Kb.
#44029
Bog'liq
Sifatlovchi aniqlovchi

Sana :

Sinf : 5

Fan : Ona tili

Mavzu : Sifatlovchi aniqlovchi

Darsning maqsadi :

1. O'quvchilarga sifatlovchi aniqlovchi haqida ma'lumot berish

2. Yoshlarga vatanparvarlik , insonparvarlik fazilatlarini mujassam ettirish orqali yuksak didli , aqlan barkamol ma'naviyati yetuk komil insoni shakllantirish .

3. Bilimli va oqil , mustaqil fikrlay oladigan kishilar bo'lishga undash

Darsning tipi : Yangi bilim berish

Darsning usuli : O'yinlar orqali mashqlar bajarish

Darsning jihozi : darslik , o'quv qo'llanmalari , ko'rgazmali qurollar , rag'bat kartochkalari

Darsning borishi :

1. Tashkiliy qism

2. Psixologik iqlim yaratish

3. Yangi mavzu bo'yicha topshiqriq va mashqlar bajarish

4. Darsni mustahkamlash

5. Uyga vazifa

Darsning shiori :

Toma - toma ko'l bo'lur ,

Hech tommasa cho'l bo'lur

Darsning o'quvchilar bilan salomlashishdan boshlaymiz , so'ng o'tgan mavzu yuzasidan savol - javob o'tkaziladi . Bunda o'quvchilarni guruhlarga bo'lib olamiz va " Tez yurar " o'yinini o'tkazamiz . Har bir guruh a'zosi 3 lahza ichida savollarga javob berishlari shart .

1. Aniqlovchi deb nimga aytiladi ?

2. Aniqlovchi ma'nosiga ko'ra necha xil ?

3. Aniqlovchining ostiga qanday chiziq chiziladi ?

4. Oppoq mashina keng ko'chadan o'tmoqda . Gapidan aniqlovchini toping ?

5. Toshkent juda chiroyli shahar . aniqlovchini toping ?

6. O'qigan odam hayotda qiynalmaydi . Gapidan aniqlovchini toping?

So'ng yangi mavzu bo'yicha topshiriq va mashqlar bajariladi .

1 - topshiriq

Nuqtalar o'rniga quyida berilgan so'zlarning sifatlovchilarini topib ko'chiring .

...... gul , ..... olma , ...... uy , ...... ko'cha

2 - topshiriq

Quyidagi berilgan kataklarni mos so'zlar bilan to'ldiring .

chiroyli --------- , zebo ---------- , so'lim ----------

O'quvchilar bilib oling rukni ostida berilgan qoidani yoddan aytib beradilar . Har bir guruhdan bittadan o'quvchi aytadi .

155 - mashq

Bajarishda " Topqirlar bellashuvi " o'yinidan foydalanamiz .

Matnni o'qib , mazmunini so'zlab berishga harakat qiling . Ajratib ko'rsatilgan so'zlarning qanday so'roqqa javob bo'lishini hamda qaysi gap bo'lagi bo'lib kelayotganini aniqlang .

Bugunga kelib ekologik muammo hayotimizning eng dolzarb masalasiga aylandi . UZOQ yillar davomida BU muammolarni hal etish uchun JIDDIY ish olib borishga yo'l berilmadi . U davrlarda BEPAYON o'lkamizninbg beqiyos boyliklarini asrash butunlay yot tushuncha edi . Natijada SERUNUM yerimiz kasallandi , BEG'UBOR havo , MUSAFFO suvlar bulg'andi .

156 - mashq

Hayvonlar , qushlar hamda o'simliklar dunyosiga munosabatingizni ifodalab ber necha gap tuzing . ULarda sifat , son , olmosh bilan ifodalangan sifatlovchi aniqlovchilarni qo'llang .

Birinchi guruh sifat bilan ------ifodalangan sifatlovchi aniqlovchilarga gap tuzadilar .

Ikkinchi guruh son bilan ifodalangan sifatlovchi aniqlovchilarga gap tuzadilar .

Uchinchi guruh olmosh bilan ifodalangan sifatlovchi aniqlovchilarga gap tuzadilar .

157 - mashq

Sifatlovchi aniqlovchini topib , izohlang .

O'zbekistonda qish ko'pincha uzoq davom etmaydi -------- ikki oydan oshmaydi . Ko'pincha havo nam , bulutli , sovuq bo'ladi . Tez - tez tuman tushadi , ba'zan qor yog'adi . Bu yerda qattiq sovuq kunlar ham bo'ladi . Yomg'irli kunlar tez - tez iliq kunlar bilan almashinib turadi .

Savol va topshiriqlar

1. Sifatlovchi anilqovchi deganda nimani tushunasiz ?

2. Narsaning belgisi deganda nimani tushunasiz ?

3. Sifatlovchi aniqlovchi ishtirok etgan gap tuzing ?
Darsning yakunida qaysi guruh ko'p rag'bat kartochkalarini qo'lga kiritgan bo'lsa , o'sha guruh g'olib deb e'lon qilinadi .

Uyga vazifa : 158 - mashq . Tabiat manzarasi haqida kichik hikoya yozing . Tabiqtning qanday va qaysi jihatlari diqqatingizni jalb etadi .

5 " B" sinfda o'tkazilgan tadbir qatnashchilari

Hamsasi ko'ngilni shadek yoritgan

Ona tilimizni yo'qdan bor etgan

Tilimizni ko'rkam boy etgan

Alisher bobomlar qutlug' qadamlar

5 " B" sinfda o'tkazilgan ochiq darsdan lavha

Nayni labga olibdi ,

Hayrat , garang qolibdi

- " Voydod , dunyolar shohi

Iskandarning bor shohi "!

- " Iskandar Zulqarnayn " ertak - dostonidan lavha

Ustarangni tayyorla

Sochlarimni qirq tashla

Sartarosh ochsa qalpoq

Boshda ko'rdi qo'sh shohni


5 " B" sinfda " Bahorda hamnafas shoira mavzusida o'tkazilgan bellashuvdan " Zulfiyaxonim izdoshlari " .

Salom mening aziz dugonalarim



Azizim , lobarim , chevarim qizlar !
Download 40 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish