O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
____________ VILOYATI
XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
______ TUMAN XALQ TA’LIMI BO‘LIMIGA QARASHLI __-UMUMIY O`RTA TA’LIM MAKTABI BOSHLANG`ICH SINF O`QITUVCHISI
___________________________NING
3-SINFLAR UCHUN ONA TILI
FANIDAN TAYYORLAGAN
DARS ISHLANMASI
Sana_________________ 26
Mavzu: Gapning mahsadiga ko’ra turlari 72-74 - mashqlar
Darsning maqsadi: ta`limiy: Gap turlari: gapning tugallangan fikrni bildirishi, yozuvda har bir gapning bosh harf bilan yozilishi, gap oxirida tinish belgilarining qo‘yilishi, gaplarning ifoda maqsadiga ko‘ra turlarga bo‘linishi: darak gap, so‘roq gap, buyruq gap; his-hayajon gap, his-hayajonsiz gap. Nuqta (. ) so‘roq (?) belgilari, his-hayajon bilan aytilgan gapning oxiriga undov belgisining qo‘yilishi haqida bilim berish.
Tarbiyaviy: barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish; o'zbek xalqining milliy urf-odat, an'ana va qadriyatlarini amalda qo'llash malakalarini shakllantirish.
Rivojlantiruvchi: Og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish. Mustaqil fikrlashga o`rgatish.
O`quv jarayoniga oid kompetensiya : TK-2: o‘zini nazorat qila olish; TK-3: sinfdagi jihozlar, o‘quv qurollarini asrab-avaylash; maktabda, oilada va turar joylarida bo‘layotgan jarayonlarda ishtrok etish. TK-5: ehtiyoji uchun kerak bo‘lgan narsalardan (o‘quv qurollari, kiyim-kechagi) tejab foydalanish. FK-1: rasmlar asosida va o‘qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi; nutq jarayonida o‘zlashtirgan yangi so‘zlarni og‘zaki nutqda qo‘llay oladi; FK-2: o‘zbek tilidagi nutq tovushlarini to‘g‘ri talaffuz qila oladi; talaffuz me’yorlariga rioya qila oladi;
Darsning turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi.
Darsning metodi : aqliy hujum, suhbat, savol-javob, ta’limiy o‘yini.
Darsning jihozi: Mavzuga oid rasmlar, ona tili darsligi
Darsning texnik chizmasi:
-
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
O’quvchilarni faollashtirish uchun savollar
|
5 daqiqa
|
Yangi mavzu bilan ishlash
|
25 daqiqa
|
Ijodiy faoliyat (mustahkamlash)
|
5 daqiqa
|
Dars yakuni (o’quvchilarni rag’batlantirish)
|
5 daqiqa
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
Dars shiori:
Solishtirib ko’raylik, kimning xati chiroyli?
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism.
a) salomlashish;
O’quvchilar:
Hamma so’zlar ichida
“Salom” sevgan so’zimiz.
Tilimizni bu so’zga
O’rgatgan ham o’zingiz.
Bizlar doimo deymiz:
“Assalomu alaykum”.
O’qituvchi:
Vaalaykum assalom
Balli bolalar!
O’tiringlar.
O’qituvchi:
Bolajonlar, sog’-omonmisiz,
Bugungi darsga tayyormisiz?
O’quvchilar:
Hammamiz sog’-omonmiz,
Yangi darsga tayyormiz!
b) navbatchi axboroti;
Istagan mavzuingizda ochiq dars taqdimotlar tayyorlab beramiz
Murojaat uchun telefon
97-845-09-09
Telegram @secret_0909
Guruhimiz : @iqtidorli_uzedu
Istagan mavzuingizda ochiq dars taqdimotlar tayyorlab beramiz
Murojaat uchun telefon
97-845-09-09
Telegram @secret_0909
Guruhimiz : @iqtidorli_uzedu
Istagan mavzuingizda ochiq dars taqdimotlar tayyorlab beramiz
Murojaat uchun telefon
97-845-09-09
Telegram @secret_0909
Guruhimiz : @iqtidorli_uzedu
Istagan mavzuingizda ochiq dars taqdimotlar tayyorlab beramiz
Murojaat uchun telefon
97-845-09-09
Telegram @secret_0909
Guruhimiz : @iqtidorli_uzedu
Do'stlaringiz bilan baham: |