Oʻzbekiston olimlari Darsning maqsadi: a ta’limiy



Download 1,41 Mb.
bet1/3
Sana19.11.2022
Hajmi1,41 Mb.
#868766
  1   2   3
Bog'liq
O\'zbekiston olimlari


zbekiston olimlari
Darsning maqsadi:
a)ta’limiy: mavzuga oid matn,adabiy-badiiy materiallarni tinglab tushunish; gaplarning tuzilishiga koʻra turlarining qoʻllanishi haqida umumiy tushunchaga ega boʻlish; oʻz nutqlarida sodda va qoʻshma gaplarni mustaqil ravishda qoʻllay olish; fikrni og’zaki va yozma tarzda aniq va tushunarli bayon qila olish.
b)tarbiyaviy: ma’naviy va madaniy merosni avaylab-asrash, odob-axloq qoidalariga rioya qilish,oʻzaro muloqatda muomala madaniyatiga amal qilish; oʻquvchilarni kitob mutolaa qilishga qiziqtirish, ularda kitobxonlik madaniyatini shakllantirish, barkamol shaxslar, oʻzaro hurmat ruhida tarbiyalash.
d)rivojlantiruvchi: oʻquvchilarning og’zaki va yozma nutqini rivojlantirish, lug`at boyligini oshirish; oʻquvchilarda ijodiy fikrlash, ifodali oʻqish koʻnikmalarini rivojantirish; adabiy nutq yuzasidan mavjud tushunchalarni mustahkamlash, yangi ma’lumotlar bilan boyitish; soʻzlashuv odobiga oid malakalarini rivojlantirish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi.
Dars metodlari: interfaol suhbat,”Zanjir” usuli, “Aqliy hujum” metodi, “Xotira mashqi” metodi, “Intervyu” metodi, “Tinglaymiz, anglaymiz” ta’lim texnologiyasi.
Dars shakli: guruhlarda ishlash.
Dars jihozi: darslik, AKT, mavzuga mos rangli rasmlar, didaktik tarqatma materiallar, multimedia vositalari.
Dars shiori: Olim boʻlsang, olam seniki.
Leksika: Iqtidor, iste’dod,qobiliyat, tinimsiz mehnat, ishtiyoq, tirishqoqlik, samarasini koʻrish, maqsadga erishish kabi tayanch soʻzlar va birikmalar.
Grammatika: Gaplarning tuzulishiga koʻra turlari. Sodda va qoʻshma gaplar.
Adabiy oʻqish: Oʻzbek akademik olimlari va ularning hayot yoʻli haqida ma’lumot.


Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism: Oʻquvchilar bilan salomlashish. Davomatni aniqlash. Sinfni guruhlarga ajratish.
II. Uyga vazifani soʻrash: Oʻquvchilardan uyga berilgan topshiriq: “Bolalik” qissasidan parcha “Zanjir” usulida soʻraladi.
Bilasizmi?” metodi. Oybekning hayoti va ijodi boʻyicha koʻrgazmali quroldagi savollar toʻplamiga oʻquvchilar javob berishadi. Fikr va g’oyalar bildiriladi va jamlab boriladi. Aniq va toʻg’ri javoblar tanlab olinadi.
1.Oybek qachon va qayerda tavallud topgan?
2. Uning asarlari nomlarini ayting.
3. “Bolalik” qissasining asosiy qahramoni kim deb oʻylaysiz?
4.Bosh qahramon nimaga qiziqadi?
5. Oybekka qanday ta’rif berilgan?
6.Oybek qayerlarda tahsil olgan?
7. “Bolalik” qissasi qahramonlarini ayting.

Download 1,41 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish