Ona tili. 2-“B” sinf Mavzu: Nuqtalar òrniga sòroqqa mos sòzlarni qòyib kòchirish. Dars maqsadi



Download 1,21 Mb.
Sana22.03.2022
Hajmi1,21 Mb.
#505514
Bog'liq
Ona tili SHERMETOVA MALOHAT NIMA QILDI SO\'ROG\'IGA JAVOB BO\'LGAN SO\'ZLAR


Ona tili.
2-“B” sinf
Mavzu: Nuqtalar òrniga sòroqqa mos sòzlarni qòyib kòchirish.
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzuga oid bilim va ko’nikma hosil qilish
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chiroyli yozuv qoidalariga rioya qilishga o’rgatish, ularga estetik tarbiya berish
c) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, savodli yozish uquvlarini o’stirish.
d) korreksion maqsad: o’quvchilarning talaffuzini mashq qildirish, tez aytishlar orqali nutqini, talaffuz me’yorlarini to’g’rilash.
Dars turi: yangi bilim beruvchi.
Dars métodi: suhbat, savol-javob, topshiriqlar bilan ishlash.
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, tarqatma materiallar, kesma harflar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Darsning borishi:

Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich
Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi
So’zlarni yozish o’rgatiladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

O’tilgan mavzuni mustahkamlash
“Yangi mavzu ustida ishlash
19 - mashqlarni bajarish

Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob

31 minut

4-bosqich Mustahkamlash

Mavzu yuzasidan savol va topshiriqlar O’yinli mashg’ulotlar

Muammoli izlanish

6 minut

5-bosqich rag’batlantirish, dars yakuni

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




2 minut

6-bosqich
Uyga vazifa

20-mashq

izlanish

1 minut


II. O’tilgan mavzuni takrorlash, o’quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash maqsadida aqliy hujum savollari beriladi.
1. O’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?
2. So’zlar qanday ma’nolarni bildiradi?
3. So’zlar nimalarga bo’linadi?
4. So’zlar bir satrdan ikkinchi satrga qanday ko’chiriladi?
5. Kim? So’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarga misol ayting.
6. Nima? so’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarga misol ayting
7. Nima qildi? so’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarga misol ayting
Turg’un shaharda yashaydi. U yozgi ta’tilda qishloqqa bordi. Anhorda cho’mildi, baliq tutdi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb etiladi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Nima qildi? so’rog’iga javob bo’lgan so’zlar.
Nuqtalar o’rniga mos so’zlarni qo’yib ko’chiring.
Qaychi bilan (nima qilamiz?)…..
Nina bilan (nima qilamiz?)…..
Qo’yish uchun so’zlar: qirqamiz, tikamiz.
Topshiriq:
Bahor keldi. Dehqon dala ishlarini boshladi. Gaplaridagi nima qildi? So’rog’iga javob bo`lgan so`zlarni toping.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash
Mustaqil ish beriladi. Bahor tabiati mavzusida suhbat o’tkaziladi.
O’quvchilarning so’zlarni yozishda qo’l harakatlari kuzatib turiladi.
Dam olish daqiqasi
Gullar mavzusida o’quvchilar bilan suhbat o’tkazish
- Qaysi fasl boshlandi?
- Bahorda qanday o’zgarishlarni ko’ryapsiz?
- Bahorgi dala ishlari haqida so’zlang.
- Bahorda qanday bayramlar nishonlanadi?
- Gaplardagi nima qildi? so’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarni ayting.


GRAFIK TEST.
V. O’quvchilar darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
VI. Uyga vazifa. 20 – mashq.





TOSHKENT VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
CHIRCHIQ SHAHAR XALQ TA`LIMI
BO`LIMI TASARRUFIDAGI

23-YORDAMCHI maktab


ONA TILI
2- “B” sinf.
Mavzu: Nuqtalar òrniga sòroqqa mos sòzlarni qòyib kòchirish.

O`qituvchi: Shermetova Malohat Botirovna
Download 1,21 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish