Sana: «___» _____________ 201__ y.
Mavzu: 7-SINF “ALGEBRA” KURSIDA O’RGANILGAN
MAVZULARNI TAKRORLASH
Darsning maqsadi: 7-sinfda o’tilgan mavzularni takrorlash, 8-sinf kursiga poydevor yaratish. O’quvchilarni tashkilotchilikka, mustakillikka, aniqlikda tarbiyalash. O’quvchilarning fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
Darsning ko’rgazmali qurollari: ______________________________
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish va Yangi mavzuni mustahkamlash:
1. Algebraik ifodaning son qiymatini toping:
1) S=2(ab+ac+bc), bunda a=5, b=4, c=10;
2) V= , bunda h=12, a=10, b=8;
3) , bunda a=10, b=40, n=16;
4) V , bunda a=30, b=20, h=25;
2. Qavslarni oching va soddalashtiring:
1) 7a-(5a+4b); 2) 9x-(7y-4x);
3) –(2a-3b)-(-a+3b); 4) 8x-(3y+5x)-(-2y-x).
3. Agar:
1) v=60; 2) v=75; 3) v=90; 4) v=100
bo’lsa, u holda ifodaning son qiymatini toping.
4. Har bir to’g’ri javob uchun: matematikadan k ball, ingliz tilidan m ball, ona tili va adabiyotidan n ball qo’yiladi. Nodira matematikadan a ta, ingliz tilidan b ta, ona tili va adabiyotidan c ta savolga to’g’ri javob berdi:
1) Nodira to’plagan jami ballni hisoblash uchun ifoda tuzing;
2) agar a=35, b=34, c=36; k=3,1; m=2,1 va n=1,1 bo’lsa, u jami qancha ball to’plagan?
5. Tenglamani yeching:
1) 2x+15=3x-11; 2) 7-5x=x-2;
3) 2(x-3)=3(2-x); 4) -3(4-x)=2(x-5).
6. Tenglamani yeching:
1) 3,2x+1,8x=6x-3,5; 2) 7,5x-2,5x=7x-10;
3) 0,5·(0,4x-8)=5(0,2x-1); 4) 2,4(5x-3)=-0,8(10-5x).
7. Sayyoh 3 km va qolgan yo’lning 1/3 qismini o’tgach, hisoblab ko’rsa, jami yo’lning yarmiga yetishi uchun yana 1 km masofa qolibdi. Jami yo’l necha kilometr ekan?
8. Uzunligi 9,9 m bo’lgan simni ikki qismga bo’lishdi. Agar:
1) bo’laklardan biri ikkinchisidan 20% qisqa bo’lsa;
2) bo’laklardan biri ikkinchisidan 20% uzun bo’lsa, har bir bo’lakning uzunligini toping.
9. 1) Bir son ikkinchi sonning 45% ini tashkil qiladi. Sonlardan biri ikkinchisidan 66 taga ko’p bo’lsa, shu sonlarni toping.
2) Bir son ikkinchi sonning 30% ini tashkil qiladi. Sonlardan biri ikkinchisidan 35 taga kam bo’lsa, shu sonlarni toping.
10. Bir qishloqdan ikkinchi qishloqqa piyoda 4 km/soat tezlik bilan yo’lga chiqdi. Oradan 2 soat o’tgach, piyodaning ketidan 10 km/soat tezlik bilan velosipedchi yo’lga chiqdi. U ikkinchi qishloqqa piyodadan 1 soat avval yetib keldi. Qishloqlar orasidagi masofani toping.
11. Hisoblang:
12. Birhadni standart shaklda yozing va son qiymatini hisoblang:
1) ba 8ac, bunda a=1/2, b=-3, c=2;
2) , bunda x=3, y=1/9.
13. Ko’phadni standart shaklga keltiring:
1)
2)
Amallarni bajaring: (14-15)
14. 1)
2)
3) 4)
15. 1) 3)
2) 4) ;
16. Ifodani soddalashtiring:
1) 2)
3) 4)
Ko’paytuvchilarga ajrating (17-18)
17. 1) 2)
3) 4)
5) 6)
18. 1) 2)
3) 4)
19. Hisoblang:
1) 2) 3)
4) 5) 6)
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash. O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Do'stlaringiz bilan baham: |