Mavzu: Ikkilangan burchakning
sinusi va kosinusi
9-”A”
Sana:
____
Fan:
algebra
Darsning maqsadi: - Ta’limiy: Keng mushohadali shaxs ma’naviyatini shakllantirish;
- Tarbiyaviy: O’quvchilarga ikkilangan burchakning sinusi va kosinusi haqida qo’shimcha ma`lumot berish;
- Rivojlantiruvchi: O’quvchilarda bilim, ko’nikma va malaka hosil qilish;
Dars uslubi
Dars usuli
Yangi bilimlar va
tushunchalar
hosil qilish va
o’zlashtirish
darsi
Ko’rgazmali-
amaliy
Suhbat, bahs,
test sinovi,
guruhlarga
bo’lib ishlash,
xotira mashqi
Dars tipi
Darsning rejasi: - Darsning tashkiliy qismi;
- O’tilgan mavzularni takrorlash;
- Matematik loto;
- Yangi mavzu bayoni;
- Misollar yechish;
- Matematik diktant;
- Vazifa;
Darsning borishi
Darsning tashkiliy qismi:
“Hech kimdan kam emassan”
reklama roligi orqali psixologik iqlim
yaratish, o’quvchilarning darsga
tayyorligini tekshirish
B i z n i n g sh i o r
Istiqlol bayrog’in baland ko’targan,
O’zbekman deb, mag’rur ko’ksini kergan,
Mehru muhabbatin Vatanga bergan,
Ajdodlar ruhini mudom etgan shod,
Barkamol avlodmiz, barkamol avlod!
Teskor savol-javoblar: - Sinusning ta`rifini ayting.
- Kosinusning ta`rifini ayting.
- Tangensni ta`rifini keltiring.
- Vazirlar mahkamasining 473- sonli qarori haqida tushuncha bering?
- 2009-2010- o’quv yili qanday nomlanadi?
- “Yuksak ma`naviyat –yengilmas kuch”asari necha bobdan iborat?
- 45 ˚li burchakni radian o’lchov birligiga aylantirib ayting.
- 60˚li burchakni radian o’lchov bilrligiga aylantirib ayting.
- 30˚li burchakni radian o’lchov bilrligiga aylantirib ayting.
- Sin (-45 ˚) hisoblang.
- tg(-60˚) ni hisoblang.
- Cos(-45 ˚) ni hisoblang.
Matematik loto
1
|
Cos (á + β)
|
Cos αCos β - SináSinβ
|
2
|
Cos (á - β)
|
Cos αCos β + SináSinβ
|
3
|
Sin (á + β)
|
Sin αCos β + Cos á Sinβ
|
4
|
Sin (á - β)
|
Sin αCos β - Cos á Sinβ
|
5
|
tg (á + β)
|
(tg α + tgβ) / (1- tg α tg β)
|
6
|
tg (á + β)
|
(tg α - tgβ) / (1+ tg α tg β)
|
Sinuslarni va tangenslarni hisoblab
chiqish 1º li sinusga asoslangan.
Uni shu choqqacha hali hech kim ishonarli
qilib aniqlamagan edi.Hamma olimlar shu
yo’l bilan yetarlicha yaqinlashtirish mumkin deb
o’ylab, faqat ravshan ko’rsatib bera olishlarini
tan oladilar. Biz bo’lsak xudoning marhamati
bilan boshqa yo’l tutdik - isbot metodidan
bordik va maxsus asar tuzdik, bu asarda ana
shu murakkab masalani yechib beramiz;
so’ngra biz o’sha usul asosida hisoblab
Chiqarilgan sinuslarning jadvallarini tuzdik.
U l u g’ b e k j a d v a l i d a n
| |
H o z i r g i j a d v a l d a n
| |
α
|
Sin α
|
α
|
Sin α
|
20
23
26
|
0,342020142
0,390731129
0,438371147
|
20
23
26
|
0,342020143
0,390731128
0,438371147
|
Matematik diktant.
1-qator
1.Agar α=2Π/3 bo’lsa sin α
sonning ishorasini aniqlang.
2. Sin α=0,8 bo’lsa cos α ni
toping.
3. Topilgan qiymatlarga ko’ra
sin 2 α ni toping.
2-qator
1.Agar α=4Π/3 bo’lsa cosα
sonning ishorasini aniqlang.
2. cos α=0,6 bo’lsa Sin α ni
toping.
3. Topilgan qiymatlarga ko’ra
cos 2 α ni toping.
Javoblar:
1-qator.
2-qator.
Dars yakuni.
- Faol qatnashgan o’quvchilarni baholash;
- Uyga vazifa: Tg2α ni qo’shish formulasi
yordamida keltirib chiqarish.
- 338 – 343 misollar (juftlari).
OFARIN
BARAKALLO
HARAKAT QIL
5
4
3
Do'stlaringiz bilan baham: |