Mavzu: Bir mavzuga oid rasmlar yordamidahikoya tuzish va yozish. Sana : Darsning maqsadlari



Download 55,61 Kb.
Sana14.03.2021
Hajmi55,61 Kb.
#61584
Bog'liq
hikoya


Mavzu:Bir mavzuga oid rasmlar yordamidahikoya tuzish va yozish.

Sana :


Darsning maqsadlari:

a) ta`limiy:bir mavzuga oid rasmlar yordamida hikoya tuzish va ma’lum tayyorgarlikdan so`ng uni yozish ko`nikmasini shakllantirish.Nutqiy, lingvistik, sotsiolingvistik, pragmatik kompetentsiyalar

b) tarbiyaviy: so`zlarning ma`nosini anglas, ularda to`g`ri va chiroyli, xatosiz, talaffuz qilish tushunchasini hosil qilish;

d) rivojlantiruvchi: mavzu asosida olgan bilimlarni mustaqil qo`llay bilish qobiliyatini shakillantirish va rivojlantirish.Dars uslubi: Ko`rgazmali, amaliy, aralash.

Dars jihozlari: Ona tili, odobnoma kitoblari, , rasm va boshqotirmalar, magnit taxtasi, aql mashqlari, “Sehrli parda” didaktik o`yini, magnit tasmasi.

Darsning borishi:

I-BOSQICH:Darsni tashkil qilish jarayoni .Tashkiliy qismda O`quvchilar bilan salomlashib, davomat aniqlanadi.

— O`qituvchi: Aziz bolajonlar, bilimga tashna qalblar. Qani ayting-chi, hozirgi darsimiz qanday dars?

—O`quvchilar: Hozirgi darsimiz bizga ko`p bilim beruvchi ona tili darsidir.

— O`qituvchi: Ona tili darsida nimalarni O`rganasiz?

— O`quvchilar: Ona tilim, jonu dilim,O`rgatadi O`z tilim.Chiroyli va xatosiz,Yoz deydi ona tlim.

II-BOSQICH:O‘tilgan va uyga berilgan mavzuni so‘rash, takrorlash jarayoni

— O`qituvchi: Keling, tabiat taqvimi haqida suhbat o`tgazaylik. Hozirgi faslimiz bahor fasli. bahor kunlari haqidanimalarni bilasiz?Bu haqdagi javoblar eshitiladi. O`quvchilar tabiat taqvimini mustaqil belgilaydi. “Aytilishida tushib qoladigan undoshlar” mavsusi bo`yicha suhbat o`tkaziladi. Uyga vazifa didaktik materiallar orqali so`rab baholanadi.

Sinf 3 ta guruhga bo`linadi. Guruhlarga nom berilib, savol yozilgan bittadan bayroqcha rasmi tarqatiladi. D, T undoshlari haqida og`zaki savol-javob O`tkaziladi, kichik rebus to`ldiriladi.Quyidagi rebusda tushib qolgan tovushlarni o`rniga qo`ying:

XUSNFRANPOTX

Òquvchilar quydagicha to`ldirishga harakat qiladi:



XURSANDFARZANDPOYTAXT

O`tgan mavzu aql mashqlari orqali mustahkamlanadi.



1. Sigir buzoqdan...... (baland).2. It otdan...... (past).3. Achitib gapiruvchishaxs...... (do`st).4. O`zbekistonning poytaxti......(Toshkent).

III-BOSQICH:Yangi mavzu mazmunini tushuntirish jarayoni.277- mashq.




1-rasm


2-rasm




3-rasm

Rasmlarga qarang. Har bir rasmda qanday ishlar tasvirlanganini ayting.

O’quvchilar javobi tinglanadi.O’qituvchi hikoya tuzish jarayoni haqida tushuncha beradi.

IV-BOSQICH:Yangi mavzuni mustahkamlash, amaliy va mustaqil ishlar bajarish jarayoni

Rasm asosida har bir rasmga reja tuziladi. Og’zaki hikoya qilinadi.

Ko’chat”. 1-rasm boyicha topshiriq

A) Rasmda kimlar tasvirlangan?

B) Ular nima ish qilyapti?

D) Bu qaysi fasl?



2-rasm boyicha topshiriq

A) Kim ko’chatni ushlab turibdi?

B) Kim suv olib kelayapdi?

D) Nimaga ko’chatga suv quyiladi?



3-rasm boyicha topshiriq

A) Nega ko’chat atrofi o’ralyapdi?

B) Ko’chat qaysi faslda ekil

O’quvchilar fikri umumlashtirilib daftarga reja asosida hikoya yoziladi.



V-BOSQICH:Darsga yakun yasash, baholash.

—O`qituvchi: Aziz bolajonlar.Inson dunyoga kelar ekan u Vatan va ona bag`rida voyaga yetadi. Shuning uchun onani sevgandek Vatanimizni, Onatabiatni ham sevamiz.Ko’chat eksak tabiatga bo’lgan mehrimiz yanada ortadi.Vatanimizni yanada go’zal bo’lishiga hissa qo’shaylik.Dars yakunida guruhlarning ishtirokiga izoh berilib, faol o`quvchilar rag`batlantiriladi.



VI-BOSQICH: Uyga vazifa berish278-mashq.
Download 55,61 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish