Mavzu: 100 dan ikki xonali sonni ayirish



Download 2,82 Mb.
Sana29.12.2021
Hajmi2,82 Mb.
#82670
Bog'liq
1- sinf 100 DAN IKKI XONALI SONNI AYIRISH


Mavzu: 100 DAN IKKI XONALI SONNI AYIRISH



1

Tashkiliy qism

5 daqiqa

2

0 'tilgan mavzuni so'rash

5 daqiqa

3

0'tilgan mavzularni mustahkamalsh

5 daqiqa

4

Yangi mavzu bayoni

20 daqiqa

5

Yangi mavzuni mustahkamlash

5 daqiqa

6

Dars yakuni. Baholash va uyga vazifa

5 daqiqa




Ish bosqichlari va mazmuni

Faoliyat mazmuni

O'qituv chining

O'quvchining

Faoliyat jarayoni

Dars uslubi:noananaviy, yangi bilim beruvchi

Dars turi: ко 'rsatmalilik, suhbat, aralash

Dars jihozi: plakatlar, testlar, tarqatma didaktik materiallar, rasmlar, jadvallar




Dars maqsadlari:

Ta'limiy: O'quvchilarga 100 da ikki xonali sonni ayirishni turli usullarini о'rgatish, yangi bilimlar bilan boyitish/

Tarbiyaviy: o'quvchilarni misol masalalar yechishda aniq tez, mustaqil shoshmasdan bajarishlarini tarbiyalash

Rivojlantiruvchi: о' quvchilar og'zaki va yozma nutqini boyitish, dunyoqarashlarini yanada rivojlantirish




l.Tashkiliy qism

Salomlashish, о'quvchilarni darsga jalb qilish. Navbatchi bilan savol-javob о'tkazish Dars qoidasini eslatish

Tinglashadi Savollarga

javob berishadi



II. O'tgan mavzuni so'rash

О 'tilgan mavzu yuzasidan savol javob qilish. Ко'rgazmali qurollar orqali о'tilgan mavzularni so 'rab, uyga vazifani tekshirish

Amaliy top shir iqlarni bajaradilar. Yozib oladilar.

O’tilgan

1. Ко 'rgazmali qurollar

Tinglanadi

mavzularni

orqali оtilgan

savolarga

mustahkamlash

mavzularni so'rab

javob




mustahkamlash

berishadi,




2. 2. Interfaol usullardan

yozib




foydalanish

oladilar

IVyangi mavzu

O'quvchilarning 100dan ikki xonali

Tinglanadi

bayoni.

Sonni ayirish haqidagi

savolarga




bilimlarini boyitish. Darslik

javob




bilan ishlash. Ayirish, qo 'shish

berishadi,




haida о 'quvchilarga yangi

yozib oladilar




bilimlar berish




V. Yangi mavzuni




Tinglanadi

mustahkamlash




savolarga







javob







berishadi,







yozib oladilar

VI.Dars yakuni

Oquvchilar bilimlarini







baholash, rag 'batlantirish




Mavzu: 100 DAN IKKI XONALI SONNI AYIRISH

Darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarning 100 sonini hosil qilish bo‘yicha egallagan bilimlarini boyitib borish, 100 dan ikki xonali sonni ayirish bo‘yicha bilim berish;

b) tarbiyaviy: dars jarayonida matematik muammolami ahillik, birodarlik, hamjihatlikbilan bajarishga, o‘quvchilarning bilimdon, zukkobodishga, hayotdagi har bir narsani qadrlashga, unga mehr bilan yondashishga o‘rgatish;

d) rivojlantiruvchi: matematik nutq, xotira, tafakkurni rivojlantirish, o‘quvchi- larning faolligini oshirish.

Dars turi: yangi bilim beruvchi.

Dars metodi: tushuntirish, savol-javob.

Darsjihozi: 1-sinf “Matematika” darsligi, mavzuga oid rasmlar.

Darsning borishi:

Tashkiliy qism. O‘quvchilar diqqatini darsga jalb etish. Daftar almashtirish. Uy vazifasini tekshirish.

0‘tilgan inavzuni mustahkamlash.

1) Akbar bir son o‘yladi. U o‘ylagan songa 9 ni qo‘shganda 50 soni hosil bodadi. Akbar o‘ylagan sonni toping.

  1. 100 so‘m pulga 50 so‘mlik qalamdan nechta olish mumkin?

  2. Zebo 100 so‘m pulining 40 so‘miga konfet oldi, unda qancha pul qoldi?

Yangi mavzuning bayoni. 1-misol yangi mavzu asosida bo‘lib, unga ekran orqali tushuncha beriladi.
9 ta o‘nlik

100 - 72 = ?

100-72 =

10 + 90= 100 10-2 = 8 90 - 70 = 20 20 + 8 = 28 100-72 = 28

namuna tarzida ko‘rsatiladi:

1 ta o‘nlik



100 sonidan 72 ni ayirish kerak. 100 - bu 10 ta o‘nlik. Bitta o‘nlikni olamiz. Bir o‘nlikdan 2 ni ayirsak, 8 qoladi. Bizda 9 ta o‘nlik qolgan edi.

9 ta o‘nl. - 7 o‘nl. = 2 o‘nl.

2 o‘nlik va 8 ta birlik 28 ta bo‘ladi.

2-misol doskada vozma tushuntirish

100 - 36 = (90 + 10) - (30 + 6) = (90 - 30) + (10 - 6) = 60 + 4 = 64 100 - 42 = (90 + 10) - (40 + 2) = (90 - 40) + (10 - 2) = 50 + 8 = 58 100 - 57 = (90 + 10) - (50 + 7) = (90 - 50) + (10 - 7) = 40 + 3 = 43 100 - 24 = (90 + 10) - (20 + 4) = (90 - 20) + (10 - 4) = 70 + 6 = 76 100 -62 = (90 + 10) - (60 + 2) = (90 - 60) + (10 - 2) = 30 + 8 = 38 100 - 56 = (90 + 10) - (50 + 6) = (90 - 50) + (10 - 6) = 40 + 4 = 44 Ekran orqali “O‘rdakcha trenajyori” bajariladi. Bu trenajyor mashqida o‘rdakcha qismlariga misollar yozilgan bodadi. Misollaming javoblariga mos




rangni tanlab o‘rdak qismlari bo‘yaladi. So‘ngra tugmachasi bosilsa, trenajyor mashqning misollari o‘zgarib keladi. O‘quvchilar bu trenajyor mashqni istalgancha b aj ari shl ari mumkin.

Yangi mavzuni mustahkamlash.



O‘quvchilarga mavzuni mustahkamlash uchun 3-masala ekranda ko‘rsatiladi.

Do‘konga 100 dona patir non keltirildi.

Tushgacha 85 tasi sotildi. Sotiladigan yana nechta patir qoldi?

Masalaning qisqacha shartini o‘quvchi- larning o‘zlari tuzib chiqadilar.

0‘quvchilar diqqati ekranga qaratiladi. Unda “Berilgan misollarni yechib taqqoslang” degan topshiriq yangraydi.

> = <



> = <

40 - 12 ? 78 - 50

40 - 12 = 78 - 50

O‘quvchilar topshiriqni bajarish uchun pastdagi belgilardan birini “sichqoncha”ning chap tugmachasi bilan bosadilar. Topshiriqni bajarish uchun TEKSHIRISH tugmachasi bosiladi. Agar topshiriq to‘g‘ri bajarilsa, qarsak chalinadi.



Mavzuga oid bilimlarni baholashda testdan foydalaniladi. Ekran orqali test savollari beriladi. Unda testni boshlash va keyingi tugmachalari bor. Testda m avzuga oi d masalalar bo’lib, ular bir balli tizimda baholanadi.

Testdan foydalanish o‘quvchilaming mavzu bo‘yicha olgan bilimlarini baholashda o‘qi- tuvchiga qulaylik tug‘diradi.



Ekranda “Sonlami o‘sish tartibida joy- lashtiring” yozuvi paydo boTadi. Yuqorida berilgan bo‘sh kataklar o‘miga pastdagi sonlar “sichqoncha” kursori orqali o‘sish tartibida joylashtiriladi. So‘ngra topshiriq to‘g‘ri yoki noto‘g‘riligini bilish uchun tugmachasi bosiladi



Topshiriq javoblarini to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanligini bilish uchun “Tekshirish’' tugmachasi bosiladi.

0 (nol) bilan tugaydigan ikki xonali sonlarni qo‘shish va ayirish mavzusini mustah- kamlash uchun “Sonlarning tarkibini to‘ldiring” trenajyor mashqi beriladi.



Darsni yakunlash. 0‘quvchilarning bilimini baholash va faol o‘quvchilam: rag‘batlantirish.

Uyga vazifa: darslikning 142-betidagi 4-misol.
Download 2,82 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish