Aim.Uz
Sana:11.09.2017
Mavzu: : Geografik qobiqlarning chegaralari, xususiyatlari.
Darsning maqsadi:
O`quvchilarga geografik qobiq xususiyatlarini ochib berish, geografik qobiqning chegaralari haqida tushuncha berish hamda geografik qobiqning rivojlanish bosqichlari haqida ma’lumot berish.
Talimiy- O’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarida qanday rivojlantirish, shakillantirish ko’zda tutilgan holda belgilanadi;
Tarbiyaviy – shaxsning qanday sifatlari shakillantirilishi ko’rsatiladi (axloqiy, estetik,ekologik, tarbiya berish, vatanga saodat, mexnatni ulug’lash, do’stona munosabatni tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi- o’quvchilar aqliy faoliyatining qanday shakillarini(materiallarga ishlov berish,jixozlardan foydalanish) va qanday mantiqiy jarayonlarni o’zlashtiradilar va bu qanday natija berish ifodalanadi (nutqni, fikrni o’stirish, xarakatlarni rivojlantirish
Kommunikativ kompetensiya:
mustaqil fikrini og‘zaki va yozma tarzda ifoda eta olish, guruhlarda ijodiy tarzda ishlay olish, geografik atama va tayanch so‘zlarni xorijiy tilda aytilishi va yozilishini bilish.
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi:
geografik adabiyotlardan samarali foydalana olish, ular asosida mavzuli axborotlarni tayyorlay olish, ommaviy axborot vositalari hamda Internet-saytlardan geografik mazmunga ega bo‘lgan ma’lumotlarni topish va ularni tahlil qila olish, media-madaniyatga rioya qilish.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
bilimini mustaqil ravishda oshirib borish, o‘qib o‘rganganlarini o‘rtoqlari bilan muhokama qilish; halol va to‘g‘ri so‘z bo‘lish, o‘z xatti-harakatini nazorat qilish, do‘stona tanqidni to‘g‘ri qabul qilish, atrofidagi tabiat manzaralari va madaniy landshaftlarni estetik his etish.
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:
maktab, mahallasida olib borilayotgan tadbirlarda maqsad yo‘lida faol ishtirok etish, muomala madaniyatga ega bo‘lish.
M illiy va umummadaniy kompetensiya:
umuminsoniy va milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘lish, geografik sayohat va kashfiyotlar tarixini insoniyat tarixining ajralmas qismi sifatida anglash, o‘zgalarning milliy va etnik xususiyatlari, an’ana va marosimlarini hurmat qilish
Darsning jihozi:
Geoxronologik jadval, Yarim sharlar tabiiy xaritasi, darslik, 6-sinf atlasi va yozuvsiz xaritasi.
Dars o`tish metodi:
Aqliy hujum, suhbat, hikoya, og`zaki bayon qilish.
Dars jarayoni
1.Tashkiliy qism 4 minut
2.O’tilgan mavzuni takrorlash( mustahkamlash) 12 minut
3.Yangi mavzuni tushuntirish 10 minut
4.Yangi mavzuni mustahkamlash 14 minut
5.O’quvchilarni baholash 3 minut
6. Uyga vazifa 2 minut
Darsning borishi: Tashkiliy qism.
O`tilgan mavzuni so`rab, baholash.
Geografik xaritalar qanday turlarga bo`linadi?
Geografik xarita va globuslar masshtabiga ko`ra qanday turlarga bo`linadi?
Dastlabki atlas, globus kimlar tomonidan yaratilgan?
Yangi mavzu bayoni:
Yangi mavzuni mustahkamlash bo`yicha savollar beriladi.
1. Geografik qobiqning o`rtacha qalainligi va chegaralari haqida so`zlang.
2. Geografik qobiqning xususiyatlari deganda nimani tushunasiz?
3. Ozon pardasi qanday vazifani bajaradi?
O`quvchilar baholanadilar.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa: Mavzuni o`qib kelish, savollarga javob yozish
Do'stlaringiz bilan baham: |