Mavzu: Insoniy fazilatlar.
Grammatik mavzu:Sifatlarning yasalishi.
Dars shiori: Odob – axloq - baxt va saodatga kalit.
Dars maqsadi:
Ta‘limiy maqsad: o’quvchilar bilan insoniy fazilatlar haqida suhbatlashish, sifatlarning yasalishi va Sifat yasovchi qo’shimchalarning qo’llanishi va imlosi haqida ma‘lumot berish .
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni mehr-oqibatlilik, insonparvarlik, mehnatsevarlik, kamtarlik, saxiylik kabi insoniy fazilatlar ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning eslab qolish qobiliyatini rivojlantirish , savodxonliklarini oshirish
Tayanch kompetensiyalar:
Jamiyatda o’zaro muloqotga kirisha olish; o’zfikriniog’zakivayozmatarzdaaniqvatushunarlibayonqilaolish; ijtimoiymoslanuvchanlik, o'zaromuloqot-da muomalamadaniyatigaamalqilish, jamoaviyhamkorlikdaishlayolish; muloqotdasuhbatdoshfikrinihurmatqilganholdao’zpozitsiyasinihimoyaqilabilish ,turliziddiyatlardao’zehtiroslariniboshqaraolish.
Axborotbilanishlashkompitensiyasi:
Mediamanbalar(radio, televizor, internet vaboshqalar) danzarurma’lumotlarniizlabtopaolish , saralash, saqlash, ulardan samarali foydalana olish, ularning xavfsizligini ta’minlash ko’nikmalarini egallash.
O’zini-o’zi rivojlantirish kompetensiyasi:
Doimiy ravishda o’zini-o’zi mustaqil va ijodiy rivojlantirish, hayot
Davomida mustaqil o’qib- o’rganish, mustaqil qaror qabul qila olish.
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:
sinfda, maktabda, oilada, mahallada va jamiyatda o’tkaziladigan tadbirlarda faol ishtirok etish, o’zining burchini bilish ,unga rioya qilish.
Dars usuli: Yangi bilim beruvchi ,taqdimot.
Dars shakli: An’anaviy.
Dars metodi: ,,O’ylab top“ , bahs- munozara, ,,Baliq skileti “, ,,Mozaika“ ,,,Aqliy hujum“, T jadvali.
Dars vositalari: 7-sinf ,,O’zbek tili“ darsligi, taqdimot, tarqatma materiallar, ,,O’zbek xalq maqollari“ kitobi, rangli suratlar.
Darsning texnik chizmasi:
Darsning borishi:
Tashkiliy qism - 2 daqiqa
O’tilgan mavzuni takrorlash-10 daqiqa
Yangi mavzu bayoni - 15 daqiqa
Yangi mavzuni mustahkamlash- 13 daqiqa
Darsni yakunlash va baholash - 3 daqiqa
Uyga vazifa berish - 2 daqiqa
Tashkiliy qism.
Salomlashish, sana va yangi mavzuni doskaga yozish,
Mavzu: Insoniy fazilatlar.
Grammatik mavzu: Sifatlarning yasalishi.
O’tilgan mavzuni takrorlash uchun ,,Aqliy hujum“ dan foydalaniladi.
Shoira Umida Abduazimova qayerda tavallud topgan va o’z mehnat faoliyatini qayerda boshlagan?
Javob:Umida Abduazimova 1953-yil 1- iyunda Toshkent shahrida tug’ilgan . 1970-1975 yillarda Toshkent davlat universitetining jurnalistika fakultetida tahsil oldi. Mehnat faoliyatini O’zbekiston televideniyesi adabiy –dramatic ko’rsatuvlar tahririyatida muharrirlikdan boshlagan.
“Yosh kuch” jurnali, “Ma’rifat”, “Tong yulduzi” gazetalarida turli lavozimlarda faoliyat yuritdi.
Umida Abduazimovaning qanday she’riy to’plamlar va publitsistik asarlarini bilasiz?
Javob: “Sevilganda”, “Kurtak”, “Umrim ziynati”, “Oymoma bog’”,
“Sevinchim”, “Oydin orzular ”.
Umida Abduazimovaning mustaqillik yillarida yozgan kitoblarini bilasizmi?
Javob: “Arazlamang” , “O’n sakkizdan o’tgim yo’q”, “Shirintoy”, “Tikilib-tikilib qarayman” , “O’n olti yoshimda” , “Yozilmagan kitob” va boshqalar.
Iste’dodli shoira qanday mukofotlar bilan taqdirlangan?
Javob: 1984- yilda Respublika Yoshlar tashkiloti mukofoti, 1987-yilda esa O’zbekistonda xizmat ko’rsaygan madaniyat xodimi unvoni bilan taqdirlangan.
Ana endi kim Umida Abduazimovaning “O’zbekcha tush ko’raman” she’rini yoddan aytib beradi? (ikki uchta o’quvchi she’rni yoddan aytib beradi).
O’zbekcha tush ko’raman.
Ustozim o’z tilimda
So’zlatar meni ravon.
Chunki o’zbek tilida
So’zlashar O’zbekiston.
O’zbek tili – ona til,
Rus, nemis- jonona til.
Qaysi yurtda yashasang,
Shu yurt tilin hurmat qil.
Men ko’p tilni o’rganib,
Muomala qilaman.
Ammo o’zbekcha yig’lab,
O’z tilida kulaman.
O’z tilida o’y surib,
O’zbekcha tush ko’raman.
O’zbekman deb har yerda,
G’ururlanib yuraman.
Do'stlaringiz bilan baham: |