Gulsiton davlat universiteti pedagogika fakulteti



Download 2,21 Mb.
Sana12.04.2022
Hajmi2,21 Mb.
#545687
Bog'liq
100 ICHIDA QO\'SHISH VA AYIRISH


GULSITON DAVLAT UNIVERSITETI
PEDAGOGIKA FAKULTETI

BT va STI” ta’lim yo’nalishi


15-13 -guruh talabasi Abdurahmonova Ra’noning matematika o’qitish metodikasi fanidan bir soatlik
DARS ISHLANMASI

Mavzu: 100 ICHIDA QO'SHISH VA AYIRISH
Dars maqsadi:
a) ta 'limiy: 100 soni ichida qo' shish va ayirishga doir egallangan bilimlarni mustahkamlash;
b) tarbiyaviy: dars mohiyatini yoritib berishjarayonida o'quvchilardazukkolik, topqirlik, tezkorlik fazilatlarini tarbiyalab borish;
d) rivojlantiruvchi: misolni tez va to'g'ri yechish ko'nikmalarini rivojlantirish.
Dars turi: aralash.
Dars metodi: yakka, guruhlarda va jamoa bo'lib ishlash.
Darsjihozi: darsgakeraklijihozlar, engso'nggitexnologiyalarbilanjihozlangan keng va shinam xona.
Darsning bonshi:
Tashkiliy qismi. O'quvchilarning diqqatini darsga jalb etish. O'tilgan mavzuni mustahkamlash.
O'tilgan mavzu "Tipratikan" trenajyori orqali mustahkamlanadi. "Bolalar, olmalar ortiga misollar berkitilgan. Misollarni to'g'ri yechsangiz, tipratikan olmalarni terib oladi" deganovozyangraydi. O'quvchilargalOOichida sonlarning yig'indisi beriladi. O'quvchilar bu misollarni yechib bo'lishgach, tipratikan o'z uyiga ravona bo'ladi.
100 ichida sonlarni qo'shish mavzusiga oid misollarni yechish bo'yicha bilimlarni mustahkamlash uchun ekrandagilardan foy-dalanib to'g'ri tenglik tuzish topshirig'i beriladi. Bu trenajyor mashqni bajarishda o'quvchilarda tezkorlik va hozirjavoblik sifatlari rivojlanadi.
Yangi mavzuning bayoni. O'qituvchi darslikning 117-betidagi 1-misolni o'quvchilarga tushuntiradi. Bu misol jadval ko'rinishida bo'lib, o'quvchilar uni og'zaki bajaradilar. Jadvalda birinchi qo'shiluvchi, ikkinchi qo'shiluvchilar berilgan bo'lib, yig'indini topish kerakligi o'qituvchi tomonidan tushuntiriladi. Bu misolni yechishda jadval tushirilgan plakatdan
foydalanilsa maqsadga muvofiq bo'ladi.

Bolalarning e'tibori ekranga qaratiladi. Unda test beriladi. Testga kirish uchun | tugmachasi sichqonchaning o'ng tomoni bilan bir marta bosiladi. Berilgan masala yechiladi. Keying! testga o'tish uchun C253E) tugmachasi bosiladi. O'qituvchi o'quvchilarning bilimlarini mustahkamlash maqsadida testda berilgan masalalarni o'qib, topshiriqlarning faqat javoblarinigina yozadi. Dars davomida testlarni tekshirib baholaydi.
O 'quvchilarning geometrik bilimlarini shakl-lantirish va rivojlantirish uchun Paint dasturi orqali shakllar yasaladi va turli ranglarga bo'yaladi. Qaysi shakl qanday rangga bo'yalishi o'qituvchi tomonidan aytiladi. O'quvchilar ushbu trenajyor mashqlarni baj arish bilan birga ranglarni farqlay olishni o'rganadilar.
Darslikdagi 2-masalani o'quvchilar daftarlarida bajaradilar. Masalaning sharti o'qiladi va qisqacha tarzda doskaga yoziladi. O'quvchilar masalani yechadilar.

misolni o'quvchilar og'zaki bajaradilar. Unda oxiri 0 bilan tugagan sonlar jbo'yicha qo'shish va ayirish amallari bajariladi.
Dam olish daqiqasi. Unda o'quvchilar ekrandagi bola singari o'rnilaridan turib harakatlar qiladilar.
Ekranda o'quvchilar ishtirok etgan masala beriladi. O'quvchilar o'qituvchi yordamida shartni og'zaki bajaradilar. Masalaning qisqacha sharti tuzilib qanday bajarilishi doskada ko'rsatib beriladi.
4-topshiriq sonl ami taqqoslashgaoidbo'lib,unio'quvchilarmustaqil bajaradilar.
Dars elektron qismining keying! sahifasida 11 dan 100 gacha bo'lgan sonlar tartibsiz ravishda beriladi. Sonlar bo'sh kataklarga o'sish tartibidajoylashtiriladi.
;-! O'qituvchining topshirig'iga ko'ra, o'quvchilar ularni kamayish tartibida ham joylashtirishlari mumkin.
5-masala og'zaki bajariladi. Masaladagi shakllarni "Ko'pburchak" mavzusidagi tartibda "Paint" das-turida ham bajarish mumkin: shakllar yasaladi va ular turli ranglarga bo'yaladi. O'quvchilardan o'qituvchi qaysi shakllarni qanday ranglardan foydalanib bo'yaganliklarini so'raydi.
O'quvchilarning o'til-gan darslar bo'yicha bilimlarini tekshirish va mustahkamlash uchun "Sonlarning tarkibini to'Wiring" topshirig'i bajariladi. 30 sonining tarkibi to'ldiriladi.
Darsni yakunlash. O'quvchilardan dars haqida fikrlar so'raladi. Uyga vazifa: darslikning 117-betidagi 6-misol uyga vazifa qilib beriladi. Misol sharti tushuntiriladi.
Download 2,21 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish