Fan nomi: Matematika
Dars mavzusi: O’tilganlarni takrorlash
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga ekologik tarbiya berish va matematik o`yinlar orqali milliy istiqlol g`oyalarini singdirish.
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning matematikani o’rganishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish
Dars turi: mustahkamlash
Dars uslubi: aqliy hujum, interfaol
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar
Matematika – fanlar ichra shoh,
Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh! Ibn Sino
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi. Mavzuga oid misol va masalalar tushuntiriladi
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
Matematikaga oid savol-javob o’tkazish.
O’tilganlarni takrorlash va misollar yechish
Rasmlar asosida masala tuzish va uni yechishni bajarish
|
Tushuntirish, izlanish
musobaqa
|
30 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
O’quvchilarning matematikaga bo’lgan qiziqishlarini aniqlash. Dam olish daqiqasi
|
Muammoli izlanish
|
7 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
2 minut
|
Uyga vazifa
|
11- misol
|
izlanish
|
1 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzular yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi.
60 bilan 15 ning ayirmasi nechaga teng?
55 bilan 20 ning ayirmasi nechaga teng?
80 sonidan 20 ni ayirsak, necha son hosil bo’ladi?
O’quvchilarning bergan javoblariga qarab rag’batlantiriladi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish
Mavzu rasm va ko’rgazmalar asosida tushuntiriladi.
7-misol. Rasm bo’yicha masala tuzing va uni yeching
Yechish 1) 10 + 6 = 16 ta
2) 36 – 16 = 20 ta Javob: 3 tarelkada 20 ta qulupnay bor
8-masala. Ikkita kesma chizing: birinchi kesmaning uzunligi 9 sm, ikkinchi kesma birinchi kesmadan 4 sm qisqa bo’lsin.
_____________________ 9sm
____________ 5 sm
9 – 4 = 5 sm Javob 5 sm
9-misol. Hisoblang:
28 + 10 = 38 68 – 20 = 40 68 – 30 = 38
56 – 6 = 50 25 +50 = 75 25 + 65 = 90
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
10-masala. Uydan non do’koniga yo’lka orqali yoki ko’prikdan o’tib borish mumkin. Qaysi yo’l qisqa va qancha qisqa?
Yechish.
21 + 7 = 28 m 2) 28 – 24 = 4 m
Yo’lka orqali borish 4 m qisqa.
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
VI. Uyga vazifa. 11-misol.
Do'stlaringiz bilan baham: |